Hlavné správy

Tu je prvá VEĽKÁ PROGNÓZA: Katarína môže byť na ľade, meteorológ načrtol, ako bude vyzerať táto zima

Jeseň bola vo viacerých ohľadoch nadštandardná

Táto jeseň (september – november) skončí podľa Matejoviča z hľadiska teploty a zrážok ako nadnormálna. „Veľa zrážok sa vyskytlo najmä v októbri, v prvej polovici novembra sa počasie ustálilo, vyskytovali sa časté hmly a inverzie, na horách však bolo slnečno,“ zhrnul.

Catherine môže byť na ľade

Meteorológ neočakáva v najbližších dňoch výraznejšiu zmenu počasia. „Od juhozápadu by k nám mal prúdiť teplejší a vlhší vzduch, preto bude oblačné a hmlisté počasie pokračovať aj v ďalších dňoch,“ uviedol.

Koncom budúceho týždňa sa však počasie zmení. “Prognózne modely naznačujú, že situácia by sa mala zmeniť po 20. novembri, kedy by k nám mal od severozápadu preniknúť studený morský vzduch. Je možné, že bude aj arktického pôvodu, čo by znamenalo, že prvý sneh by sme mohli stretnúť krátko pred Katarínou,” takže Katarína môže byť na ľade. Je možné, že sneženie sa vyskytne aj v nížinách a môže sa tvoriť snehová pokrývka, v horských oblastiach napadne viac snehu. Je to však ešte dosť ďaleko a modely to upresnia. “ Upozornil Matejovič.

Aká bude zima?

Meteorologická zima začne 1. decembra. Na základe dlhodobých predpovedí oznamuje Matejovič, že by mala byť teplotne nadnormálna. „Jeho odchýlka by mala byť asi 1 až 2 ° C nad dlhodobým priemerom,“ ozrejmil a dodal, že relatívne najchladnejším mesiacom by mal byť december, najteplejší január.

Očakávané výkyvy teplôt v Európe v decembri 2020

Zdroj: ECMWF

“Abnormálne poveternostné podmienky by potom mali pokračovať aj vo februári. V decembri by mal od severozápadu preniknúť do strednej Európy centrálnejšie chladnejší vzduch a v januári by sa mala stať populárnejšia azorská anticyklóna. Preto môže byť teplota v horách na rôznych teplotách odlišná a v nížinách, “ načrtnutý odborníkom.

READ  Fortuna liga: Zsolt Kalmár po odchode Šporara cíti šancu
Očakávané výkyvy teplôt v Európe v januári 2021
Je tu prvý VEĽKÝ

Zdroj: ECMWF

Ak sa nad stredoeurópskym vnútrozemím udržiava vyšší tlak, môžu podľa Matejoviča dôjsť k inverziám, vtedy bude v nižších polohách chladnejšie ako v horách. “Takéto situácie sa v zime vyskytujú pomerne často. Nie je však vylúčené dočasné narušenie veľmi studeného suchozemského vzduchu, ktoré môže mať vplyv na priemernú zimnú teplotu. Takéto epizodické situácie sa však nedajú predpovedať tak dlho.” uzavrel meteorológ.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close