Hlavné správy

Turecko víta vymenovanie slovenského veľvyslanca v Líbyi Johna Kubisa

Rada bezpečnosti OSN žiada o okamžité ukončenie nepriateľských akcií v Líbyi Turecko víta vymenovanie bývalého slovenského ministra zahraničných vecí Johna Kubiša do funkcie generálneho tajomníka OSN, uviedlo v utorok turecké ministerstvo zahraničia.

„Turecko podporí úsilie osobitného vyslanca Johna Kubisa o dosiahnutie politického riešenia v Líbyi,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

A dodal: „Na základe Kubišových skúseností s prijímaním významných a zložitých povinností v mnohých regionálnych a medzinárodných organizáciách dúfame, že významne prispeje k úsiliu národného zmierenia o nastolenie trvalého mieru a stability v Líbyi. . “

Ministerstvo poďakovalo veľvyslankyni OSN Stephanie Williamsovej za úsilie.

Kubiš bol vymenovaný za nového veľvyslanca Líbye, oznámil to v pondelok hovorca generálneho tajomníka Antonia Guterresa Stephen Dujarric. Ten sa má ujať úradu vo februári, pričom by mal oficiálne vystriedať Kazana Salema, ktorý v marci rezignoval zo zdravotných dôvodov a tvrdých bojov líbyjských rivalov o hlavné mesto Tripolis.

Guterres mal problém obsadiť najvyšší post, pretože preferovaný kandidát Nikolaj Miladenov sa krátko pred kandidatúrou stiahol. Túto pozíciu v stredoveku zastával Američan Williams.

Kubis má desiatky rokov skúseností v krízových oblastiach.

Medzi jeho predchádzajúce skúsenosti patrí pôsobenie vo funkcii veľvyslanca OSN v Libanone, Iraku a Afganistane. Pôsobil tiež ako slovinský minister zahraničia.

Povstanie za NATO v roku 2011 uvrhlo Líbyu bohatú na ropu do chaosu po zvrhnutí dlhoročného diktátora Moammara Kaddáfího a rozdelilo krajinu medzi vládu Národnej dohody (GNA) podporovanú OSN v hlavnom meste Tripolis. Generál Khalifa Habdar so sídlom na východe.

Od minulého roku sú obe strany pri OSN. Rozhovory o vedení sa konali pred voľbami na konci roku 2021, doteraz sa im však nepodarilo prijať metódu hlasovania.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close