Hlavné správy

Trump uviedol, že Sudán sa rozhodol normalizovať vzťahy s Izraelom

Washington 23. októbra (TASR) – Americký prezident Donald Trump oznámil, že Sudán sa rozhodol normalizovať svoje vzťahy s Izraelom. S odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu informovala agentúra AFP.

„Sudán a Izrael sa dohodli na normalizácii vzťahov a pridanie ďalšej krajiny k Abrahamským dohodám je dôležitým krokom k mieru na Blízkom východe.“ napísal Trumpov poradca Judd Deere na sociálnej sieti Twitter. Takzvané Abrahámske dohody sú dohody o normalizácii vzťahov, ktoré v septembri uzavreli s Izraelom Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn.

Oznámenie prichádza okamžite po tom, čo Trump v piatok oficiálne informoval americký Kongres o tom, že chce vyškrtnúť Sudán z amerického zoznamu krajín podporujúcich terorizmus. Proces vyraďovania z prevádzky je teraz v rukách Kongresu, ktorý musí prijať príslušné legislatívne opatrenia.

Pred oznámením Trumpa Biely dom informoval, že Sudán v piatok previedol americkej vláde 335 miliónov dolárov na americké obete terorizmu a ich pozostalých.

Sudán sa ocitol na takzvanej čiernej listine USA po teroristických útokoch na veľvyslanectvá USA v Tanzánii a v Keni v roku 1998 teroristickou sieťou Al-Káida, ktorú v tom čase organizoval Usáma bin Ládin z Afganistanu. Pri bombových útokoch bolo zabitých viac ako 224 ľudí a 4 000 zranených.

Sudán je piatou prevažne arabskou krajinou, ktorá sa rozhodla nadviazať oficiálne vzťahy s Izraelom. Spojené arabské emiráty a Bahrajn tak urobili v septembri, pričom k takýmto dohodám v minulosti pristúpili Egypt (v roku 1979) a Jordánsko (v roku 1994).

READ  Štyri lietadlá Winnipegu postúpili štvrťročne vo svete; Prehľad na úrovni skupiny

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close