Veda

Tretí „pravdepodobný“ prípad opičích kiahní na Havaji naznačuje, že choroba je „v našej komunite“, hovoria úradníci

Štátne ministerstvo zdravotníctva dnes identifikovalo tretí možný prípad opičích kiahní na Havaji, ale keďže pacient nemá žiadnu cestovnú anamnézu spojenú s chorobou, úrady uviedli, že sa šíri lokálne.

Predstavitelia ministerstva zdravotníctva dnes na virtuálnej tlačovej konferencii oznámili najnovší prípad opičích kiahní u dospelého na ostrove Oahu.

„Táto osoba nemá žiadnu cestovateľskú minulosť. Dôvod, prečo je to dôležité, je, že nám to hovorí, že opičie kiahne sú pravdepodobne v našej komunite,“ povedala počas tlačovej konferencie štátna zdravotnícka riaditeľka Elizabeth Char.

V súčasnosti nie je známe žiadne prepojenie medzi posledným prípadom na Oahu a prvými dvoma prípadmi, hoci vyšetrovanie prebieha.

Prví dvaja ľudia na Havaji dostali opičie kiahne pri tejto najnovšej epidémii. Na Oahu boli Havajčania, ktorí mali blízko Kontaktujte Ajaya Spolu. V prvom prípade, o ktorom rezort informoval v piatok, osoba nedávno cestovala do oblasti s potvrdenými prípadmi.

V najnovšom prípade nejde o hospitalizáciu. V Tripler Army Medical Center museli zatiaľ hospitalizovať iba prvé osoby s opičími kiahňami na Havaji. Všetci traja boli na Oahu dospelí.

Vedúci ministerstva zdravotníctva uviedli, že prevalencia opičích kiahní je u väčšiny obyvateľov Havaja nízka, pretože sa šíria predovšetkým prostredníctvom blízkeho kontaktu.

„To je miesto, kde je najvyššie riziko – je to vtedy, keď sa osoba s infekciou dostane do kontaktu s inou osobou,“ povedal Char.

Povedal, že vírus spôsobujúci ochorenie sa môže šíriť aj kvapôčkami, takže pri prevencii môžu byť nápomocné rúška na tvár.

Úradníci uviedli, že sledovanie kontaktov je pre prípady zapnuté, ale ide o zdĺhavý proces, keďže inkubačná doba opičích kiahní môže byť až 21 dní.

„Premýšľajte o 21 dňoch, koľko máte kontaktov, s koľkými ľuďmi ste sa mohli bozkávať alebo s ktorými ste boli v kontakte,“ povedal počas tlačovej konferencie epidemiológ DOH Joe Elm. „Urobiť všetky tieto rozhovory si vyžaduje čas. Ešte len začíname a pracuje na tom veľa ľudí.“

READ  Opice na štiepanie kameňov vyvolávajú otázky o raných ľuďoch: Výstrely

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close