Veda

Táto jediná vec môže zefektívniť vašu vakcínu proti COVID

Tu je to, čo hovoria lekári o výsledkoch novej štúdie zahŕňajúcej vakcíny.

Cvičenie má okrem udržiavania sa vo forme celý rad zdravotných výhod a jedným z hlavných je posilnenie imunity. A ako sa ukázalo, podľa nového štúdiumPravidelné cvičenie môže posilniť výhody vašej vakcíny proti COVID-19.

Výskumníci skúmali 200 000 mužov a žien v Južnej Afrike, pričom zbierali údaje o očkovaní, výsledkoch COVID a cvičebných rutinách. Zistili, že očkovanie proti COVID je účinné pri ochrane pred závažnou infekciou. Najúčinnejšia však bola u ľudí, ktorí sústavne cvičili.

Ako môže cvičenie pomôcť s účinnosťou vakcíny COVID

Ako ukázala štúdia, ľudia, ktorí dostali očkovaciu látku Johnson & Johnson COVID (Ad26.COV2.S) a cvičili na vysokej úrovni, mali takmer 3-krát menšiu pravdepodobnosť, že budú hospitalizovaní pre COVID, ako tí, ktorí neboli zaočkovaní, ale iba podstúpili nízka úroveň cvičenia, Dr William LiuMedzinárodne uznávaný lekár, výskumník, prezident/zakladateľ a autor Angiogenesis Foundation jesť, aby si porazil chorobu, rozprávanie. Táto štúdia bola jedinečná v tom, že sa zamerala na náročný koncový bod hospitalizácie a tiež zdokumentovala cvičenie nositeľnými zariadeniami.

Vedci už nejaký čas vedia, že cvičenie stimuluje imunitný systém a môže posilniť imunitnú odpoveď na vakcíny tým, že vytvorí viac ochranných protilátok v krvi. Cvičenie tiež aktivuje imunitné T bunky, ktoré ničia vírusy, a tiež zlepšuje vrstvu imunitnej obrany lemujúcu nosové priechody, kde sa do tela dostávajú respiračné vírusy, hovorí Dr. Lee.

Pravidelné cvičenie tiež podporuje lepší spánok v noci a pre imunitnú odpoveď je dôležitá aj kvalita spánku.

súvisiace: Tu je návod, ako cvičiť pre lepší spánok, podľa najnovšieho výskumu

Ďalší bod: Ľudia, ktorí venujú čas cvičeniu, najmä tí, ktorí cvičia s vysokou intenzitou, sa s väčšou pravdepodobnosťou budú lepšie starať o svoje zdravie, čo zahŕňa aj výber zdravej stravy a životného štýlu. Dokázalo sa, že výber stravy, najmä konzumácia viac rastlinných potravín, ako sú čučoriedky, stromové orechy a morské plody bohaté na omega-3, zvyšuje imunitu, hovorí Dr. Lee.

READ  Najlepší medzinárodní zdravotnícki pracovníci sú znepokojení novšími variantmi covid, ktoré môžu byť schopné prežiť vakcíny

„Máme obmedzené údaje o vplyve cvičenia na účinnosť vakcíny proti COVID,“ hovorí Dr. F. Perry Wilson, MDYale Medicine. „Vieme však, že cvičenie samo osebe celkom chráni pred zlými výsledkami COVID. Ľudia, ktorí často cvičia, majú menšiu pravdepodobnosť, že budú hospitalizovaní v dôsledku COVID alebo zomrú na komplikácie COVID. ,

Štúdia BMJ nám poskytuje zatiaľ najlepšie údaje, ktoré naznačujú, že cvičenie má priamy vplyv na imunitnú odpoveď na očkovanie, čo naznačuje, že účinnosť vakcíny je väčšia u tých, ktorí cvičia viac.

Toto je skutočne jemný, ale dôležitý bod. Nebolo by prekvapujúce, že sedaví jedinci mali horšie výsledky COVID – čo sa ukázalo v niekoľkých predchádzajúcich štúdiách. Ale vakcína by mala stále fungovať v tejto skupine, hovorí Dr Wilson. A v skutočnosti znižuje počet hospitalizácií asi o 60%. ale úžasné je, že to funguje lepšie V aktívnejšej skupine – skupine, ktorá je celkovo menej pravdepodobne hospitalizovaná.

Cvičenie je komplexný fyziologický stav – zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu, rozširuje (a sťahuje iné) niektoré krvné cievy a zvyšuje (a iné znižuje) hladiny niektorých hormónov, takže cesty, ako môže cvičenie ovplyvniť imunitný systém, Wilson vysvetľuje. Nie je však žiadnym prekvapením, že celkový efekt je dobrý: Cvičenie je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete pre svoje telo urobiť, a je tiež skvelé pre váš imunitný systém.

