Hlavné správy

Transparenty v oblakoch alebo „označené“ psy. Ako vyzerá kampaň Trumpa a Bidena v uliciach USA (správa)

Americkí voliči 3. novembra rozhodnú o tom, či súčasný prezident Donald Trump zostane hlavou USA alebo na jeho miesto nastúpi protivník Joe Biden. Aká je situácia v krajine pred dôležitým dňom?

Skutočnosť, že prezidentské voľby sú už za dverami, sa nedá prehliadnuť. V uliciach sú transparenty a hrdo sa venčiace psy so šatkami s menom obľúbencov ich majiteľov. Povzbudzujúce plagáty s nápisom „HLASUJTE“ (hlasovanie) sú takmer všade: na stĺpoch, uviaznuté v tráve, pohodené na zemi, za stieračmi na autách alebo v poštových schránkach. Aj v oblakoch krúžia nad mestami lietadlá ťahajúce nadrozmerné transparenty, aby prilákali a motivovali potenciálnych voličov.

Sociálne siete ako Facebook, Instagram, YouTube sú doslova zaplavené výzvami, ktoré podčiarkujú dôležitosť každého jedného hlasu. Okrem toho existujú denné výstrahy s informáciami o tom, koľko času zostáva na registráciu pre hlasovanie. Túto formu prezentácie široko využívajú aj dva najväčšie tábory: Demokrati verzus republikáni.

Hlavné ťahy kampane oboch táborov

Kampaň Donalda Trumpa má väčšinou útočnú náladu. Na sociálnych sieťach pod oficiálnymi profilmi je viac platených reklám so sloganmi ako „Vedeli ste, že ak Joe Biden vyhrá voľby 3. novembra, zvíťazí Čína?„,„Joe Biden nie je psychicky schopný stať sa prezidentom„.

Na druhej strane opatrnejší Joe Biden zdôrazňuje kampaň, ktorá zdôrazňuje kľúčové ciele, ako sú zmeny v zdravotnom poistení alebo znižovanie daní. Platené reklamy na sociálnych sieťach obsahujú prísľuby ako „Prístup k cenovo dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Pre každého.„Veľmi dôležitou súčasťou jeho kampane je dôraz na závoj, ktorý sa v týchto časoch koróny stal symbolom spoločenskej zodpovednosti.

Americké voľby

Skutočnosť, že prezidentské voľby sú už za rohom, nemožno v uliciach USA prehliadnuť. Foto: Martina Januvka

Sklamanie po prvej prezidentskej diskusii

Sklamaním pre voličov bolo aj prvé kolo prezidentských debát, ktoré sa konalo 29. septembra v meste Cleveland a sledovalo ich viac ako 73 miliónov divákov. Plánovaná hodina a pol diskusie o volebných programoch sa po krátkej chvíli zmenila na osobné útoky a skoky do reči, po ktorých si obaja kandidáti vyslúžili veľkú kritiku. New York Times označil diskusiu za veľmi chaotickú. V reakcii na to The Washington Post neváhal použiť drsnejšie slová ako šialené alebo takmer nevídané.

READ  Režisér Nikita Slovák: Poslednú výplatu dostal v polovici marca! Žijem z úspor, existujú existenčné problémy

Táto udalosť nenechala chladných ani voličov. Znechutené reakcie okamžite zaplavili internet. Ľudia neskrývali svoje sklamané emócie ani na druhý deň v rozhovoroch pri prechádzkach so svojimi miláčikmi. Nešlo však iba o reči. Podľa prieskumu Správy NBC/ Wall Street Journal, dva dni po diskusii sa vedenie Joe Bidena takmer zdvojnásobilo. Zatiaľ čo v priebehu septembra boli preferencie prieskumu o niečo prísnejšie: 51% na 43%, začiatkom októbra sa náskok zvýšil: 53% na 39% v prospech demokratického kandidáta.

Vo fialových štátoch sú voliči Trumpa zdržanliví

Štáty USA sú pred voľbami rozdelené do troch farieb, podľa toho, ktorý kandidát je jednoznačným favoritom. Červená farba patrí republikánom (napríklad štáty Oklahoma, Texas alebo Utah), modrá farba patrí demokratom (Kalifornia, Oregon, New York). Tretia, fialová, znamená, že preferencie sú v danej krajine veľmi vyrovnané (napr. Florida, Pensylvánia, Ohio).

