svet

Trudeauova reakcia na dianie v Spojených štátoch: prvé ticho, potom hrôza

Kanadský premiér Justin Trudeau mlčal v utorok asi 20 sekúnd po tom, čo sa novinár opýtal, ako vníma reakciu a kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa na vlny protestov v amerických mestách. agentúra DPA.

Na chvíľu nastalo ticho, keď ho reportér premiéra požiadal, aby sa vyjadril k Trumpovým komentárom o hrozbe použitia armády na upokojenie nepokojov v uliciach amerických miest.

Avšak aj po chvíli váhania sa Trudeau vyhýbal prejavu amerického prezidenta. „Všetci s hrôzou a hrôzou sledujeme, čo sa deje v Spojených štátoch,“ povedal Trudeau.

„Je čas zjednotiť ľudí, ale je tiež čas počúvať a porozumieť tomu, čo sa vo svete deje zlé a nespravodlivé, napriek pokroku dosiahnutému v priebehu rokov a desaťročí.“ povedal. Tiež to dodal „jeho krajina musí riešiť aj problém diskriminácie“.

V Kanade sa uskutočnili aj demonštrácie solidarity s demonštráciami proti policajnej brutalite, najmä v mestách ako Ottawa, Toronto a Montreal.

Násilné protesty sa rozšírili do Spojených štátov po smrti neozbrojeného afroamerického Georga Floyda v pondelok 25. mája v Minneapolise, po zásahu bielych policajných dôstojníkov, keď bol pripútaný k zemi a policajt pokľakol na krku niekoľko minút.

Trump v pondelok vyzval guvernérov štátov, aby použili „dostatok personálu národnej gardy“ na „kontrolu ulíc“ proti demonštrantom.

Ak guvernéri podľa Trumpa nezasiahnu, zavolajú príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov do ulíc, ktorí „rýchlo pre nich vyriešia problém. ““

Trump v pondelok nariadil bezpečnostným silám okolo Bieleho domu, aby rozptýlil stovky demonštrantov slzným plynom.

Chcel chodiť z Bieleho domu cez park do kostola sv. Jána, známeho ako “Cirkev prezidentov”, podieľať sa na fotografovaní.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close