Veda

Toto je posledná selfie slabnúceho pristávacieho modulu InSight Mars

Panoramatické selfie prachom pokrytého landeru InSight.

NASA zdieľala finálnu vlastnú snímku, ktorú urobí pristávací modul InSight Mars, zobrazujúci prachom pokryté solárne panely, ktoré zapadajú do okolitého regolitu. Misia InSight by sa mala skončiť tento rok a pristávací modul bude potrebovať zvyšok svojich síl, aby nazbieral čo najviac vedeckých údajov.

NASA to oznámila minulý týždeň na tlačovej konferencii InSight pravdepodobne ukončí všetky operácie do konca roka 2022, Koniec misie je spôsobený množstvom prachu, ktorý sa nahromadil na solárnych paneloch pristávacieho modulu, čo mohlo obmedziť množstvo energie, ktorú mohla mať kozmická loď.

InSight tri roky tvrdo pracoval na povrchu Marsu, fotenie marťanskej oblohy A pomocou svojho seizmometra detekovať zemetrasenia. Pristávací modul sa dva roky pokúšal použiť svoju tepelnú sondu „Mole“ na kopanie do povrchu Marsu, Predtým, ako sa nástroj zasekne v hubovitej pôde, Lander začiatkom tohto mesiaca Zistená najväčšia doteraz známa seizmická aktivita Na inej planéte: Zemetrasenie s magnitúdou 5, ku ktorému došlo niekde vo vnútri Marsu.

Lander dal aj vedcom Najlepší pohľad na marťanské vnútro, Rovnako ako geologické a seizmické systémy fungujúce na planéte dnes. InSight doteraz zaznamenal 1 313 zemetrasení a pred ukončením vedeckých operácií môže odhaliť ďalšie.

Jeden zo solárnych panelov InSight pokrytých prachom.

The mission’s end has been a creeping certainty. The lander has previously been Nútený prechod do núdzového režimu Z prachovej búrky na Marse. stop-gap opatrenie Pomohlo odstrániť časť prachu z panelov – to znamená odstrániť ho zámerným kvapkaním nečistôt z Marsu na prach – ale takéto akcie predĺžili nevyhnutné.

Táto posledná selfie bola urobená 24. apríla a ukazuje množstvo prachu nahromadeného na solárnych paneloch kozmickej lode. Na prvom a druhom selfie pristávacieho modulu je viac prachu ako prachu, Získané v decembri 2018 A Od marca do apríla 2019,

Selfies sú mozaiky, čo znamená, že sú pospájané z viacerých obrázkov, z ktorých každý vyžaduje, aby bolo robotické rameno, ktoré nesie kameru pristávacieho modulu, umiestnené v inej polohe. S ubúdajúcimi zdrojmi energie selfie jednoducho nestoja za vybitie batérie a podľa NASA sa tento mesiac robotické rameno presunie do pokojovej polohy (alebo „pózy v dôchodku“).

Zástupkyňa projektového manažéra InSight Katya Zamora Garcíaová na minulotýždňovej tlačovej konferencii uviedla, že vedecké operácie pristávacieho modulu by sa mohli skončiť v polovici júla, no marťanská klíma je nepredvídateľná.

Akokoľvek veľa času zostáva v InSight, už nikdy neuvidíme lander v takých vynikajúcich panorámach.

VIAC: Prachová búrka posiela čínske vozítko Mars do bezpečného režimu

READ  Prvý prípad omikrónového typu COVID zistený u obyvateľa Gruzínska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close