Ekonomika

To najhoršie je za nami

Premiér Shehbaz Sharif šikovne urobil katastrofálny výpadok suverenity – ale za veľkú cenu pre jeho politický kapitál. Pre premiéra ide o národný záujem a záujem strany. Dobrou správou je, že obdobie maximálneho ekonomického stresu je za nami. Pre Pakistancov je najhoršia inflácia za nami. Samozrejme, USA, najväčšia svetová ekonomika, prešla do recesie (v USA je recesia definovaná ako dva po sebe idúce štvrťroky negatívneho rastu HDP). Eurozóna – Belgicko, Nemecko, Írsko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko, Fínsko, Grécko, Slovinsko, Cyprus, Malta, Slovensko, Estónsko, Lotyšsko a Litva – naďalej nasleduje USA. .

Pre Pakistan je globálna recesia zlá aj dobrá vec: nízky dopyt po našom vývoze je zlou správou a nižšie ceny ropy na medzinárodnom trhu sú dobrou správou. Pokiaľ ide o Pakistan, v súvahe uvádzam nízky obchodný deficit a nízky deficit bežného účtu. Pre Pakistancov je miera inflácie nízka.

Pakistanci čelia dvom typom inflačných tlakov. Jedným z nich je „importovaná inflácia“ v dôsledku rastúcich globálnych cien energií a rastúcich cien palmového oleja. Po druhé, „kartelové ceny“ na domácom trhu. Pre záznam, pakistanská vláda nemá žiadnu kontrolu nad „importovanou infláciou“, ale neurobila nič, aby prelomila „cenovú silu“ domácich kartelov.

Zatiaľ čo rozvinutý svet smeruje k recesii, pakistanské korporácie – vrátane bánk – sú v dobrom finančnom zdraví. Spotrebitelia v Pakistane sa ocitli pod bezprecedentnou inflačnou záťažou, keďže rozvinuté krajiny sa dostali do recesie. Áno, je potrebné prelomiť „cenovú silu“ asi pol tucta domácich kartelov.

Americká centrálna banka, Federálny rezervný systém, agresívne zvyšuje úrokové sadzby, keď sa americký dolár zhodnocuje voči všetkým hlavným menám. Za posledných sedem mesiacov sa rupia voči doláru znehodnotila o 16 percent. Predstavte si, že euro je teraz po prvýkrát za 20 rokov na rovnakej úrovni ako dolár. Predpovedám, že rupia sa v nasledujúcich mesiacoch znehodnotí; To najhoršie z tohto čísla máme za sebou.

READ  Vernisáž výstavy fotografií o biodiverzite a zmene klímy v Európskej únii a Mexiku

Vláda pod vedením PML-N nerobí to, čo by mala: vysielať správne signály podnikateľskej komunite a finančným trhom. Vláda by sa mala vyhýbať signálom, ktoré spomaľujú koleso ekonomiky. 20-percentná daň z „predpokladaného príjmu“ z nehnuteľného majetku je falošným signálom, ktorý spomalil koleso ekonomiky (DHA Lahore zvyklo presúvať v priemere sto súborov denne. Tento priemer sa teraz znížil na tucet a deň).

Nadmerná regulácia spôsobuje dve veci: podkopáva konkurencieschopnosť súkromného sektora a spomaľuje rast pracovných miest. Premiér by mal svojim ministrom nariadiť, aby predložili zoznam všetkých nehospodárnych a nepotrebných nariadení, ktoré spomaľujú ekonomiku a zabíjajú pracovné miesta.

Naša ekonomika nie je na ostrí noža. Vláda by teraz mala aktívne hľadať ekonomické stimuly, aby naštartovala ekonomický motor a poskytla ľuďom určitú úľavu. To najhoršie je možno za nami, no ekonomické problémy zostávajú.

Spisovateľ je publicista v Islamabade. Tweetuje @saleemfarrukh a je k dispozícii na adrese: [email protected]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close