svet

Trump stiahne z Nemecka 9 500 vojakov. Poľsko dúfa, že sa presťahuje na svoje územie

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu uviedol, že niektoré americké jednotky stiahnuté z Nemecka presunú Washington do svojej vlasti. Podľa agentúry Reuters.

“Pevne dúfam, že po mnohých rozhovoroch, ktoré sme mali, časť súčasných vojsk v Nemecku, ktoré Spojené štáty sťahujú, skutočne príde do Poľska … Rozhodnutie je teraz na strane Spojených štátov.” , Morawiecki povedal rozhlasovej stanici RMF24.

Prezident Donald Trump nariadil zníženie počtu amerických vojakov nasadených v Nemecku.

Wall Street Journal informoval v piatok a citoval vyhlásenia vládnych predstaviteľov USA.

Napätie medzi Spojenými štátmi a Nemeckom

Podľa nich prezident nariadil Pentagonu, aby do septembra 2020 znížil počet amerických vojakov v Nemecku približne o 9 500. V súčasnosti je na nemeckom území trvalo umiestnených 34 500 príslušníkov americkej armády.

Už minulé leto USA hrozili stiahnutím amerických vojsk z Nemecka. Stalo sa to v súvislosti s napätím medzi Berlínom a Washingtonom v súvislosti s príspevkami Nemecka do NATO a zahraničnými misiami.

Budú cestovať do Poľska a príbuzných krajín

Americký veľvyslanec v Poľsku vtedy navrhol, aby sa americké jednotky stiahnuté z Nemecka mohli presťahovať do susedného Poľska, uviedla Deutsche Welle.

Anonymná americká predstaviteľka, ktorú v piatok citovala agentúra Reuters, uviedla, že posledné rozhodnutie Trumpa nemá nič spoločné s napätím medzi ním a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Podľa iného amerického predstaviteľa taký veľký kontingent amerických jednotiek v Nemecku už nie je potrebný vzhľadom na celkové zvýšenie vojenských výdavkov NATO.

Niektorí z nich podľa neho odídu do Poľska a ďalších spojeneckých krajín, zatiaľ čo iní sa vrátia do svojej krajiny pôvodu.

Očakáva sa, že po znížení zostane v Nemecku asi 25 000 amerických vojenských pracovníkov.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close