Veda

The Long COVID: Mohol by hrať úlohu mono vírus alebo tukové bunky?

Britský historik, taliansky archeológ a americká predškolská učiteľka sa nikdy osobne nestretli, no spája ich veľké epistemologické puto.

Tri ženy, sužované nápadne podobnými príznakmi, majú zásluhu na tom, že opísali, pomenovali a pomohli dostať COVID dlho do povedomia verejnosti na začiatku 2020.

Rachel Popeová z Liverpoolu koncom marca 2020 na Twitteri opísala svoje symptómy pripútané na lôžko po infekcii koronavírusom. Elisa Perego v Taliansku prvýkrát použila výraz „Long Covid“ v tweete v máji toho istého roku. Amy Watson v Portlande v Oregone bola inšpirovaná k tomu, aby pomenovala svoju podpornú skupinu na Facebooku podľa šiltovky, ktorú mala na sebe, a „dlhák“ sa čoskoro stal súčasťou pandemického lexikónu.

Takmer tri roky po pandémii sa vedci stále snažia zistiť, prečo niektorí ľudia dostávajú COVID na dlhú dobu a prečo malá časť, vrátane troch žien, má trvalé príznaky.

Milióny ľudí na celom svete mali dlhotrvajúci COVID a hlásili rôzne príznaky vrátane únavy, pľúcnych problémov a mozgovej hmly a iných neurologických symptómov. Dôkazy naznačujú značné zotavenie do jedného roka, ale najnovšie údaje naznačujú, že to prispelo k viac ako 3 500 úmrtiam v USA.

Tu sú niektoré z najnovších dôkazov:

Ženy vo väčšom riziku?

Viaceré štúdie a neoficiálne dôkazy naznačujú, že ženy majú z dlhodobého hľadiska väčšiu pravdepodobnosť vzniku COVID ako muži.

Môžu existovať biologické dôvody.

Imunitný systém žien zvyčajne reaguje silnejšie na vírusy, baktérie, parazity a iné baktérie, povedala Sabra Klein, profesorka Johns Hopkins, ktorá študuje imunitu.

U žien ako u mužov je väčšia pravdepodobnosť vzniku autoimunitných ochorení, kedy telo omylom napáda vlastné zdravé bunky. Niektorí vedci sa domnievajú, že dlhotrvajúci COVID môže byť výsledkom autoimunitnej reakcie vyvolanej vírusom.

Ženy majú tiež viac tukového tkaniva v tele a nový výskum naznačuje, že koronavírus sa môže po infekcii skrývať v tuku. Vedci tiež skúmajú, či kolísajúca hladina hormónov u žien môže zvýšiť riziko.

READ  Americký koronavírus: Riaditeľ CDC vysvetľuje nové usmernenia COVID-19, keď sa USA presúvajú do tvrdšej fázy pandémie

Ďalší možný faktor: Ženy častejšie ako muži vyhľadávajú zdravotnú starostlivosť a sú často viac naladené na zmeny vo svojom tele, povedal Klein.

„Nemyslím si, že by sme to mali ignorovať,“ povedala. Biológia a správanie sú pravdepodobne v hre, povedal Klein.

Nie je teda náhoda, že práve tieto tri ženy pomohli vrhnúť prvé svetlo na dlhý COVID.

46-ročná pápežka začala pociťovať v marci 2020: príznaky podobné chrípke, potom postihli jej pľúca, srdce a kĺby. Po mesiaci začala mať pár „ok“ dní, ale príznaky pretrvávali.

On a niektorí podobne chorí spolupracovníci sa spojili s Peregom na Twitteri. Pope povedal: „Začali sme sa stretávať, pretože to bolo skutočne jediné miesto, kde sme to mohli urobiť.“ „V roku 2020 si robíme srandu, že sa stretneme na Vianoce a urobíme párty,“ povedal pápež. „Potom to zrejme prešlo a hádam sme prestali žartovať.“

Watson založila svoju virtuálnu skupinu Long Haulers v apríli. Iní sa čoskoro dozvedeli o tejto prezývke a prijali ju.

mono vírus

Niekoľko štúdií naznačuje, že všadeprítomný vírus Epstein-Barrovej môže hrať úlohu v niektorých prípadoch dlhotrvajúceho COVID.

Doktor Timothy Heinrich, odborník na vírusy z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, povedal, že zápal spôsobený infekciou koronavírusom môže aktivovať herpes vírus, ktorý po akútnej infekcii zostáva v tele.

Vírus Epstein-Barrovej je najbežnejším z týchto herpetických vírusov: odhaduje sa, že ním bolo infikovaných 90 % populácie USA. Vírus môže spôsobiť mononukleózu alebo symptómy, ktoré možno považovať za prechladnutie.

Heinrich patrí medzi výskumníkov, ktorí našli imunitné markery indikujúce reaktiváciu Epsteina-Barrovej v krvi dlhodobých pacientov s COVID, najmä tých s únavou.

