Veda

Tri obrovské asteroidy sa na Štedrý deň stretnú tvárou v tvár Zemi

Nie jeden, nie dva, ale tri obrovské asteroidy nás navštevujú počas dovolenky a sú kvôli rýchlosti relatívne blízko Zeme na Vianoce, V porovnaní so vzdialenosťami vo vesmíre, to znamená, že sa nie je čoho obávať.

Tieto tri asteroidy boli pomenované 2022 YL1, 2013 YA14 a 2022 TE14 a odhaduje sa, že merajú medzi 124 a 278 stôp naprieč, medzi 167 a 360 stopami naprieč a medzi 312 a 689 stopami v priemere.

Preto má 2022 YL1 približne rovnakú veľkosť ako rozpätie krídel Boeingu 777, 2013 YA14 má podobný rozmer ako ihrisko amerického futbalu, zatiaľ čo 2022 TE14 bude mať zhruba rovnakú veľkosť ako 50-poschodová budova. Nazvime ich asteroidy A, B a C.

Snímka niekoľkých asteroidov približujúcich sa k Zemi. Na Štedrý deň podľa predpovedí preletia okolo našej planéty tri veľké asteroidy.
iStock/Getty Images Plus

Všetky tri asteroidy obiehajú okolo Slnka a občas prejdú blízko Zeme. Väčšina asteroidov v slnečnej sústave obieha okolo Slnka v páse asteroidov medzi Marsom a JupiteromTam, kde sa predpokladá, že je asi 1,1 milióna.

„Asteroidy sú ‚kúsky planéty, ktorá sa nestala‘, ktoré obiehajú okolo Slnka medzi Marsom a Jupiterom v hlavnom páse asteroidov. Keďže sú však relatívne malé, asteroidy sa dajú celkom ľahko narušiť, takže môžu vyvinúť dráhy, ktoré sa krížia tie z planét,“ Jay Tate, riaditeľ britského observatória Spaceguard Center, povedal skôr newsweek,

Každý asteroid preletí Zem vo vzdialenosti 0,01959, 0,00691 a 0,02872 astronomických jednotiek. NASA NEO Earth Close Approach Data. Astronomická jednotka rovnajúca sa vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom – 93 miliónov miliónov míľ – čo znamená, že Asteroid A preletí okolo Zeme asi 1 820 000 míľ, Asteroid B 642 000 míľ a Asteroid C 2 670 000 míľ.

READ  Ľudské mozgové bunky sa vyvíjajú u myší a cítia to, čo cítia myši

Aj keď sa to môže zdať ďaleko, v kontexte slnečnej sústavy sa asteroidy približujú k Zemi celkom blízko: Mesiac je vzdialený len asi 238 900 míľ, zatiaľ čo Venuša, náš najbližší sused, je v súčasnosti vzdialená 153,6 milióna míľ.

Mnohé asteroidy, ktoré prechádzajú blízko Zeme, sú klasifikované ako blízkozemské objekty a sú tak pomenované podľa toho, ako blízko sa približujú a aké sú veľké. Zatiaľ poznáme asi 30 000 NEO, z ktorých niektoré sú aj v inej kategórii nazývanej „potenciálne nebezpečné“ objekty. Tieto sú definované ako približujúce sa do vzdialenosti 4,6 milióna míľ od obežnej dráhy Zeme a tiež Zmerajte viac ako 460 stôp v priemere.

Preto iba asteroid C patrí do kategórie potenciálne nebezpečných.

„Potenciálne nebezpečné označenie znamená, že počas mnohých storočí a tisícročí by sa dráha asteroidu mohla vyvinúť na dráhu, ktorá má šancu zasiahnuť Zem,“ povedal manažér NASA Paul Chodas. Centrum pre štúdium blízkozemských objektov, povedal skôr newsweek,

Napriek blízkosti týchto vianočných asteroidov k Zemi je pravdepodobnosť, že oni alebo ktorýkoľvek z tisícok iných asteroidov v Slnečnej sústave zasiahnu našu planétu, extrémne nízka.

„Žiadny známy asteroid nepredstavuje významné riziko dopadu na Zem v nasledujúcich 100 rokoch,“ uviedol Úrad pre koordináciu planetárnej obrany NASA.

Máte tip na vedecký príbeh? newsweek Musí byť zakrytý? Máte nejaké otázky o asteroidoch? Povedzte nám to na [email protected].

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close