Veda

Tieto nehanebné vtáky kradnú vlasy živým predátorom, ako keby to nebola žiadna veľká dohoda

Vtáčie hniezda sú útulné v malých priestoroch: bezpečné, teplé a podšité mäkkými materiálmi, aby zraniteľné deti boli pohodlné a v bezpečí.

Pre všívané sýkorky (beolophus bicolor) a jeho najbližších príbuzných, týmto materiálom je často kožušina mäsožravých cicavcov, ktorú vedci vytrhali z mŕtvych zvierat alebo oportunisticky zachytili, keď sa zvieratá zhodili.

Nové pozorovania však ukázali, že tomu tak nie je: operené filtre často prečisťujú kožušinu od chrbta živých, dýchajúcich predátorov.

„Videl som sýkorku, ako trhá vlasy živému zvieraťu,“ Povedal ekológ Jeffrey Braun z University of Illinois v Urbane-Champaign.

„Bolo to zo živého mývala s pazúrmi a zubami. A mývalovi to nevadilo, pretože nebol ani bdelý.“

Brawn si toto správanie všimol náhodou pri vykonávaní počítania vtákov v Illinois a bol taký zvedavý, že išiel hľadať vysvetlenie.

Vedený Markom Hauberom a Henrym Pollockom z University of Illinois v Urbana-Champaign spolu so svojimi kolegami zistil, že o krádeži kožušiny sa vo vedeckej literatúre hovorí len málokedy-ale videá na YouTube, ktoré nahrali nadšenci vtákov, sa v skutočnosti ukázali ako bohatý zdroj. Huh .

V týchto videách boli všívané sýkorky trhať kožušinu domácich psov a mačiek a dokonca aj dikobraza. Okrem toho niekoľko ďalších videí ukázalo, ako iné druhy vtákov kradnú kožušinu, v ktorých takéto správanie nebolo vedecky zdokumentované.

Napriek tomu, že v literatúre sú len obmedzené záznamy, iné zdroje naznačujú, že vtáky kradnúce kožušinu živým cicavcom sú medzi širokou verejnosťou dobre známe: všívané sýkorky sú Popísaní ako príležitostní zlodeji kožušín Na webovej stránke Cornell Lab pre tento druh a v Austrálii jedlíky medu so žltou tvárou Purloin Fuzz zo Snoozing Koalas.

Vedci pomenovali správanie kleptotrichi z gréčtiny pre „kradnutie“ a „vlasy“.

Je zaujímavé, že pri vyhľadávaní na serveri YouTube sa objavilo aj niekoľko príkladov, ako vtáky získavajú zhodenú kožušinu z prostredia, čo naznačuje, že krádež nie je ich. Dôležité Zdroj materiálu.

READ  Zem, skutočná koza, prekonáva dlhoročný rýchlostný rekord

Z toho vyvstáva otázka: Prečo vôbec riskovať krádež vlasov?

Živočíšna srsť môže, samozrejme, pomôcť udržať hniezdo v teple a teple, ale vedci sa domnievajú, že najmä pre kožušinu predátorov môže existovať niekoľko ďalších výhod.

„Existuje miestny druh, ktorý sa nazýva muchárik veľký, ktorý má podobne ako sýkorka dutý hniezdo, ktoré v skutočnosti hniezdi hady v hniezdach, aby odradilo predátorov.“ povedal braun. Pinky v Afrike sa správajú podobne, pričom ako odstrašujúci prostriedok používajú dravé výkaly (a len tak nebudú).

Je tiež možné, že kožušina pomáha odpudzovať parazity, ktoré môžu rýchlo zabíjať malé mláďatá. Niektoré vtáky lemujú svoje hniezda rastlinným materiálom, ktorý môže udržať týchto votrelcov na uzde, aj keď nie je jasné, či srsť cicavcov má podobné vlastnosti.

Bude potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, aké výhody majú vtáky z plodov svojich priestupkov, ale predbežná geografická analýza tímu naznačuje, že Kleptotrichi je bežnejší vo vyšších zemepisných šírkach. To zase naznačuje, že kožušina sa zbiera predovšetkým, aby bolo hniezdo v teple.

Skutočný vedecký dokument pre Kleptotrichi je dôležitým krokom k jeho odhaleniu, pretože poskytuje dôležité základné informácie, na ktorých budú teraz môcť stavať ďalší vedci.

Pollock povedal: „Neočakávané interakcie, ako sú tieto, nám pripomínajú, že zvieratá prejavujú všetky druhy zaujímavých a často prehliadaných spôsobov správania, a poukazujú na dôležitosť starostlivých pozorovaní prírodnej histórie, aby objasnili zložitosť ekologických spoločenstiev.“

výskum bol publikovaný v ekológia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close