Veda

Toxické kovy prenikajú do našich kostí a moderná technológia to môže ešte zhoršovať

Nová štúdia varuje, že digitálne zariadenia a zdroje zelenej energie vrátane solárnych panelov by mohli zvýšiť záťaž kovového znečistenia na ľudské zdravie.

Jeruzalem, Izrael – Toxické kovy, ako je olovo, sú hlavnými zložkami technológie, ktorú ľudia pravidelne používajú na celom svete. Škodlivá expozícia olovu nie je ničím novým. Nová štúdia v skutočnosti naznačuje, že ľudia tieto kovy absorbujú do svojho tela tisíce rokov. Izraelskí vedci zistili kontamináciu olovom v kostiach ľudí už pred 12 000 rokmi. Varujú, že moderné technológie môžu problém len zhoršiť.

Tím z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme preskúmal ľudské pozostatky na cintoríne v Taliansku, ktorý sa používal až do 17. storočia. Z fragmentov 130 ľudí na mieste v Ríme vedci analyzovali zloženie chemikálií v kostiach každého človeka. Ich zistenia ukazujú, že úrovne znečistenia olovom v ľudských kostiach odrážajú historické miery celosvetovej produkcie olova v priebehu storočí.

Autori štúdie uvádzajú, že keď svet začal ťažiť vzácne kovy a vyrábať viac tovaru pomocou nich, zvýšila sa aj miera absorpcie olova medzi ľuďmi. To platí nielen pre ľudí najvyššia expozícia olovu, ale tiež, že ľudia v ňom len dýchajú.

Olovo má dlhú históriu s ľudstvom

Dnes si mnoho ľudí pravdepodobne myslí, že olovo nájdete v farbách a kovových rúrach. K prvému olovenému rozmachu však došlo pred 2 500 rokmi s výrobou mincí. Podľa vedcov toto obdobie dosiahlo svoj vrchol v období rímskej ríše, než opäť upadlo v stredoveku. Asi pred 1 000 rokmi sa výroba olova opäť zvýšila v dôsledku ťažby striebra v Nemecku. Potom expanzia v Amerike a priemyselná revolúcia posunuli výrobu (a expozíciu) olova do nových výšin.

„Tento dokument znečistenie olovom V histórii ľudstva sa ukazuje, že pozoruhodne sa predvídateľná dynamika výroby olova replikuje pri expozícii človeka. Znečistenie olovom u ľudí teda pozorne sledovalo ich rýchlosť výroby olova, “vysvetľuje profesor Yigal Erel. Tlačová správa. „Jednoducho povedané, čím viac olova vyrobíme, tým viac ľudí ho absorbuje do svojho tela. Má vysoko toxický účinok.“

READ  Najvýkonnejší satelitný program Landsat Satellite Landsat 9 od NASA bude spustený v pondelok

Zelená technológia môže spôsobiť, že expozícia olovu bude horšia ako kedykoľvek predtým

Napriek tomu, že globálne predpisy zakazujú používanie mnohých škodlivých toxínov, autori štúdie tvrdia, že aj „najčistejšie“ výrobky súčasnosti môžu zvýšiť vystavenie ľudí toxickým kovom. Tím predovšetkým poznamenáva to elektronické zariadenie, batérie, solárne panely a dokonca aj veterné turbíny sú veľmi žiadané a môžu zvýšiť globálne úrovne znečistenia kovmi. Erel hovorí, že expozícia olova z našej stravy je úplná, na znečistenie ovzdušia, na absorpciu pôdy.

„Blízky vzťah medzi mierami produkcie olova a koncentráciami olova u ľudí v minulosti naznačuje, že bez náležitej regulácie budeme naďalej pociťovať škodlivé účinky kontaminácie toxickými kovmi na zdravie,“ varoval hlavný autor štúdie.

Zelená technológia, ako sú solárne panely, ktoré sa časom degradujú, uvoľňuje ich toxické prvky, hovorí Erel. vzduch, ktorý dýchame ako sa rozpadajú. Výsledok môže podnietiť budúce štúdie k nájdeniu väčšieho olova v našich kostiach ako kedykoľvek predtým.

„Akékoľvek rozšírené používanie kovov musí ísť ruka v ruke so zvýšenými environmentálnymi a toxikologickými úvahami v oblasti priemyselnej hygieny, ideálne bezpečnej recyklácie kovov a výberu kovov na priemyselné využitie.“

Štúdia sa objavuje v časopise environmentálna veda a technológia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close