Veda

Teraz môžete dostať vakcínu COVID-19 v Číne. To by nemusela byť dobrá vec

ČÍNA-ZDRAVIE-VÍRUS

Zamestnanec pracuje počas mediálnej prehliadky novej továrne postavenej na výrobu vakcíny proti koronavírusom COVID-19 v Sinovaci, jednej z 11 čínskych spoločností, ktorá schválila vykonávanie klinických skúšok potenciálnych vakcín proti koronavírusom v Pekingu 24. septembra 2020. Kredit – Wang Zhao – AFP / Getty Images

Li Shurui neváhal. Tvárou v tvár pozastaveniu jeho života na neurčito alebo riziku chytanie COVID-19 návratom na univerzitu vo Veľkej Británii sa 22-ročný študent podnikania rozhodol vyhrnúť si rukáv a dostať experimentálna vakcína proti koronavírusu.

Dve injekcie CoronaVacu vyrobené spoločnosťou SinoVac (inak známa ako Beijing Kexing Bioproducts) stáli v súkromnej nemocnici Taihe v čínskom hlavnom meste 2 000 rmb (300 dolárov). Liečba stále neprešla finálnymi klinickými skúškami (štádium 3), ale už sa ponúka verejnosti podľa princípu „kto prv príde, ten prv melie“. Ktokoľvek sa môže obrátiť, zaplatiť svoje peniaze a získať injekciu. Li hovorí, že stovky čakali na očkovanie v rovnakom čase ako on.

“Trochu sa obávam vedľajších účinkov, ale skôr obavy z chytenia vírusu v zahraničí,” hovorí Li pre TIME. “Doteraz som ale nemal žiadne problémy.”

Nie je to len vakcína CoronaVac ponúkaná v Číne. Neoficiálna distribúcia vakcín naberá na sile napriek varovaniam medzinárodných odborníkov na verejné zdravie. V septembri štátny SinoPharm odhalil, že státisíce Číňanov už použili svoje experimentálne vakcíny COVID-19 v rámci štátnej iniciatívy na ochranu zdravotníckych pracovníkov a úradníkov v prvej línii cestujúcich do vysoko rizikových krajín. Vo východnom výrobnom uzle Yiwu tento týždeň stovky ľudí vo fronte za dávku CoronaVac 60 dolárov.

Čítaj viac: „Budeme zdieľať našu vakcínu so svetom.“ Vo vnútri čínskej biotechnologickej spoločnosti vedúcej v boji proti COVID-19

“To je šialené,” hovorí Adam Kamradt-Scott, docent so špecializáciou na globálnu zdravotnú bezpečnosť na univerzite v Sydney, o zavedení čínskej vakcíny proti gung-ho. „Je to iba nezdravá prax v oblasti verejného zdravia. Máme predchádzajúce príklady, keď vakcíny, ktoré neprešli dostatočnými klinickými skúškami, preukázali nežiaduce reakcie s dlhodobými zdravotnými následkami. “

READ  Báječná fosília chráni oči 429 miliónov rokov starého trilobita

Keď sa pandémia koronavírusu blíži k 11. mesiacu, s viac ako 40 miliónov prípadov a 1,1 milióna úmrtí na celom svete, túžba po zázračnom vyliečení sa stáva zúfalejšou. Dôsledky nesprávneho postupu očkovania však môžu byť tiež strašné. V roku 1976 sa ponáhľala kampaň do imunizovať milióny Američanov proti prasacej chrípke následne malo u časti za následok vznik syndrómu chronickej únavy a pomohlo zažehnúť moderné hnutie proti vaxxerom. Rozdanie vakcíny pred schválením bez dostatočného monitorovania účinnosti a zdravia účastníkov môže viesť k dezinformáciám verejnosti.

Čítaj viac: Ako sa zaviedla vakcína v predvolebnom roku 1976?

