šport

Svetová ukážka juniorov: Kanada vs. Česko

Caden Banker a Logan Stankoven majú spoločné hokejové spomienky, od toho, ako sa stali 10-ročnými konkurencieschopnými spoluhráčmi až po súťaženie vo World Juniors.

V lete 2013 súťažili dvaja 10-roční chlapci Kaden Banker a Logan Stankoven o miesto v Brick Invitational. Potom, čo začali na rôznych skúškach, obaja vytvorili tím a čoskoro odleteli do Edmontonu a Los Angeles, aby reprezentovali svoju provinciu.

„Hral som proti nemu veľa na jarnom hokeji, boli sme šiesti, siedmi, ôsmi, ale nevedel som. [Bankier]hovorí Stankoven. „Cvičili sme spolu skupinové cvičenia a vtedy som Banksa lepšie spoznal.“

„Ide o okamžité spojenie,“ dodáva Bankier. „Strávili sme spolu veľa času a mali sme podobné záujmy.“

Po súťaži zostali v kontakte a znovu sa stretli s tímom BC na ďalších jarných súťažiach a na zimných hrách v Kanade 2019. Obaja boli vybraní Saká Kamloops Vyhliadky WHL na rok 2018 v návrhu; Stancoven si vybral jeho rodný tím celkovo piate miesto a Bangier, produkt zo Surrey, BC, skončil celkovo na 49. mieste.

„Bol som naozaj nadšený,“ hovorí Bankier o drafte so Stankovenom. „[It] Celý proces mi veľmi uľahčilo ísť s niekým, koho poznáte… [it] Robí zážitok príjemnejším.“

Bangier a Stankoven sú dvaja z troch 16-ročných hráčov uvedených na súpiske Blazers pre sezónu 2018-19. Odtiaľ sa útočníci dostali medzi najlepších strelcov tímu, Stankoven zaznamenal 17 gólov a 44 bodov a Bankier v doterajšom priebehu sezóny zaznamenal 20 gólov a 33 bodov.

Nielen ich bodovanie ovplyvnilo Blazers, ale aj ich vedenie. Stancoven bol vymenovaný za alternatívneho kapitána s Kamloopsom pre sezónu 2020-21, spolukapitánom v sezóne 2021-22 a tento rok nosí „C“. Bankier je aktívny aj vo vodcovskom tíme Blazers, posledné dve sezóny pôsobil ako náhradný kapitán.

READ  USA sa stretnú so Slovenskom v olympijskom štvrťfinále v hokeji mužov

„Chceme, aby hranie v Kamloops bolo príjemným a vzrušujúcim zážitkom, a snažíme sa, aby ten pocit bol všade, kam ideme,“ hovorí Bangier.

Počas pandémie COVID-19 priateľstvá naďalej rástli mimo ľadu, od hrania videohier (obľúbené hry boli NHL séria a Fortnite) až po návštevu rodinného domu Bankiera Stankovena na mesiac.

„Hovorí sa možno začiatkom januára [they’d] znovu začať sezónu, takže Banks chcel prísť do Kamloops a trénovať s niektorými z nás,“ vysvetľuje Stankoven.

„Bolo pre mňa ťažké trénovať vo Vancouveri, tak som sa ho spýtal, či by som s ním nemohol chvíľu bývať pred začiatkom sezóny, a on povedal áno,“ dodáva Bankier. „Máme prázdniny […] Rozhodli sme sa ísť viac korčuľovať na vonkajšie klzisko. Mali sme veľké šťastie, že sme tam boli jediní a ešte nám zostával celý deň. Tak sa Stanks rozhodol, že nám zarezervuje tee time na golfovom ihrisku.

„Bol to bláznivý deň,“ hovorí Stankoven. „Nestáva sa často, že si idete zahrať golf a potom sa v ten istý deň v polovici decembra korčuľovať vo vonkajšom bazéne.“

Keď sa Stancoven zúčastnil minuloročného výberového kempu pred Majstrovstvami sveta juniorov 2022 IIHF, mal po svojom boku tímového kolegu Dylana Garanta, ktorý súťažil na majstrovstvách sveta juniorov 2021. Tento rok sa úlohy obrátili: Stankoven získala zlatú medailu v auguste, zatiaľ čo Bangier sa zúčastnila svojho prvého kempu Team Canada.

„Je pekné mať niekoho, s kým prechádzate celým týmto procesom. Nie je to ľahké,“ hovorí Stankoven. „Je to stresujúce byť chlapom, ktorý sa snaží získať miesto v tíme, a keďže som tým prešiel minulý rok, tento rok som mohol pomôcť Banksovi.“

„Myslím, že počas letu som mu položil milión otázok o tom, aké sú jeho skúsenosti a čo odo mňa očakávať,“ dodáva Bankier. „Minulý rok sa pripojil k tímu, a to bol môj tohtoročný cieľ: predvádzať svoje výkony. Snažil som sa zopakovať všetko, čo vlani, aby sme si toto podujatie opäť spolu užili.

READ  Suva FC tvrdí, že sa od postupu do finále OFC veľa naučili

Po silnom predstavení vo výberovom tábore dvaja priatelia čakali na otázku, či by nosili javorový list a vzali si spolu ľad.

„Mal skutočne dobrú sezónu s naším tímom v Kamloops,“ hovorí Stancoven o Bangierovi. „Odišiel tam v dvoch zápasoch [against a team of U
SPORTS all-stars] A gól a pár asistencií a bolo to naozaj dobré. [I was] Som na neho hrdý ako na priateľa.

„Nemohol som tomu uveriť,“ hovorí o inscenácii Bankier Kanadský národný juniorský tím. „Najskôr som zaklopal na dvere a bolo to [housekeeping] Služba… Hlavou mi behalo toľko emócií. Vraj som po chvíli zaklopal na dvere a bol tam asistent trénera a kamera.

„Vidíte tie videá s chlapmi v priebehu rokov na sociálnych sieťach. Aby ste boli vo videu, neviem to opísať. Toto je celoživotný sen,“ povedal.

Od spoluhráčov z turnaja až po lídrov Blazers sú obaja pripravení spojiť sa na medzinárodnej scéne, keď si zmerajú sily v Halifaxe. Svet juniorov 2023.

„Veľmi málo ľudí má možnosť zažiť svet juniorov, ale len málokto to robí so svojimi najlepšími priateľmi,“ hovorí Bangier. „Mám veľké šťastie a teším sa.“

„Za tie roky sme si vytvorili niekoľko dobrých spomienok,“ hovorí Stankoven. „Myslím si, že sa na tomto turnaji z dlhodobého hľadiska naozaj oplatí, keďže náš tím získa Memorial Cup. [we] Vyhrajte tu zlatú medailu, odneste túto skúsenosť nášmu tímu a majte dobrý zvyšok sezóny.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close