Zábava

Thomas Krupa natáča environmentálny dokument „Musíme prežiť“

Slovenský režisér Tomáš Krúpa začína s produkciou svojho tvorivého dokumentu „Musíme prežiť“. Slovensko/francúzsko/rakúska koprodukcia zachytáva príbehy zo štyroch kútov sveta o dopadoch klimatických zmien, pričom zanecháva najmenšiu možnú uhlíkovú stopu. Film Nová Európa správy.

„Výberom miestnych príbehov sa snažíme o sociálnu a etnickú rozmanitosť,“ povedal Krupa pre FNE. „Chceme mať predstaviteľov z rôznych rás a kultúr, aby mal film univerzálnu výpovednú hodnotu. Mozaiková štruktúra príbehu umožní divákom nahliadnuť do života viacerých postáv a ich rodín na miestach, kde klimatická zmena prebieha už dlhší čas.

Výroba 100-minútového dokumentu sa začala koncom roka 2019 a pandémia ju spomalila. Výroba je plánovaná na tri roky. Natáčanie sa začalo v USA a Mongolsku, zatiaľ čo Grónsko a Austrália sú stále vo fáze prieskumu.

„Musíme prežiť“ má priniesť správu o tom, ako globálne otepľovanie ovplyvňuje každodenný život. Hlavnou myšlienkou je, že neexistuje vopred určený osud, iba budúcnosť, ktorú si vytvoríme. Účinky tepla, sucha, rozširujúcich sa púští a záplav sú kľúčovými prvkami filmu.

„Projekt sa snažíme realizovať s veľmi nízkou uhlíkovou stopou, preto sme oslovili odborníka na životné prostredie, s ktorým sledujeme uhlíkové dáta pri výrobe. Snažíme sa eliminovať [the carbon output] prípadne kompenzovať kompenzácie CO²,“ povedal Krupa.

S láskavým dovolením FNE

Film produkuje Grupa’s Hailstone v spolupráci s Yuzu Productions vo Francúzsku, Golden Girls Film Production v Rakúsku, Rozhlasom a televíziou Slovensko, ARTE vo Francúzsku a Pulse4 v Rakúsku.

S podporou Slovenského audiovizuálneho fondu, Creative Europe MEDIA, CNC a Procirep vo Francúzsku už producenti pokryli okolo 70 % z predpokladaného rozpočtu 713 000 eur.

Film má byť dokončený v roku 2025. Filmtopia vyjde na Slovensku.

Tento článok je publikovaný v spojení s online spravodajskou službou Film Nová EurópaZahŕňa spravodajstvo z filmového a televízneho priemyslu z celej strednej a východnej Európy.

READ  Nemecko a Holandsko sa blížia k finále majstrovstiev sveta

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close