svet

Trump nariadil stiahnutie Washingtonskej národnej gardy

Prezident Donald Trump v nedeľu nariadil, aby boli členovia národnej gardy odstránení z ulíc metropoly Washingtonu. Boli tam nasadení v rámci protestov proti násilnej smrti afrického Američana, ktorý zomrel pri policajnej operácii v meste Minneapolis. Agentúra AFP to zdieľa.

„Práve som nariadil našej národnej garde, aby sa stiahla z Washingtonu, teraz, keď je všetko úplne pod kontrolou.“Trump napísal na Twitteri.”Pôjdu domov, ale v prípade potreby môžu okamžite ísť domov, “pridal.

Washington, rovnako ako iné mestá v Spojených štátoch, v sobotu zaplavili tisíce ľudí, ktorí protestovali proti policajnej brutalite a rasovej nerovnosti. Desiatky protestov po celej krajine skončili týždeň protestov vyvolaných smrťou afroameričana Georga Floyda 25. mája. Podľa agentúry AP sa väčšina demonštrantov za posledné dva týždne pravdepodobne mobilizovala v sobotu.

Trump v pondelok vyzval guvernérov štátov, aby použili „dostatok personálu národnej gardy“ na „kontrolu ulíc“ proti demonštrantom. Ak guvernéri nezasiahnu, vyzvú príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov na ulicu, aby „problém rýchlo vyriešili“.

George Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise v Minnesote počas zásahu bielej polície, zatiaľ čo ležal spútaný k zemi a jeden z nich niekoľko minút klečal na krku.

Počas zatknutia opakovane sa sťažoval, že nemôže dýchať. Sanitka potom odviedla bezmocné telo 46-ročného Floyda do nemocnice, kde bol vyhlásený za mŕtveho. Neprimeraný zásah divákov do videa vyvolal v Spojených štátoch protesty, ktoré viedli k násiliu.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close