Svet

Tajfún Nanmatol sa blíži k Japonsku a nariaďuje evakuáciu miliónov ľudí

Japonské úrady nariadili evakuáciu takmer 2 miliónov ľudí, keďže sa očakáva, že silný tajfún dorazí na pevninu nasledujúci deň.

meteorológovia predvídať Tajfún Nanmadole by mohol byť jednou z najničivejších tropických búrok, ktoré zasiahli Japonsko v posledných desaťročiach a spôsobili by ničivé vetry a záplavy do veľkej časti krajiny.

Japonská meteorologická agentúra uviedla, že vietor tajfúnu dosiahol rýchlosť 168 míľ za hodinu neďaleko vzdialeného ostrova Minami Taito, juhovýchodne od Okinavy.

Podľa národnej televíznej stanice NHK vydali v sobotu tisícom domácností výstrahu 5. stupňa, ktorá je najvyššou na japonskom stupni varovania pred katastrofami, pričom v mestách ako Kagošima, Mijazaki a Amakusa nariadili evakuáciu 4. stupňa.

Ryuta Kurora, šéf divízie predpovedí Japonskej meteorologickej agentúry, na tlačovej konferencii povedal, že región môžu zasiahnuť „bezprecedentné“ búrky – vrátane prílivu, prílivov a rekordných zrážok.

O 10:00 miestneho času sa tajfún nachádzal asi 30 kilometrov juho-juhovýchodne od ostrova Jakušima, uviedla japonská meteorologická agentúra. povedal. Úrady odporučili obyvateľom, aby boli „extrémne ostražití pred búrkami, prílivmi a búrkami“ spolu so zosuvmi pôdy a záplavami. V niektorých oblastiach sa v nedeľu očakávajú vlny až 14 metrov (46 stôp). Agentúra varovala, že silný vietor bude na západe Japonska pokračovať až do pondelka a že „niektoré domy sa môžu zrútiť“ na Kjúšú, juhozápadne od hlavných japonských ostrovov. „Chráňte svoju vlastnú bezpečnosť čo najskôr,“ stálo v ňom.

Najsilnejšia búrka, aká zasiahla Aljašku za posledné desaťročia

READ  DR víta nasadenie regionálnych síl do boja proti konžským rebelom | Správy o konflikte

Japonsko je v sezóne tajfúnov, ktoré zvyčajne prináša Viac ako tucet Rok búrok. V roku 2019 spôsobil tajfún Hagibis rekordnú povodeň, ktorá spôsobila smrteľné záplavy a zosuvy pôdy v husto obývaných oblastiach severného Japonska, pričom mnohých zabila. 80 ľudí.

Tajfún bol obzvlášť smrteľný, pretože vnútorný stred tajfúnu so silným dažďom a silným vetrom sa prehnal cez Tokio a priniesol silný dážď aj do severovýchodného Japonska.

Vedci tvrdia, že klimatické zmeny zvyšujú intenzitu búrok, čo prináša častejšie a drsnejšie poveternostné javy na celom svete. Vypukol silný oceánsky cyklón – najsilnejšia búrka za posledné desaťročia Západné pobrežie Aljašky, čo spôsobuje veľké záplavy a vietor s rýchlosťou 90 mph pobrežným komunitám. Medzitým v Portoriku A Bolo vydané varovanie pred cyklónom, keďže búrka Fiona naďalej silnie.

Jason Samenow a Andrew Friedman prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close