Nie všetci pacienti s Covidom majú tieto markery. Ale je možné, že Epstein-Barr spôsobuje symptómy u tých, ktorí tak robia, hoci vedci tvrdia, že sú potrebné ďalšie štúdie.

READ  Kométa Leonard je práve teraz najbližšie k Zemi. Tu je návod, ako to zistiť.

Niektorí vedci sa tiež domnievajú, že Epstein-Barr spúšťa syndróm chronickej únavy, stav podobný dlhotrvajúcemu COVID, ale to tiež nie je dokázané.

obezita

Obezita je rizikovým faktorom pre závažné infekcie COVID-19 a vedci sa snažia pochopiť prečo.

Vedci zo Stanfordskej univerzity patria medzi tých, ktorí našli dôkazy, že koronavírus môže infikovať tukové bunky. V nedávnej štúdii našli príznaky vírusu a zápalu v tukovom tkanive odobratom ľuďom, ktorí zomreli na COVID.

Laboratórne testy ukázali, že vírus sa môže rozmnožovať v tukovom tkanive. To zvyšuje možnosť, že tukové tkanivo môže slúžiť ako „rezervoár“, čo môže potenciálne poháňať COVID na dlhšie časové obdobia.

Môže odstránenie tukového tkaniva liečiť alebo predchádzať niektorým prípadom dlhodobého COVID? Je to zaujímavá otázka, ale výskum je predbežný, povedala Dr. Catherine Belish, profesorka infekčných chorôb v Stanforde a hlavná autorka štúdie.

Vedci z University of Texas Southwestern Medical Center študujú leptín, hormón produkovaný tukovými bunkami, ktorý môže ovplyvniť imunitnú odpoveď tela a podporiť zápal.

Plánujú študovať, či injekcie vyrobených protilátok môžu znížiť hladiny leptínu – a následne zápal spôsobený infekciou koronavírusom alebo predĺženým COVIDom.

„Máme dobrý vedecký základ s niektorými predbežnými údajmi, ktoré môžu tvrdiť, že sme na správnej ceste,“ povedal doktor Philip Scherer.

Trvanie

Odhaduje sa, že na základe údajov z obdobia pred pandémiou sa u približne 30 % ľudí infikovaných koronavírusom vyvinie dlhodobý COVID.

Väčšina ľudí, ktorí majú dlhotrvajúce, opakujúce sa alebo nové príznaky po infekcii, sa zotaví asi po troch mesiacoch. Podľa nedávnej štúdie v časopise Journal of the American Medical Association medzi ľuďmi s príznakmi po troch mesiacoch asi 15 % bude mať príznaky aj naďalej najmenej deväť mesiacov.

Zistiť, kto je ohrozený rokmi trvajúcimi príznakmi, je „zložitá otázka,“ povedal Dr. Lawrence Purpura, špecialista na infekčné choroby z Kolumbijskej univerzity.

READ  Vedci tvrdia, že sekvenovali celý ľudský genóm

Zdá sa, že ľudia s ťažkou infekciou sú vystavení vyššiemu riziku dlhodobého COVID, hoci môže postihnúť aj ľudí s miernou infekciou. Ľudia, ktorí majú vážne poškodenie pľúc v dôsledku infekcie, vrátane zjazvenia, môžu pociťovať dýchavičnosť, kašeľ alebo únavu viac ako rok. Purpura povedala, že u malej skupiny pacientov s miernou ranou infekciou COVID-19 sa môžu vyvinúť neurologické symptómy trvajúce viac ako rok, vrátane chronickej únavy a mozgovej hmly.

„Väčšina pacientov sa nakoniec uzdraví,“ povedal. „Je dôležité, aby to ľudia vedeli.“

Je to malá útecha pre tri ženy, ktoré pomohli svetu rozpoznať dlhotrvajúci Covid.

Perego (44) má problémy so srdcom, pľúcami a neurologickými problémami a je vážne chorý.

Vie, že vedci sa za krátky čas veľa naučili, ale hovorí, že medzi výskumom COVID a dlhodobou lekárskou starostlivosťou je „medzera“.

„Musíme pretaviť vedecké poznatky do lepšej liečby a politiky,“ povedala.

Watson, ktorá sa blíži k päťdesiatke, hovorí, že „nikdy nebola v žiadnom druhu zotavenia.“ Má silné migrény, ale aj tráviace, nervové a nohy. Nedávno dostal ťažkú ​​anémiu.

Želá si, aby mala lekárska komunita organizovanejší prístup k liečbe dlhého COVID. Lekári hovoria, že nepoznanie základnej príčiny alebo príčin je to, čo to sťažuje.

„Chcem len späť svoj život,“ povedal Watson, „a nezdá sa, že by to bolo vôbec možné.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close