Svet

„Telo na telo“, aby zastavilo šialenstvo ohňa Evie

Dediny obliehané ohňom, zuhoľnatenými borovicovými lesmi a domami boli zredukované na mŕtvoly: Grécky ostrov Yupoya predstavil v utorok dezolátnu scénu, keď sa hasiči snažili zastaviť horúčkovité tempo uhasenia požiaru z Grécka.

Prečítajte si tiež: Apokalyptická panoráma na gréckom ostrove Evia

Prečítajte si tiež: Európska únia podnikla kroky na vyslanie lietadiel a hasičov na hasenie požiarov v Európe

Prečítajte si tiež: Na obrázkoch | Grécky ostrov Yupoya začal horieť a zachvátil Turecko

V tomto mieste bolo z gréckeho ostrova evakuovaných viac ako 3 000 ľudí po mori, ktoré pred ôsmimi dňami začalo horieť v dôsledku účinkov horúceho tepla v jeho severnej časti, informoval predstaviteľ gréckej pobrežnej stráže agentúru AFP.

Hasiči s pomocou niekoľkých dobrovoľníkov v utorok tiež bojovali, aby sa oheň nedostal k mestu Istia, kde žijú tisíce ľudí.

„Civilisti a hasiči bojujú ruka v ruke, bojujú z celého srdca a z celého srdca,“ uviedol starosta Istie Ioannis Kontgias na svojom Facebooku.

„Čakáme na leteckú podporu, ale uvidíme, či dym môže lietať,“ povedal pre verejnoprávnu televíziu ERT.

AFP

Grécko a Turecko už dva týždne čelia násilným požiarom, ktoré podporujú mimoriadne vlny horúčav, pri ktorých zahynulo osem ľudí pri tureckom pobreží a dvaja pri bránach v Aténach, a ďalšie desiatky hospitalizovali.

Podľa gréckeho premiéra Griagosa Mitsodakisa, keby sa Turecko teraz objavilo z lesa, s malými požiarmi v regióne Mughal, Grécko by čelilo „bezprecedentnej prírodnej katastrofe“.

Podľa Európskeho informačného systému o požiaroch (EFFIS) bolo od začiatku vlny 29. júla zničených viac ako 93 700 hektárov. V rokoch 2008 až 2020 bolo za rovnaké obdobie spálených v priemere 2 300 hektárov.

AFP

Dobrovoľníci v tričkách a často bez masiek či prilieb s pomocou hasičov celú noc bojovali na viacerých miestach a od 3. augusta pálili tento hornatý a zalesnený ostrov.

READ  Sčítanie uväznených novinárov CPJ odhaľuje tragédiu „neznášanlivosti nezávislej tlače“.

Tím AFP poznamenal, že asi pätnásť obyvateľov v noci bojovalo proti nevyhnutnému postupu požiaru, napriek slabému vetru, na ceste vedúcej do dediny Commodries.

„Ak oheň tu prejde, bude koniec,“ povedal jeden mladý dobrovoľník.

AFP

V utorok ráno bol starosta Istie na fronte pred súdruhmi „optimistický“ a požiar na Facebooku vyhodnotil ako „pod kontrolou“.

„Dokázali sme ovládať tento front, pretože sme vylievali vodu zo zeme a vzduchu,“ dodal v pondelok obecný poslanec.

Reportéri AFP na druhej strane poznamenali, že stovky hasičov, vrátane Srbov a Slovákov, ktorí prišli posilniť svojich gréckych kolegov, v utorok ráno použili svoje potrubia na boj proti neutíchajúcemu postupu požiaru.

V Avgarii, inom meste blízko Istie, došlo k cez noc k požiaru.

„Dom mojej tety horí a dom môjho starého otca nie je ďaleko,“ povedal mladý obyvateľ z Avgarie, ktorý prišiel pomôcť hasičom.

„Ak neprídeme, kto príde?“ Pýta sa.

AFP

Na ceste medzi Agraviou a Galatasonou sa postavilo tucet nákladných automobilov, pričom na ochranu dedín Kamaria a Kastaniodissa boli zriadené protipožiarne pásy.

Vojská umiestnené v severnej časti Yupoye, ktoré horia od východu na západ, boli v utorok posilnené. Podľa gréckej hasičskej služby v súčasnosti operuje 870 hasičov z Cypru, Slovenska, Poľska, Srbska, Ukrajiny a Rumunska.

Podľa rovnakého zdroja boli zmobilizované tri helikoptéry na vodné bombardovanie, vrátane dvoch zo Švajčiarska a dvoch a ôsmich z Egypta.

Starosta Rakúska v pondelok uviedol, že „helikoptéry veľmi pomohli“ a že „keby sme to urobili od začiatku, vyhli by sme sa tejto devastácii“.

„Stali sa chyby a musíme sa z nich poučiť. Grécka vláda nesmie nikdy zabudnúť na to, čo sa stalo na severe Evie,“ povedal pre ERD TV.

Predseda vlády Griagos Mitsodakis, kritizovaný opozíciou a mnohými obyvateľmi a miestnymi úradníkmi, sa národu ospravedlnil.

„Odpúšťam vám za možné chyby,“ reagovala vláda v pondelok večer na televíznej adrese.

„Robili sme všetko ľuďmi, ale v mnohých prípadoch to nestačilo,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close