Ekonomika

TEST: Seat Leon 1.5 TSI 130: Čo je to slabší štvorvalec?

Seat Leon 5D FR FR 1,5 TSI 130 6MT
Cena od / verzia od (eur) 15 990/20 20 750
Výrobca / skúška spotreby WLTP (l) 5,3 / 6,2
Objem batožinového priestoru (l) 380
Rozmery – rázvor, dĺžka, šírka, výška (mm) 2684, 4368, 1800, 1442

Asistenčné systémy sú už neoddeliteľnou súčasťou dnešných vozidiel. Mali by vodičom poskytovať podporu a znižovať pravdepodobnosť ich chýb. Pozreli sme sa na to, ako fungujú v novom Leone.

Nový Leon nás pokrokom v asistenčných systémoch ešte nezhoršil. Zavádzanie noviniek do praxe v tejto oblasti je vyhradené takmer výlučne pre drahé prémiové automobily. Kým nebude ich cena nová a nie lacno prvky sa schovávajú oveľa ľahšie.

Leon nám však ukazuje, že nové technológie postupne znižujú cenu a môžu vodičom pomôcť aj v cenovo dostupnejších automobiloch.

Vo videu sme sa oboznámili s novým multimediálnym systémom, predstavili sme niektoré asistenčné systémy a ukázali, ako by mali fungovať v praxi. Po natočení videa nasledoval týždenný test, ktorý nám odhalil ich skutočné schopnosti a nedostatky. V texte pod videom prinášame skutočné zážitky po najazdení prvých tisíc kilometrov.

Side Asist

Bočný asistent alebo sledovanie mŕtveho uhla je zďaleka najvýznamnejšia inovácia v Leone. Nielenže v minulosti takýto systém nemal, ale aj spôsob, akým upozorňuje vodiča na vozidlo v jeho bezprostrednej blízkosti, je jedným slovom vynikajúci.

Osvetlenie LED pásu vo dverách, ako sme ukázali na videu, vodiča neruší, ale zároveň ho vníma oveľa lepšie a periférne. Je to takmer neprehliadnuteľné a ak z akéhokoľvek dôvodu varovanie ignoruje a rozhodne sa zmeniť jazdný pruh, nasleduje varovné blikanie.

Volant navyše vibruje a kladie znateľný odpor proti pokusu vodiča odbočiť do blízkosti vozidla. Počas týždňa sme si nestihli vyskúšať jeho prevádzku v silnom daždi. Za zlo počasie v minulosti bol tento asistenčný systém nesprávny.

READ  Octavia a Enyaq sa „topia“ v ťažkostiach. Karty na linkách distribuuje softvér - Magazine - Auto

Varovanie o výstupe

LED pásy v predných dverách slúžia aj na upozornenie posádky na prichádzajúce vozidlo alebo cyklistu pri otváraní dverí v stoji. Posádka je navyše zvukovo varovaná pred nebezpečenstvom.

Zadná posádka sa môže spoliehať hlavne na akustické varovanie, keď blikajú LED diódy na predných dverách a palubnej doske.

Kedykoľvek sme počas týždňa vedome testovali systém, vždy reagoval na prichádzajúce vozidlo.

Prediktívny adaptívny tempomat

Testované vozidlo nebolo vybavené systémom Travel Assist, ktorý kombinuje adaptívny tempomat a udržiavanie v jazdnom pruhu. Tento asistent navyše zvláda jazdu v dopravných zápchach.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close