Veda

Tajomný kameň Hypatia môže obsahovať skorý dôkaz supernovy typu Ia

v skvelej forme , Malé exempláre kameňa Hypatia vedľa malej mince. Vzácne supernovy typu Ia sú jedny z najenergickejších udalostí vo vesmíre. Výskumníci našli konzistentný vzor 15 prvkov v kameni Hypatia, na rozdiel od čohokoľvek v našej slnečnej sústave alebo galaxii

Ján Kramers

V roku 1996 robil archeológ Eli A. Barkat terénne práce v egyptskej púšti a narazil na nezvyčajný lesklý čierny kamienok, ktorý je dnes známy ako kameň Hypatia (podľa Hypatie z Alexandrie). Štúdie uskutočnené v priebehu rokov naznačujú, že kameň je mimozemského pôvodu. a podľa a nedávny papier Pôvodné kamenné telo, publikované v časopise Icarus, sa zrodilo po vzácnej explózii supernovy typu Ia.

Kameň Hypatia bol nájdený v oblasti juhozápadného Egypta, ktorá je známa svojím líbyjským púštnym sklom, ktoré vzniklo pri extrémnom zahrievaní povrchu, pravdepodobne meteoritom. Z tohto dopadu mohol pochádzať aj kameň Hypatia, hoci novšie dôkazy naznačujú, že kométa by bola pravdepodobnejšie materské telo.

Jan Kramers z univerzity v Johannesburgu a niekoľko kolegov skúmali kameň Hypatia už mnoho rokov. Kramers porovnal vnútornú štruktúru kameňa Hypatia so štruktúrou ovocného koláča: zle premiešané cesto, ktoré tvorí väčšinu kamienkov (zmiešané matrice), s minerálnymi zrnami skrytými v kôstkových inklúziách predstavujúcich čerešne a orechy. Sekundárne látky v štrbinách kôstky prirovnal k múke, ktorá posypáva medzery v ovocných koláčoch.

V roku 2013 Kramers a jeho kolegovia vyvinuli . zverejnené výsledky chemická analýza Čo dalo silný dôkaz v prospech kamennej kométy ako úlomkov. Analýza bola prekvapivým návrhom, pretože väčšina fragmentov komét nájdených na Zemi sú mikroskopické prachové častice v hornej atmosfére alebo pochované v antarktických ľadoch. Hypotéza kométy by vysvetľovala prítomnosť mikroskopických diamantov v kameni, ktoré sa pravdepodobne vytvorili pri náraze, keď kométa explodovala nad Egyptom asi pred 28,5 miliónmi rokov. (Prítomnosť týchto mikroskopických diamantov je pravdepodobne dôvodom, prečo sa kameňu podarilo dostať na zem bez toho, aby sa rozpadol)

READ  Prečo musia muchy tak tvrdo pracovať?

V roku 2015 však práca iných výskumných tímov na základe analýzy vzácnych plynov a jadrovej sondy vylúčila ako zdroj kameňa kométy alebo meteority. Minerálna matrica jednoducho nepripomína zloženie známych meteoritov: obsahuje napríklad obrovské množstvo uhlíka a malé množstvo kremíka. Ak teda nepochádza zo Zeme a nie je to typické pre kométu alebo kúsok meteoritu, odkiaľ pochádza?

3 g vzorky kameňa Hypatia.
v skvelej forme , 3 g vzorky kameňa Hypatia.

Romano Serra

Kramers atď 2018 Micro Mineral Analysis zistili, že matrica tiež obsahuje vysoké koncentrácie polyaromatických uhľovodíkov (PAH) – hlavnej zložky medzihviezdneho prachu – a tieto mikroskopické diamanty. Zrná obsahujú zlúčeninu hliníka, jódu striebra, fosfidu a karbidu kremíka, ako aj niklu a fosforu s veľmi malým množstvom železa. Posledne menované sú prvky, ktoré vo všeobecnosti tvoria väčšinu kamenných planét. Na základe toho Kramers a jeho kolegovia navrhli, že kameň Hypatia obsahuje látky, ktoré existovali vo vesmíre pred vytvorením našej slnečnej sústavy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close