Veda

Tento týždeň môžete vidieť každú planétu v našej slnečnej sústave

Tento týždeň budú na oblohe niektoré nie tak známe pamiatky: na rôznych miestach dňa bude viditeľných sedem planét

Venuša a Merkúr sú dostatočne jasné na to, aby ich bolo možné vidieť ráno, zatiaľ čo Mars, Jupiter, Neptún a Saturn budú v noci viditeľnejšie.

Pozemské nebo zverejnilo sprievodcu po pozorovaní všetkých týchto planét spolu s Uránom na svojej planéte webovú stránku.

Joe Guzman, astronóm a pedagóg na After School Matters v Chicagu, už svojim študentom povedal o nebeskom fenoméne tohto týždňa.

„Dnes skoro ráno som si našiel čas a pozrel sa na polmesiac,“ povedal Guzman pre CNN. “A keď dnes večer zapadne slnko, určite budeš môcť vidieť Jupitera a Saturna.”

Prečo sa to deje?

Viditeľnosť planét je iba kozmickou náhodou.

„Je to tanec planét okolo slnka,“ povedal Guzman. “Je to prírodný úkaz a stane sa to raz za čas. Nie je to ojedinelé, ale zriedkavé. Len sa trochu stane, že budú stále na tejto strane slnka, ale čoskoro sa začnú znova oddeľovať.”

Guzman si medzitým myslí, že by sa každému malo dostať do rúk ďalekohľad. Sky & Telescope hlásené že predaj ďalekohľadov už rástol od začiatku pandémie, pričom spoločnosti zaznamenali „nárast podnikania zo 60% na 400% v porovnaní s predchádzajúcim rokom“.

Guzman odporúča, aby začínajúci pozorovatelia oblohy hľadali Saturn, jeho osobný favorit.

„Jeho prstene chytíte celkom ľahko,“ povedal Guzman. „Určite to stojí za pozretie.“

Oprava: Tento príbeh bol aktualizovaný tak, aby zahŕňal Neptún ako jednu z planét, ktoré tento týždeň možno vidieť na oblohe.

READ  Misia SAE Mars: Nádejná sonda posiela prvú fotografiu z Červenej planéty

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close