A čo viac, keďže v Číne je prípadov COVID-19 tak málo, štúdie 3. stupňa – keď sa vakcína podá tisíckam, aby sa zistilo, koľko ľudí sa nakazilo, v porovnaní s dobrovoľníkmi, ktorí dostávali placebo – sa môžu uskutočniť iba v zámorí. Rovnako neprebehli žiadne „provokačné“ pokusy, pri ktorých by vedci zámerne vystavili očkovaných dobrovoľníkov vírusu na testovanie imunity. (Aj keď sú tieto procesy kontroverzné, sú chystám sa ísť vo Veľkej Británii)

Nielen Čína však predbieha. Americký prezident Donald Trump uviedol enormný tlak verejnosti na regulačné orgány a farmaceutické spoločnosti sprístupniť vakcínu včas pre americké voľby. 16. októbra Pfizer odhalený do konca novembra môže začať zavádzať svoju vakcínu na núdzové použitie v USA. Moderna má podobnú časovú os pre núdzové použitie, varuje sa však, že k rozšírenej distribúcii vakcín môže dôjsť až na jar.

Rozdiel v Číne však spočíva v tom, že vírus bol z veľkej časti obsiahnutý v tuzemsku. Krajina v stredu hlásila iba 14 prípadov, všetky boli importované. “Zdá sa, že v Číne nie je potrebné očkovať,” hovorí študent Li. „Koniec koncov, pandémia má teraz malý vplyv na život v Číne; ani masky tu už nie sú povinné. “

READ  „Venuša je ruská planéta“, hovorí najvyšší predstaviteľ vesmírnej agentúry v krajine

Prečo teda Čína tak agresívne zavádza vakcíny? Pre pekinskú vládu sa boj proti pandémii stal PR bojom proti utopeniu medzinárodná kritika o jeho skorom nesprávnom zaobchádzaní, zakrytí a umlčaní informátorov. Namiesto toho sa chce Čína rebrandovať ako zdroj životne dôležitých OOP a nakoniec riešenie krízy. Čínsky národný zdravotný úrad predpokladá, že čínska výrobná kapacita vakcíny COVID-19 dosiahne do konca roku 2020 610 miliónov dávok ročne. Šéf spoločnosti SinoPharm hovorí samotná jeho firma môže byť v budúcom roku schopná vyrobiť viac ako 1 miliardu dávok.

Čítaj viac: Vo vnútri bezprecedentného ťahanice na imunizáciu sveta proti COVID-19

Sinovac sľúbil, že do marca 2021 dodá Indonézii 40 miliónov dávok CoronaVac. Guvernér São Paula João Doria uviedol, že brazílska federálna vláda tiež súhlasila s nákupom 46 miliónov dávok CoronaVac, jednej z najmenej piatich vakcín, ktoré sa v krajine podrobujú skúškam 3. stupňa, ktoré má tretiu najvyššiu infekciu na svete.

„Prvé výsledky klinickej štúdie uskutočnenej v Brazílii dokazujú, že spomedzi všetkých vakcín testovaných v krajine je CoronaVac najbezpečnejšia, vakcína s najlepšou a najsľubnejšou dávkou,“ povedala v pondelok novinárom Doria.

Čína samozrejme nie je sama, kto túži po výhodách PR. Ruský prezident Vladimir Putin 11. augusta predstavil očividne prvú vakcínu COVID-19 na svete, ktorá už bola podľa jeho slov podaná jeho dcére. Obchodné meno – Sputnik 5, podľa priekopníckeho sovietskeho satelitu – nenecháva pochýb o národnej hrdosti zabalenej do jej vývoja. Bol však testovaný iba na 76 ľuďoch – 38 vo fáze I a 38 vo fáze II – a nezúčastnil sa ani skúšok frázy 3. Vakcína nezabránila tomu, aby COVID-19 tento mesiac stúpol na rekordné hodnoty v krajine.

“Mojou vnútornou reakciou je, že toto je pokus Číny získať medzinárodnú prestíž tým, že sa najskôr zavádza rozsiahly očkovací program,” hovorí austrálsky globálny expert na zdravie Kamradt-Scott. “Bohužiaľ, skôr tu vidím politiku, ako verejné zdravie.”

READ  Sledovanie COVID-19 na Aljaške: V sobotu boli hlásené 2 úmrtia a 656 nových prípadov

Oprava, 22. októbra:

Pôvodná verzia tohto príbehu nesprávne uvádzala, že spoločnosti Beijing Kexing Bioproducts a SinoVac sú samostatné spoločnosti. Sú rovnaké.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close