Svet

Trudeau je pripravený ponoriť Veľkú Britániu do hlbšieho rozdelenia ohľadom prístupu toryovského vedenia – The Irish Times

Do pondelkového obeda, pokiaľ nebude každý prieskum a prieskum medzi členmi konzervatívcov úplne nesprávny, bude ďalšou líderkou strany Liz Trussová, ktorá nahradí Borisa Johnsona na poste premiéra. Za nepravdepodobnou postavou bývalého liberálneho demokrata, ktorý v roku 2016 viedol kampaň proti odchodu z EÚ, čím nechal Britániu na pokraji hlbšieho ponorenia sa do revolučnej politiky Brexitu, ak je výsledok predvídateľný, neexistuje žiadna kampaň.

Sunakovi priaznivci boli v posledných fázach súťaže horlivejší čeliť Trussovi ako Benny Mordant, na základe očakávania, že minister zahraničia vybuchne. Truss, notoricky zlý verejný rečník, sa zdal bolestivo vyrovnaný s detailmi v porovnaní s bývalým kancelárom ministerstva financií.

Keď však bolo vidieť, že členovia strany predkladajú kandidátov, mnohí začali nostalgicky reagovať na Johnsona a obvinili Sunakovo odstúpenie z kabinetu za spustenie premiérovho pádu. Nielenže sa Truss stal lojálnym kandidátom, ale zdvojnásobil svoj radikálny pohľad na Brexit a prijal extrémnejší postoj k otázkam kultúrnej vojny, ako sú práva LGBT a kritické interpretácie britskej histórie.

Zároveň dal sľuby o ekonomike, ktoré vydesili ortodoxných ekonómov, no potešili pravičiarov v strane ako Iain Duncan Smith a John Redwood. Sunak trval na obozretnom prístupe k verejným financiám a sľuboval Trussovi zníženie daní, ktoré budú financované desiatkami tisíc libier v nových úveroch.

Jeho kritici tvrdia, že zníženie daní financované deficitom podnieti infláciu, zvýši úrokové sadzby a naruší verejné financie bez toho, aby tým najzraniteľnejším pomohla vyrovnať sa s krízou životných nákladov. Julian Jessup, bývalý hlavný ekonóm z pravicového Inštitútu pre ekonomické záležitosti a zástanca Trussovej politiky, tento týždeň pre Spectator povedal, že trhy uznajú jeho stratégiu ako stratégiu, ktorá stimuluje rast.

„Ministerstvo financií veľmi rýchlo uverí, že musíte začať splácať dlh zvýšením daní fyzických a právnických osôb. Je príliš dobré nechať deficit chradnúť,“ povedal.

READ  Obyvateľ bytu v Sydney zúrivo písal o nechutnej praktike

„Ak zníženie daní znamená v krátkodobom horizonte viac pôžičiek, som z toho úplne uvoľnený. Mám podozrenie, že trhy budú tiež. Ak bude výsledkom silnejšia ekonomika a silnejšie verejné financie v dlhodobom horizonte, je to pozitívny výsledok.“ ktoré trhy naozaj chcú.“

Kwasi Kwarteng, od ktorého sa očakáva, že sa stane ministrom financií pod vedením Trussa, zavedie koncom tohto mesiaca núdzový rozpočet, aby zvrátil niektoré zo zvyšovania daní, ktoré zaviedol Sunak. Keďže ceny energií vzrástli o 80 percent, musí poskytovať podporu ľuďom, ktorí čelia hrozbe chudoby.

Truss pôvodne odmietol to, čo nazval „rozdávač“, no očakáva sa, že poskytne priamu pomoc tým najzraniteľnejším a bude od neho vyžadovať, aby si požičal desiatky miliárd.

Ďalšie naliehavé záležitosti sa týkajú protokolu o Severnom Írsku, s konečným termínom 15. septembra, kedy má Británia reagovať na právne kroky EÚ z dôvodu neplnenia londýnskej dohody. Zákon o protokole Severného Írska, ktorý by dal britským ministrom právomoc jednostranne zrušiť väčšinu zmlúv, bude trvať mesiace, kým prejde Snemovňou lordov a späť do Dolnej komory, kým sa stane zákonom.

Medzitým vraj Truss zvažuje odvolanie sa na článok 16, ktorý každej strane umožňuje za určitých okolností jednostranne pozastaviť časti protokolu. Odvolanie sa na článok 16 nastoľuje proces vyjednávania a Truss prezentoval svoj jednostranný prístup ako pokus vyvinúť tlak na EÚ, pričom vyhlásil, že jediné, čo chápu, je sila.

Európske hlavné mestá neboli ochotné opätovne prerokovať protokol, najmä pod nátlakom v dôsledku britských porušení medzinárodného práva. Prvým schválením zákona o protokole o Severnom Írsku a jeho presadzovaním Európska komisia vypracovala plán na zvýšenie odvetných opatrení, keď Británia podnikne každý ďalší krok k zrušeniu protokolu.

Na vrchole škály možnej odvety sú obchodné sankcie a dokonca aj koniec Dohody o obchode a partnerstve, opatrenia, ktoré ešte viac podkopú dôveru trhu v ekonomickú budúcnosť Británie. Truss však mohla byť uväznená tým, že sa spoliehala na euroskeptické prvky v rámci svojej strany, takže nemohla ustúpiť, aj keby chcela.

READ  Türkiye úspešne dokončil svoje najväčšie vojenské cvičenie v Egejskom mori

Ak by Trussová profitovala z naratívu o zrade okolo Johnsonovho pádu, odchádzajúci premiér by sa pre ňu mohol čoskoro stať problémom. Pokiaľ je poslancom, má schopnosť podkopať svoje nástupníctvo a zmobilizovať opozíciu, ak sa pokúsi urobiť bolestivé rozhodnutia.

Jeho zadná lavica už bude plná zatrpknutých bývalých ministrov a ďalších poslancov, ktorí sa cítia nespravodlivo obídení po tom, ako budúci týždeň obmieňa kabinet. Ak je Johnson životaschopnou politickou silou, môže jej spôsobiť len problémy.

Trussov záujem spočíva v čo najrýchlejšom a najkomplexnejšom zničení povesti svojho predchodcu. Panel Privilégií je príležitosťou pripomenúť konzervatívcom problém s Johnsonom po tom, čo údajne klamal parlamentu o večierkoch na Downing Street.

Ale ešte užitočnejšie by bolo, keby sa odhalenia o ďalších nezrovnalostiach z Downing Street objavili až po jeho odchode. Nastupujúci premiér si nemôže dovoliť takéto ohavné aktivity. Ale pozná ľudí, ktorí môžu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close