Veda

„This Once for the Dinosaur“: Ako svet reagoval na úspech NASA pri rozbití asteroidu priestor

Pád kozmickej lode je raz dôvodom na oslavu. Misia DART (Double Asteroid Redirect Test) v utorok znamenala prvý pokus ľudstva spozorovať asteroid vo vesmíre.

Vedec NASA A Johns Hopkins University v utorok po úspešnom náraze šípky veľkosti predajného automatu do Dimorphosu, asteroidu o veľkosti futbalového ihriska, ktorý nepredstavoval pre Zem žiadne riziko, tlieskali a objímali sa.

Poľný deň mali aj online diváci a astronómovia. Používateľ Twitteru si vytvoril účet s používateľským menom „Dart the Asteroid Slayer“ a tweetoval: „Chystám sa zničiť celú kariéru tohto asteroidu.“ A neskôr: „Toto je pre dinosaurov“.

Bolo niekoľko ďalších vtipov o pomste za dinosaura:

Práve sme tlieskali asteroidom, Ľudia-1 Dinosaur-0

— Hasanbey (@hasanthehun) 26. septembra 2022

Iní vrhajú svetlo na sebazničenie kozmickej lode:

Ak sa šípka môže zrútiť a explodovať, keď je užitočná v oblasti astronómie, môžem to urobiť aj ja

— Chad Popik (@Astro_Chad) 26. septembra 2022

„Nie, nejde o filmovú zápletku,“ povedal administrátor NASA Bill Nelson Twitter v pondelok, priznávajúc fiktívny predchodca misie ako tróp sci-fi filmu. Namiesto vyhodenia dimorfov do vzduchu agentúra zamýšľala odkloniť ich pre kolíziu – techniku ​​​​známu ako kinetický efekt.

Vedci teraz chcú potvrdiť, že náraz zmenil dráhu asteroidu. NASA očakáva, že obežná dráha Dimorphosu okolo veľkého asteroidu – Didymos, ktorý má priemer 780 metrov – sa zmenší asi o 1 %, teda asi o 10 minút.

Úspešná demonštrácia planetárnej obrany bola viditeľná zo Zeme, vrátane Juhoafrického astronomického observatória a ATLAS (Asteroid Terrestrial-Impact Final Warning System) na Havaji.

Šípka bola vypustená vlani v novembri a vo vesmíre lietala posledných 10 mesiacov.

Peter Kalmusklimatický vedec NASA Povedal „Je skvelé, že NASA testuje schopnosť odkloniť asteroid alebo kométu, keď je to potrebné,“ ale na rozdiel od filmu Don’t Look Up je „skutočnou jasnou a aktuálnou hrozbou pre ľudstvo určite spaľovanie fosílnych palív.“ zeme“.

READ  WHO súťaží o zaradenie eboly do KDR, čo potvrdzuje tretí prípad

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close