svet

Trump sa svojím uznesením usiluje znížiť právnu ochranu sociálnych médií

Prezident Donald Trump dnes nariadil revíziu zákona, ktorý chráni sociálne siete pred zodpovednosťou za obsah zverejnený ich používateľmi.

Dekrét podpísal ako reakciu na rozhodnutie Twitteru, ktoré označovalo mnohé jeho príspevky za nepresné.

Odborníci tvrdia, že jeho pokus nemá všeobecnú šancu na úspech, napísali globálne agentúry.

Trump na základe nariadenia útočí na ustanovenia zákona z roku 1996, ktoré Facebookom, Twitterom, Youtube a Google de facto udeľujú imunitu pred trestným stíhaním za verejný obsah tým, že im priznávajú štatút pravidelnej platformy.

Mohli by čeliť súdnym procesom

Účelom prezidentského dekrétu je zmeniť spôsob použitia zákona. Chce regulačným orgánom umožniť, aby sa vyjadrili k tomu, ako jednotlivé spoločnosti spravujú obsah v sieťach.

Napríklad Federálna komunikačná komisia (FCC), ktorej Trump vydáva exekučný príkaz, môže dospieť k záveru, že siete strácajú právnu ochranu, ktorú im poskytuje zákon, zmierňovaním príspevkov. To by mohlo vystaviť internetové spoločnosti súdnym procesom. Sociálne siete by sa preto považovali skôr za vydavateľov ako za platformy.

Návrhy na cenzúru

Nariadenie tiež nariaďuje vytvorenie niekoľkých orgánov dohľadu, ktoré zhromažďujú verejné pripomienky k možnej cenzúre internetu a určujú, či štáty USA budú presadzovať zákony zakazujúce nekalé a klamlivé praktiky na platformách.

Twitter vyzdvihol príspevky Trumpa

Trump hrozil Twitteru reguláciou v stredu po tom, čo sa vedľa jeho príspevkov objavila poznámka o rizikách poštového hlasovania, ktorá varuje, že niektoré z jeho tvrdení boli nepresné.

Twitter sa odvolával na články CNN a Washington Post, ktoré naznačujú, že odborníci zistili, že podvody s poštovým hlasovaním sú v Spojených štátoch veľmi zriedkavé. Prezident opakovane obvinil tieto dve médiá z vytvárania ideologických informácií.

Trump potom povedal, že sociálne médiá vedené technickými gigantmi v Silicon Valley „umlčali konzervatívne hlasy“ a zasahovali do budúcich prezidentských volieb. „Budeme ich prísne regulovať, alebo ich skôr, ako to dovolíme, zatvoríme.“ napísal prezident.

Dorsey odpovedala

Šéf Twitter Twitter Jack Dorsey neskôr napísal, že spoločnosť „bude aj naďalej oznamovať nepravdivé alebo protichodné informácie o voľbách po celom svete“.

„Z tohto dôvodu nie sme„ rozhodcami pravdy “. Naším zámerom je prepojiť protichodné tvrdenia a ukázať protichodné informácie, aby si ľudia mohli vymyslieť vlastnú myseľ.“ Dorsey pokračovala.

Dlhodobá diskusia

Diskusia o štatúte internetových platforiem prebieha v Spojených štátoch a inde dlho a nie je obmedzená na najnovšie nezhody medzi spoločnosťami Trump a Twitter. Podobný navrhovaný dekrét bol vydaný skôr v Trumpovej správe. V tom čase však podľa AP došlo k rozporu s konzervatívnymi zásadami deregulácie a slobody prejavu.

Podľa agentúry AP mnoho expertov pochybuje, že prezident môže zásadnými zmenami nariadiť fungovanie sociálnych sietí. Na zmenu zákona by potreboval podporu Kongresu, ktorého dolnú komoru ovládajú opoziční demokrati.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close