Švajčiarska lyžiarka Holder Vlhová vedie Shiffrinovú v slalome WCup

GRANCHSKA CORA, Slovinsko (AB) – Do olympiády v Pekingu zostáva niečo vyše mesiaca a Petra Vlová potvrdila svoje postavenie vedúcej slalomárky sezóny, keď v nedeľu vyhrala piate zo šiestich pretekov.

Celkový šampión Svetového pohára zo Slovenska vyhral finále pred hrami, pretože uprel prvú jazdu Švajčiarke Wendy Holderovej o prvé víťazstvo.

Michael Schiffer skončil po úvodnej jazde tretí, no v druhej rýchlej jazde bol mimo, kým Američan neprekročil bránu.

Je to prvýkrát za takmer štyri roky, čo sa Schiffrinovej nepodarilo dokončiť slalom. V januári 2018 opustil druhú jazdu pretekov vo švajčiarskom Lancerhead, posledný slalom pred ZOH v Pjongčangu.

Schifrin zdolal Valhovú vo vlastných pretekoch v novembrovom Killingtone vo Vermonte, no v tejto sezóne sa všetky ostatné slalomy išli slovenskou cestou.

„Vždy sa snažím byť najlepšia, v pretekoch musím byť rýchla. Najmä s druhou jazdou som spokojná,“ povedala Vlhová.

Keď Holder zaostával o osem stotín sekundy, Valhová sa rýchlo dostala do vedenia v druhom kole a vyvinula tlak na švajčiarskeho kapitána ako posledného otvárača.

V pretekoch na svojom 100. nosnom slalome si Holder udržal náskok v prvej polovici jazdy, no napokon zaostal o 0,23 za Vlova. Tretia skončila Švédka Anna Sven Larsonová so stratou 1,06 bodu.

Sven Larson sa vrátil na scénu prvýkrát po takmer dvoch rokoch po tom, čo si minulú sezónu odsedel so zranením kolena.

„Bola to dlhá cesta s mojím zranením v minulej sezóne,“ povedal Sven Larson. „Som taká šťastná, je to neuveriteľné. Som taká hrdá, že som späť.

Volgograd označil preteky za „veľký boj“ po tom, čo kritizoval podmienky trate po niekoľkých dňoch sneženia v slovinskom stredisku.

„Dnes ráno som bola trochu nahnevaná, pretože keď som sa pozrela na podmienky, neboli ideálne a nebolo to ako preteky Svetového pohára,“ povedala Vlová.

„V druhej jazde som urobil všetko správne. Nakoniec to bolo ďalšie víťazstvo, takže som šťastný, pretože môj tím robí všetko pre to, aby som bol v perfektnej forme.

Pre Slovensko je to 25. víťazstvo. S 240 bodmi od druhého Schiffrina je morálne na čele. Američanka však mala pred Valhovou celkovo náskok 35 bodov.

Svetový pohár a majsterka sveta v slalome Katrina Lionsbergová z Rakúska prekročila prah aj vo svojej druhej jazde.

Výsledkom bola ďalšia srdcovka pre Holdera.

Švajčiarsky korčuliar obsadil 29 pódiových umiestnení v slalome bez toho, aby vyhral jediné preteky. Žiadna iná lyžiarka v histórii Svetového pohára, žena ani muž, nikdy neskončila v prvej trojke v rovnakom poli bez víťazstva.

„Tak dobre som sa pošmykol, urobil som chybu, ale išiel som do toho, takže som šťastný,“ povedal Holdner. „Myslím si, že mi to dalo šancu vyhrať, a preto som šťastný.“

Jeho švajčiarsky náprotivok Michelle Kissin urobil svoju prvú jazdu krátko nato, keď preťal tretiu bránu.

V minulej sezóne sa Gisin stala prvou švajčiarskou lyžiarkou, ktorá vyhrala ženský slalom po takmer 19 rokoch. Okrem Schiffrinovej a Valhovej sú Kissin a Lionsberger jedinými korčuliarmi, ktorí vyhrali slalom od januára 2017.

Paula Moldsonová skončila na 13. mieste z amerického lyžiarskeho tímu, keďže Schiffer vypadol v druhej jazde. So zlomeninou zápästia Moltson vyliezol na tyč v ľavej rukavici. Prekonala aj bolesti kolena po sobotňajšej nehode v obrovskom slalome na tej istej hore.

Na podujatie, ktoré sa pre nedostatok snehu presunulo z Mariboru, ďalšieho slovinského strediska, nebolo povolených žiadnych návštevníkov.

Ďalšími pretekmi bol utorňajší slalom v rakúskom Slotmingu, ktorý vytlačil Flacca, ktorý bol sužovaný nedávnymi infekciami koronavírusom.

___

READ  Slovensko: Ukrajinskí občania sa vracajú na Ukrajinu – Výročná správa 2023 – Slovensko

Copyright 2022 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah nesmie byť publikovaný, vysielaný, prepisovaný alebo redistribuovaný bez povolenia.