Ekonomika

Tisíce Slovákov protestujú proti korupcii a žiadajú odvolanie ministra vnútra

BRATISLAVA (Reuters) – Tisícky Slovákov protestovali v pondelok v Bratislave proti korupcii a žiadali odstúpenie ministra vnútra pre jeho väzby na developera vyšetrovaného pre daňové podvody.

Slovenská ekonomika rástla a životná úroveň sa od vstupu do Európskej únie v roku 2004 výrazne zvýšila, no mnohí Slováci tvrdia, že ich krajina nedokázala dodržiavať zásady právneho štátu, najmä pokiaľ ide o trestanie gaunerov.

Demonštranti skandovali „Kalinac, odstúp“ a „Odíď z nášho štátu“ a niesli slovenské vlajky a vlajky EÚ, väčšinou namierené proti ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Odolal tlaku, aby sa zbavil obchodných väzieb s realitným developerom Ladislavom Pasternákom, ktorý je vyšetrovaný pre možné daňové podvody.

Kaliňák povedal, že kúpil 17-percentný podiel vo firme, ktorú vlastní developer. On aj Pasternak akúkoľvek vinu odmietli.

Demonštranti tiež žiadali odstúpenie policajného prezidenta Tibora Kašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčiča za to, že nerobili dosť pre vykorenenie korupcie.

Opozícia proti Kaliňákovi, ktorý je dvojkou vo Ficovej strane Smer, sa vyrojila vo východnej časti EÚ ako huby po daždi.

Poľsko, Maďarsko a Rumunsko zaznamenali v posledných mesiacoch veľké protivládne protesty a v máji proti ministrovi financií vyšli do ulíc tisíce Čechov.

Častou témou je korupcia a neschopnosť súdneho systému stíhať mocných podozrivých.

Slovenské médiá odhadli, že sa zúčastnilo 5000 až 10.000 ľudí, čím ide o jeden z najväčších protestov od Ficovho prevzatia moci v roku 2012. Neexistuje žiadne oficiálne policajné hodnotenie.

„Citlivosť verejnosti ku korupcii rastie a premiér to premietol do svojich činov — vymenoval nového šéfa protikorupčnej jednotky, o ktorom sa hovorilo na protikorupčných seminároch, no symbolické uzavretie stále chýba,“ Agentúre Reuters to povedal analytik Martin Slociaric.

„Mnoho ľudí neverí v spravodlivosť pre všetkých, prestali veriť v princípy demokracie, čo pomohlo extrémistickým stranám,“ povedal.

READ  Rakúske banky v Strednej Ázii obmedzujú príchod utečencov z Afganistanu - EURACTIV.com

Krajne pravicová Ľudová strana-Naše Slovensko získala vlani svoje prvé poslanecké mandáty, čím Fico zabezpečila druhé funkčné obdobie premiéra po sebe, no jeho stranu to stálo parlamentnú väčšinu.

Figo v pondelok povedal, že podporuje slobodu prejavu. On

Minulý rok minister podporil Kaliňáka, keď prvýkrát čelil protestom

Požadujúc jeho odstúpenie.

Vláda zintenzívnila protikorupčné úsilie, zaviedla 35-percentnú daň na dividendy od firiem v daňových rajoch a zakázala podnikať so štátom firmám s nejasným vlastníctvom.

Reportáž Tatiany Jančarikovej; Strih Toby Chopra

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close