Ekonomika

Továreň Volvo pomáha poprednému svetovému výrobcovi automobilov na Slovensku pri prechode na elektromobily

Volvo minulý týždeň oznámilo, že investuje 1,2 miliardy eur (1,3 miliardy dolárov) do nového závodu na výrobu 250 000 elektrických áut ročne od roku 2026.

Autor:
Bloomberg

|
Aktualizované:
9. júla 2022, 17:19

Reprezentatívny obrázok súboru niekoho, kto pracuje v automobilke. (AFP)

Plánovaná továreň Volvo by bola pre Slovensko míľnikom, ktorý by posunul svetovú špičku v automobilovom priemysle v krajine do sféry elektrických vozidiel, uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Volvo minulý týždeň oznámilo, že od roku 2026 bude vyrábať 250 000 elektrických áut ročne v novom závode za 1,2 miliardy eur (1,3 miliardy USD), čím ďalej zvýši produkciu osobných vozidiel v krajine na najvyššiu úroveň kdekoľvek inde na svete.

Vláda odhaduje, že závod zvýši ekonomickú produkciu o 1,3 % ročne a vytvorí 12 000 priamych a nepriamych pracovných miest. Keďže ekonómovia varujú, že Európska únia sa v nasledujúcom desaťročí snaží postupne ukončiť predaj áut spaľujúcich fosílne palivá, investícia Volva by mohla pomôcť pri reštrukturalizácii dodávateľov.

„Investíciu Volvo Cars vnímame ako pozitívnu, pretože závod plánuje výhradne vyrábať elektrické autá,“ uviedol Sulik v piatok prostredníctvom e-mailu v odpovedi na otázky agentúry Bloomberg.

Krajina EÚ s 5 miliónmi ľudí v súčasnosti vyrába približne 1 milión vozidiel ročne v továrňach, ktoré vlastnia Volkswagen AG, Kia Corp, Stellandis NV a Jaguar Land Rover.

Za svojimi stredoeurópskymi kolegami však zaostáva v lákaní investícií do technológií spojených s elektromobilmi.

V susednom Maďarsku Volkswagen minulý mesiac oznámil rozšírenie továrne na výrobu motorov pre elektrické vozidlá, zatiaľ čo Daimler začal vyrábať elektrické SUV minulý rok. Medzitým tri automobilky v Českej republike – Škoda Auto od Volkswagenu, Hyundai a Toyota-Peugeot-Citroen – teraz vyrábajú elektrické alebo hybridné autá.

Dátum prvého zverejnenia: 9. júla 2022, 17:19 IST

READ  Mraky nad odkazom Merkelovej, odhaľujúce chyby ruskej invázie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close