svet

Trump na stretnutí sľúbil, že porazí „ospalého Joea“, zbaví sa vírusu a kritizuje Nemecko.

Tisíce priaznivcov prezidenta Donalda Trumpa prišli do Tulsy v Oklahome v sobotu večer na jeho prvé volebné zhromaždenie po 110-dňovej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusov.

Avšak aréna centra BOK s kapacitou asi 20 000 kresiel nebola ani zďaleka plná, ako pripustil hovorca Trump Tim Timtataugh, ktorý pripísal „ radikálni demonštranti “a médiá, ktoré sa snažia zastrašovať vodcov Bieleho domu.

Trumpa, ktorý vystúpil na pódium krátko po 19:00 miestneho času (nedeľa po 14:00), ocenil pieseň. „USA, USA, USA“,

Prezident označil ľudí zhromaždených v hale za “bojovníkov” a označil protestujúcich, ktorí sa zhromaždili v blízkosti arény, za “násilníkov”.

„Tichá väčšina je silnejšia ako kedykoľvek predtým“, uviedol aktivista Trump a sľúbil to do piatich mesiacov “Porazíme Sleepy Joe Biden”, keď posmešne volá svojho vyzývateľa k prezidentským voľbám Demokratickej strany.

Opäť porovnal koronavírus s chrípkou

Trump označil rozsiahle testovanie na prítomnosť nového koronavírusu ako „dvojsečný meč“.

„Doteraz sme testovali 25 miliónov ľudí. Je to pravdepodobne o 20 miliónov viac ľudí ako (testovaných) niekým iným … Ak testujete v tomto rozsahu, nájdete viac ľudí, nájdete viac prípadov, tak som povedal svojim ľuďom: „Spomaľte test.“,

Biely dom neskôr v odpovedi na otázky novinárov uviedol, že Trump jednoznačne žartuje. „Nikdy neodporučil, aby jeho tím testy spomalil. Sme veľmi hrdí na 25 miliónov testov, ktoré sme vykonali rýchlym tempom.“ Redaktor denníka Wall Street Journal Michael C. Bender cituje svojho zástupcu na Twitteri.

Trump opäť porovnal koronavírus s chrípkou a tvrdil, že vedel 19 rôznych mien vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19, pričom uviedol „Kung chrípku“.

Opäť hovoril o „čínskom víruse“ a poukázal na skutočnosť, že pandémia je zameraná na Čínu a mesto Wu-chan.

Obvinil Bidena, že mlčí

Prezident Spojených štátov sa venoval aj otázke ničenia pamätníkov a sôch súvisiacich s obdobím otroctva, ktoré sa začalo koncom mája po smrti afroameričana Georga Floyda.

Trump sa to pokúsil spojiť s demokratmi a ich údajným prezidentským kandidátom, Bidenom: „Výber v roku 2020 je veľmi jednoduchý. Chcete sa pokloniť davu vľavo alebo sa chcete postaviť a byť hrdí ako Američania?Trump obvinil Bidena z toho, že k tejto záležitosti mlčí a otočil svoju stranu k „ľavému davu“.

Biden nazval aj „bezmocnou bábkou radikálnej ľavice“, ktorá dáva „lupičom a cudzincom bez platných dokladov“ viac práv ako Američanom, ktorí dodržiavajú zákony.

Na podporu svojich plánov na zníženie počtu amerických vojakov umiestnených v Nemecku z približne 35 000 na 25 000, Trump poznamenal, že Berlín dlhoval NATO kvôli nedostatočným výdavkom na obranu v skutočnosti „miliardy dolárov“. a nakupovať plyn z Ruska, aj keď by Spojené štáty mali chrániť pred Ruskom.

Členovia tímu testovali pozitívne

Rally Oklahoma vyvolala niekoľko kontroverzií. Zdravotní úradníci sa obávali veľkého počtu nových infekcií, ak sa tisíce ľudí stretli na jednom mieste. Súčasne iba záclony nosili účastníci minima, sám Trump to neurobil.

Krátko pred začiatkom stretnutia sa ukázalo, že šesť členov tímu pripravujúcich sa na sobotné zasadnutie malo pozitívny test na COVID-19. Boli súčasťou pokročilého tímu a odišli do karantény.

Okrem toho sa účastníci stretnutia počas registrácie museli dohodnúť, že jej organizátori nezodpovedajú za možné prepuknutie choroby COVID-19 a možné následky.

Výber Tulsa ako miesta na stretnutie bol tiež kritizovaný, pretože začiatkom mája a júna 1921 sa stala dejiskom jedného z najhorších masakrov čiernych v modernej americkej histórii, ktorý podľa odhadov z roku 2001 , nárokoval až 300 životov.

Podľa spravodajskej agentúry AP zasiahlo počas stretnutia severné Oklahoma zemetrasenie s veľkosťou 4,2 stupňa, čo sa prejavilo aj na niektorých miestach v Tulse.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close