Veda

Teleskop Jamesa Webba agentúry NASA odhaľuje milióny galaxií

SMACS 0723: Červené oblúky na obrázku sledujú svetlo z galaxií vo veľmi ranom vesmíre

V ranom vesmíre bolo 10-krát viac galaxií ako kedykoľvek predtým, ako naša vlastná Mliečna dráha.

Tento vesmírny pohľad prichádza ako jedna z prvých štúdií snímok zachytených novým vesmírnym teleskopom Jamesa Webba agentúry NASA.

Jeden z jej autorov, profesor Christopher Conselis z University of Manchester vo Veľkej Británii, povedal, že web by mohol „priblížiť raný vesmír“.

To viedlo k poznatkom o objektoch vo vesmíre, o ktorých sme „vedeli, že existujú, ale nerozumeli sme, ako a kedy vznikli“.

Diskové galaxie dnes dominujú „populácii galaxií“, vysvetlil výskumník.

„Naša vlastná galaxia je disk, Andromeda (náš najbližší sused, ktorý je od Zeme vzdialený 2,5 milióna svetelných rokov) je disk.

„Tri štvrtiny okolitých galaxií sú disky, ale predpokladalo sa, že vznikli neskoro vo vývoji vesmíru,“ povedal pre BBC News.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba predtým umožnil astronómom pozrieť sa späť v čase.

Štúdia, ktorá bola zverejnená na predtlačovom serveri, čo znamená, že ju ešte musia posúdiť iní vedci v tejto oblasti, použila prvý obrázok uvoľnený z ďalekohľadu.

Tento obrázok ukazuje skupinu galaxií v popredí s názvom SMACS 0723. Gravitácia tejto obrovskej masy objektov zosilňuje svetlo galaxií v pozadí vo vzdialenom vesmíre, vďaka čomu sú po prvýkrát viditeľné. Niektoré z týchto galaxií existovali len 600 miliónov rokov po Veľkom tresku.

Hmlovina Carina

Webb robí niekoľko neuveriteľných fotografií: „Toto môže byť najdôležitejší teleskop vôbec“

Webb so 6,5 metra širokým zlatým zrkadlom a super citlivými infračervenými prístrojmi dokázal rozlíšiť a spočítať ich veľkosti.

„Vedeli sme, že uvidíme veci, ktoré Hubble nevidel. Ale v tomto prípade vidíme veci inak,“ povedal profesor Conselis, ktorý v sobotu 23. júla predstaví niektoré zo svojich objavov. Na festivale Bluedot v Jodrell Bank v Cheshire,

Vesmír je starý asi 13,8 miliardy rokov, takže obrázky, ktoré JWST zachytáva, sú záblesky procesov, ktoré tvorili hviezdy a planéty dávno predtým, ako sme existovali.

„Musíme pochopiť tieto procesy, ak chceme pochopiť ich pôvod,“ povedal profesor Conselis.

„Toto môže byť najdôležitejší ďalekohľad, aký bol kedy postavený,“ povedal. „Aspoň od Galilea.“

James Webb je spoločným úsilím medzi americkými, európskymi a kanadskými vesmírnymi agentúrami, na čele ktorého stojí NASA.

James Webb

James Webb

nasleduj Viktóriu na twitteri

READ  Inšpirovalo zničenie tohto mesta strednej doby bronzovej Sodomu?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close