Prechádzky po uliciach veľkých miest fialových štátov vytvárajú dojem, že každý uprednostňuje demokratického kandidáta. Na verejnosti a v oknách obytných domov je možné vidieť iba demokratické transparenty. Vlajky podporované Trumpom trvali necelý deň v mestskom parku Philadelphia, najväčšom meste Pennsylvánie. Opýtali sme sa okoloidúcich v tomto meste, koho by volili v nadchádzajúcich prezidentských voľbách a prečo.

Americké voľby

Skutočnosť, že prezidentské voľby sú už za rohom, nemožno v uliciach USA prehliadnuť. Foto: Martina Januvka

Z 25 respondentov, ktorí boli náhodne dotazovaní, 20 bez váhania odpovedalo, že ich jasnou voľbou bude Biden. Z nich 14 ďalej súhlasilo s tým, že by si vedeli predstaviť lepšieho demokratického kandidáta, stále by ho však volili, pretože všetci sú lepší ako Trump.

Hlasujem za Bidena, ale hlavne za Trumpa. Myslím, že je najvyšší čas, aby odišiel“25-ročný Steven neskrýval svoje rozhorčenie. Trápi Trumpa, že podľa jeho slov ide o mimoriadne neprofesionálneho človeka, ktorý spôsobil straty na mnohých životoch, pretože pri šírení COVID-19 nekonal skôr.” „Rovnako nekonal, keď zomreli Goerge Floyd alebo Breonna Taylor. Chcel som, aby za demokratov zvíťazil Bernie Sanders, ale budem si voliť kohokoľvek, najmä ak už nebude prezidentom Donald Trump“,” Dodal Steven.

READ  Európska liga: LASK Linz - FC DAC Dunajská Streda 7: 0

Počuli sme niekoľko podobných názorov. Napríklad od 54-ročného Evana. „V nadchádzajúcich prezidentských voľbách budem voliť Bidena, ktorý bol mojou poslednou šancou u demokratov, ale napriek tomu získa môj hlas. Hlasoval by som za každého, kto ide proti Donaldovi Trumpovi“Uviedol a dodal, že Trump je muž, ktorý rozdelil krajinu.”Je to nevedomý sociopat. Dôvody, prečo môj hlas patrí Bidenovi, sú: životné prostredie, zákony o financovaní kampaní, zdravotníctvo a ekonomika,“dodal.

Štyria respondenti nechceli hovoriť o politike. Jeden respondent, 67-ročný Robert, označil za svojho obľúbenca Donalda Trumpa. „Hodnota mojich dôchodkových úspor sa za posledné štyri roky zdvojnásobila. V krajine by mal panovať poriadok, drancovanie je neprijateľné a zabezpečiť to môže iba Donald Trump, “Zdôvodnil svoje preferencie.

Americké voľby

Skutočnosť, že prezidentské voľby sú už za rohom, nemožno v uliciach USA prehliadnuť. Foto: Martina Januvka

Médiá neustále informujú o Trumpovom zdraví

Krátko po prvej verejnej diskusii sa na verejnosť dostala správa, že Donald Trump mal pozitívny test na COVID-19. Podľa dostupných údajov z Univerzita Johna Hompkinsa, tomuto vírusu podľahlo už viac ako 210 000 Američanov.

Správy o zdraví súčasného prezidenta obleteli svet a potlačili prezidentskú kampaň v úzadí. Miestne médiá sú doslova vpred v prinášaní aktuálnych správ o zdraví a kontroverzných vyhlásení Donalda Trumpa. Podľa americkej spravodajskej spoločnosti CNN je prezidentovo správanie nepredvídateľné, plné falošných informácií a doslova uráža všetky preživšie obete koronavírusu.

Wall Street Journal priniesol ako jednu z prvých informácií o vyhlásení prezidenta, podľa ktorého sa cíti tak dobre, že sa plánuje zúčastniť na ďalšom kole spoločných diskusií, ktoré je naplánované na 15. októbra v meste Florida. Podľa posledných správ by však diskusia mala prebiehať iba online. Donald Trump nie je spokojný s týmto rozhodnutím a tvrdí, že nebude strácať čas online diskusiami. Zvýšia súčasné kroky súčasného prezidenta preferencie Joea Bidena?

READ  Celý internet sa smeje Matovičovej angličtine: Takže sme si vtipy zhrnuli ešte raz, nabudúce

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close