Ekonomika

T&E: Zastavte dotácie pre plug-in hybridy! Sú na ceste k „Dieselgate“ – Transport – Car

Ekológovia tiež začínajú prichádzať k emisnému farizejstvu plug-in hybridov. Automobilky sú však za to mylné.

Spoločnosť Transport & Environment nedávno uviedla na trh plug-in hybridy. A objavila niečo, čo je známe možno už 10 rokov. Môžu byť ekologické, ale iba keď ich nabijete. To sa však nedeje. Autor: Toyota

Nabíjacie hybridy, ktoré môžu prejsť časť kilometrov v čisto elektrickom režime, sú v posledných mesiacoch kritizované. Na ich takmer nulovom prínose k ochrane životného prostredia sa paradoxne začínajú zhodovať nielen odporcovia elektromobility, ale aj ekologickí aktivisti a environmentálne organizácie. Napríklad Greenpeace, Medzinárodná rada pre čistotu dopravy (ICCT) a naposledy Transport & Environment (T&E).

V podstate sa všetci zhodujú, že sú „vlkmi v baránkom rúchu“. T&E nedávno predpovedá, že sa v súvislosti s nabíjateľnými hybridmi blíži nový škandál „Dieselgate“. Je zhrozený výsledkami emisnej skúšky troch plug-in hybridov. Ako vzorky na testovanie v reálnom svete boli vybrané modely BMW X5 45e, Volvo XC60 T8 a Mitsubishi Outlander PHEV, jeden z najpredávanejších plug-in hybridov v Európe. Výsledky môžu byť alarmujúce, pre T&E však môžu byť len prekvapením.

Dobré iba pre dotácie

Už dlho bolo zrejmé, že plug-in hybridy sú najväčšími klamármi v oblasti emisií v histórii. Nepochádzali z vôle zákazníkov a už vôbec nie z vôle automobilov. Vznikli iba kvôli nesystémovej legislatíve, ktorá odmieta rešpektovať fyzikálne zákony. Vozidlá kombinujúce spaľovací motor a elektrický motor sa tak stali jedinou „dierou“ v emisných zákonoch, prostredníctvom ktorej je možné splniť normy a poskytnúť zákazníkom dostatočný výkon. Automobilky to samozrejme využili. A ako to dopadlo? Odpoveďou je test T&E.

Takto dopadol test plug-in hybrid.  Prvý...

Takto dopadol test plug-in hybrid. Prvý stĺpec zobrazuje deklarované emisie. Ďalšie tri reality – v režime EV, v režime vybitia batérie a v režime dobíjania batérií motorom. Autor: T&E

Aj pri plne nabitých batériách a za optimálnych podmienok mali testované automobily vyššie emisie CO2 o 28 až 89%. V hybridnom režime s vybitými batériami prekročili deklarovanú spotrebu trikrát až osemkrát a v režime nabíjania batérie benzínovým motorom, ktorý používajú majitelia plug-in hybridov, napríklad pred vstupom do „zelenej zóny“, prekročili emisie tri až dvanásťkrát. „Plug-in hybridy sú falošné elektromobily vyrobené iba pre laboratórne emisné testy a pre daňové úľavy,“ uviedla po teste Julia Poliscanova z T&E.

READ  Telekom má vlastnú 5G sieť, zatiaľ v Bratislave

Riešenie vidí v okamžitom zastavení dotácií pre tento typ hybridných vozidiel. „Vlády by mali prestať podporovať tieto automobily miliardami eur z vrecka daňových poplatníkov,“ navrhuje Poliscanova. Test v skutočnosti ukázal, že s palivom, ktoré oficiálne vozidlá PHEV spaľujú na 100 km, prejdú vybité batérie v skutočnosti iba 11 až 23 km. Spoločnosť T&E tiež obviňuje plug-in hybrid pre spaľovací motor, ktorý sa často spúšťa v režime EV, napríklad preto, že je vonku príliš chladno, systém batérií má vysokú teplotu, klimatizácia má vysokú spotrebu alebo keď je potrebné rýchle zrýchlenie.

Skončia ako naftové?

A aby toho nebolo málo, majú slabé elektrické motory, príliš silné spaľovacie motory a nabíjajú sa pomaly (okrem Outlanderu), takže ich ekologická výhoda sa nedá využiť na dlhších trasách. T&E tvrdí, že ak majú mať plug-in hybridy vôbec budúcnosť, musia podstúpiť celkovú revíziu predpisov, podľa ktorých ich dnes odmeňujeme za nízke emisie. „V opačnom prípade sa rovnako ako naftové motory ocitnú na smetisku dejín,“ dodáva Poliscanova. Zástupca T&E má dokonca vinníka. „Automobilky vinia vodičov z vysokých emisií plug-in hybridov, pretože ich nenabíjajú, ale pravdou je, že väčšina automobilov s technológiou PHEV nie je dobre navrhnutá.“

T&E si naopak pochvaľuje čisté elektromobily, ktoré sú dnes schopné na jedno nabitie prejsť až 300 km. Je však len otázkou času, kedy ekologické organizácie zistia, že elektromobily produkujú vo svojom životnom cykle čoraz viac emisií CO2 ako automobily s nízkou spotrebou paliva so spaľovacím motorom, najmä s naftovým. Koniec koncov, pravda o plug-in hybridoch tiež nie je nová. S plug-in hybridmi to však zašlo priďaleko. Náhla zmena pravidiel hry by bola pre automobilový priemysel zničujúca. Keď sú „prerušené“ dotácie alebo metodika merania zmien CO2, plug-in hybridy je možné vyrábať priamo na sklade.

READ  Mercedes-Benz už má elektrický skúter. Mikromobilita je trend
Páči sa vám tento článok?
Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je každý deň prinášať aktuálne správy. Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close