„Existuje niekoľko dôvodov, prečo cvičenie môže zefektívniť očkovanie proti COVID,“ hovorí Justin Elbayer, MD, ortopedický chirurg na oddelení ortopedickej chirurgie na NYU Langone Huntington Medical Group. „Podľa štúdie sa ukázalo, že ‚fyzická aktivita má účinky na viacerých úrovniach, vrátane úrovní organel‘, čo umožňuje jednotlivcom zažiť ‚kombináciu zvýšených hladín protilátok‘, zlepšený imunitný dohľad T buniek a psychosociálne faktory. To naznačuje, že cvičenie povzbudzuje vaše telo, aby produkovalo silnejšiu imunitnú odpoveď, čím sa očkovanie stáva účinnejším.“

READ  Prečo bude piaty let vynaliezavosti iný

nebezpečenstvo sedavého životného štýlu

Štúdia tiež ukázala, že očkovaná skupina, ktorá cvičila aspoň 1 hodinu každý týždeň, mala 1,4-krát menšiu pravdepodobnosť hospitalizácie ako sediaci a očkovaní účastníci. To naznačuje, že vakcíny boli asi o 12 percent účinnejšie ako tie, ktoré necvičili.

„Sedavý spôsob života je spojený s celkovo oslabenou ochranou zdravia vrátane imunity. To je jedno z vysvetlení nízkej účinnosti očkovania pri prevencii hospitalizácie,“ hovorí doktor Lee. „Ľudia, ktorí vedú sedavý životný štýl, tiež často robia zlé stravovacie rozhodnutia, čo môže ovplyvniť črevný mikrobióm, a tým zvýšiť zápal a znížiť imunitné reakcie. Aj malé cvičenie môže mať tieto účinky. Dá sa bojovať.“

súvisiace: Víkendoví bojovníci môžu podľa nového výskumu získať rovnaké výhody ako každodenní cvičenci

Dokonca aj krátke cvičenia môžu zmeniť chemické látky vo vašej krvi – hormóny, cytokíny a chemokíny – a zmeniť váš metabolizmus cukru, okrem mnohých iných účinkov, hovorí Dr. hovorí Wilson. Ako tieto záchvaty interagujú s imunitným systémom, je stále nejasné, ale zdá sa, že sa niečo deje, aby sa zvýšila produkcia imunitných molekúl, ako sú protilátky, keď cvičíte.

„Jedným z najdôležitejších účinkov cvičenia je zlepšenie v tom, ako sa naše telá liečia a vyrovnávajú sa so zraneniami a chorobami,“ hovorí Dr. hovorí Albair. „Prevažná väčšina dôvodov, prečo môžu byť vakcíny účinnejšie u tých, ktorí cvičia. Silnejšia imunitná odpoveď na vakcíny hrá veľkú úlohu.“

Množstvo cvičenia, ktoré potrebujete za týždeň, aby ste získali výhody

Štúdia BMJ ukázala, že účinnosť vakcíny COVID pri prevencii hospitalizácie závisí od dávky. Dr. Lee vysvetľuje, že tí, ktorí mali najväčší prospech, cvičili aspoň 150 minút týždenne na úrovni, ktorá zvýšila ich srdcovú frekvenciu na 70-80% maxima.

READ  Vesmírna stanica môže hostiť televízne programy a filmy

Ale aj mierne cvičenie, definované ako 60 minút až 149 minút týždenne, bolo prospešné pre zníženie rizika hospitalizácie.

Zrátané a podčiarknuté: Pokiaľ ide o prospech z vakcín Johnson & Johnson COVID v tejto štúdii, niektoré cvičenie bolo lepšie ako žiadne a čím viac ľudí cvičilo, tým väčšiu ochranu dostali. To naznačuje, že existujú kroky, ktoré môžu ľudia podniknúť na zvýšenie účinnosti iných vakcín, hovorí Dr. Lee.

„Štúdia BMJ ukazuje, že tu existuje vzťah medzi dávkou a odozvou. To znamená, že aj keď minimálne cvičenie môže mať určitý prínos, viac cvičenia môže viesť k väčšiemu prínosu, hovorí Dr. Wilson.“ Moja rada na čítanie je to, čo hovorím svojmu pacienti po celý čas – robte čokoľvek, čo môžete, a keď to zvládnete pohodlne, skúste urobiť trochu viac.“

Ďalšie: Nový výskum hovorí, že tieto 4 faktory môžu znamenať, že z dlhodobého hľadiska je pravdepodobnejšie, že budete mať COVID

hovoria zdroje

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close