Veda

Tajomné vírivé vlny objavené na Slnku – Neuveriteľná rýchlosť sa vymyká vysvetleniu

Umelecký efekt vysokofrekvenčných retrográdnych (HFR) vírivých vĺn. Tieto vlny sa javia ako rotujúce pohyby v blízkosti rovníka Slnka. Rotácia na severe je vždy symetrická na rozdiel od rotácie na južnej pologuli. Tieto záhadné vlny sa pohybujú v opačnom smere rotácie Slnka, teda doprava, trikrát rýchlejšie, ako to umožňuje samotná hydrodynamika. kredit: NYU Abu Dhabi

Výskumníci z Centra vesmírnej vedy NYU Abu Dhabi (NYUAD) objavili na Slnku nový súbor vĺn, ktoré sa neočakávane zdajú byť oveľa rýchlejšie, než teória predpokladala.

v štúdiách, Vysokofrekvenčné retrográdne vírové vlny objavené na Slnkuuverejnené v časopise prírodná astronómiaV tomto článku výskumníci – pod vedením výskumného pracovníka Chrisa S. Hansona – podrobne opisujú, ako analyzovali 25 rokov vesmírnych a pozemných údajov na detekciu týchto vĺn. Vysokofrekvenčné retrográdne (HFR) vlny – ktoré sa pohybujú v opačnom smere ako rotácia Slnka – sa javia ako vzor vírov (vírivých pohybov) na povrchu Slnka a pohybujú sa trojnásobnou rýchlosťou stanovenou súčasnou teóriou.

Vnútro Slnka a hviezd nie je možné zobraziť konvenčnou astronómiou (ako je optické, röntgenové žiarenie atď.) a vedci sa pri zobrazení vnútra spoliehajú na interpretáciu povrchových signálov rôznych vĺn. Tieto nové HFR vlny môžu byť stále dôležitým kúskom skladačky v našom chápaní hviezd.

Komplexné interakcie medzi inými dobre známymi vlnami a magnetizmom, gravitáciou alebo konvekciou môžu poháňať HFR vlny pri tejto rýchlosti. „Ak možno vlny HFR pripísať niektorému z týchto troch procesov, objav by odpovedal na niektoré otvorené otázky, ktoré o Slnku stále máme,“ povedal Hanson. „Zdá sa však, že tieto nové vlny nie sú výsledkom týchto procesov, a to je vzrušujúce, pretože to vedie k novému súboru otázok.“

Výskum sa uskutočnil v rámci Centra pre vesmírnu vedu NYUAD v spolupráci s Tata Institute of Fundamental Research (TIFR) a[{“ attribute=““>New York University, using NYUAD and TIFR’s computational resources. By studying the Sun’s interior dynamics — through the use of waves — scientists can better appreciate the Sun’s potential impact on the Earth and other planets in our solar system.

READ  Ryby Love Songs and Fighting Talk: Podvodná zvuková knižnica na odhalenie jazyka hlbín voľne žijúcich živočíchov

“The very existence of HFR modes and their origin is a true mystery and may allude to exciting physics at play,” said Shravan Hanasoge, a co-author of the paper. “It has the potential to shed insight on the otherwise unobservable interior of the Sun.”

Reference: “Discovery of high-frequency-retrograde vorticity waves in the Sun” 24 March 2022, Nature Astronomy.
DOI: 10.1038/s41550-022-01632-z

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close