Ekonomika

Toyota konečne potvrdila elektromobil pre slovenský trh, ale …

Toyota v súčasnosti oznamuje, že plne rozširuje svoje portfólio elektrická dodávka Toyota Proace Verso Electric. Zároveň potvrdila, že ho uvidíme aj na Slovensku. Takže konečne to máme elektrické auto Značka Toyota, ale s pohonným systémom požičaným od PSA, ktorý navyše, čo sa týka jeho cieľovej skupiny, pravdepodobne nebude „masou“.

Toyota Proace Verso Electric je výsledkom spolupráce medzi japonskou automobilkou a koncernom PSA. Preto neprekvapuje, že si pohonnú sústavu požičal od Francúzov, ktorú nájdeme napríklad v elektrických dodávkach Peugeot e-Expert, Citroën ë-Jumpy a Opel Vivaro-e alebo v ich viacmiestnych variantoch. Zároveň dúfame, že ďalšie elektromobily značky na batériu už budú postavené na novej platforme Toyota a budú určené pre širší okruh zákazníkov.

Modelový rad Proace Verso Electric ponúka dve dĺžky karosérie, pričom v interiéri je až deväť miest na sedenie. Ponúka tiež najmodernejšie prvky aktívnej bezpečnosti a asistenčné systémy jazdy Toyota Safety Sense, ktoré vodičovi pomáhajú vyhnúť sa mnohým bežným rizikám.

Zákazníci si môžu vybrať z dvoch lítium-iónových batérií podľa svojich potrieb: 50 kWh verzia môže poskytnúť dojazd až 230 km na jedno úplné nabitie a 75 kWh batéria až 330 km (WLTP). Na batérie sa vzťahuje 8-ročná alebo 160 000 km záruka. V obidvoch prípadoch má vodič maximálny výkon 136 koní (DIN) a krútiaci moment 260 Nm. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 130 km / h.

Batéria je umiestnená pod podlahou vozidla a nezasahuje do priestoru pre cestujúcich a batožinový priestor. K dispozícii sú dve dĺžky karosérie – stredná a dlhá – s objemom batožiny 640, resp. 1 060 litrov (so všetkými sedadlami použiteľnými na svojom mieste).

V závislosti od modelovej verzie a veľkosti karosérie môže kabína poskytnúť miesto pre osem až deväť cestujúcich. Štandardné maximálne užitočné zaťaženie je jedna tona, ale v prípade vozidiel s 50 kWh batériou sa táto hodnota môže zvýšiť na 1,2 tony. Brzdený príves môže vážiť až jednu tonu.

READ  Prehľad demokracie: Frontex čelí Maďarsku; Poľské ženy späť v uliciach

Všetky verzie PROACE Verso Electric sú štandardne vybavené palubnou nabíjačkou s výkonom 7,4 kW. Za príplatok ho však môže nahradiť rýchlejšia nabíjačka s výkonom 11 kW. Po pripojení vozidla k 100 kW nabíjacej stanici je možné 50 kWh batériu nabiť približne za 30 minút a 75 kWh batériu približne za 45 minút. Pravdepodobne to platí pri nabíjaní na 80% SoC.

Rôzne verzie a výbava

PROACE Verso Electric bude k dispozícii v rôznych verziách a zariadeniach, aby uspokojil zákazníkov s rôznymi potrebami. V ponuke budú praktické verzie Combi a Shuttle a prepracovanejšie varianty Family VIP a Selection kopírujúce pracovnú šírku štandardného modelového radu PROACE Verso.

K dispozícii sú rozhrania Apple CarPlay® alebo Android Auto pre ľahkú integráciu so smartfónom, 7-palcová multimediálna dotyková obrazovka, príjem rádia DAB, vyhrievané sedadlá, vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým sklápaním, elektrická parkovacia brzda a systém bezkľúčového odomykania. Medzi príplatkovú výbavu patrí automatická klimatizácia a satelitná navigácia.

Nová Toyota PROACE Verso Electric sa na Slovensko dostane v druhej polovici roku 2021. Ceny a kompletné špecifikácie budú zverejnené pred začiatkom predaja.

Aj keď to Toyota ešte nebolo oficiálne potvrdené, predtým sme sa mohli tešiť na komerčnú „dodávkovú“ verziu Proace Electric, ktorá ponúkne vysoko nadštandardnú záruku na batériu – 15 rokov alebo 1 mil. km. Mal by byť už k dispozícii na prvých európskych trhoch.

Zdroj: tlačová správa (Toyota)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Unikli fotografie patentov pre 2 nadchádzajúce elektromobily Toyota
Vodík Toyota Mirai novej generácie dostal prvé cenovky
Toyota a Kjótska univerzita testujú batérie „F-Ion“ na dojazd 1 000 km

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close