Veda

Thwaites drží „ľadovec súdneho dňa“ „nechtami“, tvrdia vedci

Ľadovec Thwaites, ktorý je schopný zdvihnúť hladinu mora o niekoľko stôp, spolu so svojou podmorskou základňou eroduje, keď sa planéta otepľuje. In jeden objav Vedci, publikované v pondelok v časopise Nature Geoscience, zmapovali historický ústup ľadovca v nádeji, že sa z jeho minulosti poučia, čo bude ľadovec robiť v budúcnosti.

Zistili, že v určitom bode v posledných dvoch storočiach sa základňa ľadovca oddelila od hladiny mora a ustúpila rýchlosťou 2,1 kilometra za rok. To je viac ako dvojnásobok miery, ktorú vedci pozorovali v poslednom desaťročí.

K tomuto rýchlemu rozpadu došlo pravdepodobne „v polovici 20. storočia,“ uviedol v tlačovej správe Alistair Graham, hlavný autor štúdie a morský geofyzik z University of South Florida.

To naznačuje, že Thwaites má potenciál rýchlo ustúpiť v blízkej budúcnosti, keď ustúpi z oceánskeho hrebeňa, ktorý ho pomáha udržať pod kontrolou.

„Thwaites sa dnes naozaj chytá nechtami a mali by sme očakávať, že v budúcnosti uvidíme veľké zmeny v menších časových mierkach – dokonca z jedného roka na druhý – keď sa ľadovce stanú plytšími v ich koryte.“ Ridge ustúpi,“ Robert Larter , morský geofyzik a jeden zo spoluautorov štúdie z British Antarctic Survey, uviedol vo vyhlásení.

V roku 2019 výskumná loď amerického antarktického programu Nathaniel B. pracujúca v blízkosti východného ľadového šelfu Thwaites.  Palmer.

Ľadovec Thwaites, ktorý sa nachádza v západnej Antarktíde, je najširší na Zemi a je väčší ako štát Florida. Podľa NASA je to však len blok západoantarktického ľadovca, ktorý obsahuje dostatok ľadu na zvýšenie hladiny morí o 16 stôp.

Keď sa klimatická kríza zintenzívnila, región bol pozorne monitorovaný z dôvodu jeho rýchleho topenia a potenciálu rozsiahleho ničenia pobrežia.

Ľadovec Thwaites fascinuje vedcov už desaťročia. Už v roku 1973 sa vedci pýtali, či je vystavené vysokému riziku kolapsu. Asi o desaťročie neskôr zistili, že – keďže ľadovec je zamrznutý na dne oceánu a nie na suchej zemi – teplé oceánske prúdy dokážu roztopiť ľadovec zospodu, čím sa stáva nestabilným zdola.

READ  Najväčšie zemetrasenie v LA na neobjavenej časti San Andreas
Vedci začali vďaka tomuto výskumu Volanie do oblasti okolo Thwaites „Slabé dno západného antarktického ľadovca.“
Pracovný čln, ktorý obnovuje autonómne vozidlo Rann v jednom z fjordov Antarktického polostrova počas expedície na ľadovec Thwaites v roku 2019.

V 21. storočí začali výskumníci dokumentovať rýchly ústup thwaitov v alarmujúcej sérii štúdií.

V roku 2001 satelitné údaje ukázali, že uzemňovacia linka sa zmenšuje asi o 1 kilometer za rok. V roku 2020 to vedci dokázali tiekla naozaj horuca voda Naprieč základňou ľadovca, roztápajúc ho zdola.
Najväčšia ľadová pokrývka sveta sa rozpadá rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo, ukazujú satelitné snímky
A potom v roku 2021 štúdia ukázala ľadový šelf Thwaites, ktorý pomáha stabilizovať ľadovce a zabraňuje ľadu voľne prúdiť do oceánu, sa môže do piatich rokov rozpadnúť,

Peter Davies, oceánograf z British Antarctic Survey, povedal: „Na základe satelitných údajov vidíme tieto veľké zlomy šíriace sa po povrchu ľadového šelfu, ktoré v podstate oslabujú ľadovú tkaninu a vytvárajú trhlinu na čelnom skle.“ CNN v roku 2021. „Pomaly sa šíri cez ľadovú policu a nakoniec sa rozpadne na veľa rôznych kúskov.“

Podľa tlačovej správy boli pondelkové zistenia, ktoré naznačujú, že Thwaiti sú schopní ustupovať oveľa rýchlejším tempom, ako sa nedávno predpokladalo, zdokumentované v extrémnych podmienkach na 20-hodinovej misii, ktorá sa uskutočnila na podvodnej misii. Používa sa na mapovanie oblasť pod ňou do tvaru Houstonu.

Graham povedal, že výskum bol „skutočne raz za život misia“, ale tím očakáva, že sa čoskoro vráti, aby zozbieral vzorky z morského dna, aby mohli určiť, či došlo k predchádzajúcemu rýchlemu návratu. Kedy sa to stalo? To by mohlo pomôcť vedcom predpovedať budúce zmeny v „ľadovcoch súdneho dňa“, o ktorých vedci predtým verili, že sa budú meniť pomaly – Graham povedal, že táto štúdia vyvracia.

„Len malé kopnutie do Thwaitesa môže vyvolať veľkú reakciu,“ povedal Graham.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close