Svet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hrozí novým poklesom vo vzťahoch so spojencami v NATO

Ak sa Erdogan skutočne rozhodne vyhostiť desať veľvyslancov zo západných krajín, bude to znamenať nový pokles vo vzťahu medzi Tureckom, členom NATO a členmi západnej aliancie. Ide o bezprecedentnú odpoveď na výzvu veľvyslancov na prepustenie podnikateľa a filantropa Osmana Qawalu.

Celý víkend to bolo vo vzduchu: naozaj ísť do Turecka Vyhostiť desať západných veľvyslancov, Vrátane Holandska a Spojených štátov? Napokon to oznámil prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v prejave k zainteresovaným podporovateľom v meste Eskisehir.

Erdogan povedal, že nariadil svojmu ministrovi zahraničných vecí, aby vyhlásil veľvyslancov za „neosobných bezodplatných“, čo je formálny krok smerom k vyhosteniu. Veľvyslanci však v nedeľu večer nič nepočuli. Očakáva sa, že o tejto otázke sa bude rokovať v pondelok na zasadnutí vlády v Ankare.

Ak sa tam rozhodne uskutočniť Erdoganove slová, bude to znamenať bezprecedentný pokles vzťahov medzi Tureckom, členom NATO a západnými členmi koalície. Turecko minulý pondelok rázne reagovalo na výzvy veľvyslancov adresované tureckým úradom, aby prepustili podnikateľa a filantropa Osmana Qawalu.

Na druhý deň už boli do Ankary predvolaní veľvyslanci s tým, že Erdogana deportujú vo štvrtok. „Už si nemôžeme dovoliť luxus vpustiť túto skupinu do našej krajiny,“ povedal novinárom. „Myslíš si, že môžeš prednášať Turecku? Kto si myslíš, že si?“

Často sa stáva, že po takejto rétorike s Erdoganom nenasledujú činy, no zo sobotňajšieho prejavu sa zdá, že chce zlomiť tvrdé oriešky. Pritom však na rôznych frontoch konfrontuje najžiadanejšie krajiny. Vyhlásenie v pondelok podpísali aj veľvyslanci z Francúzska, Nemecka, Kanady, Nového Zélandu a Škandinávie.

ekonomika

Čím sa Erdogan pohybuje, čo sa vždy počíta? Turecká opozícia bola okamžite spojená so zhoršujúcim sa stavom ekonomiky. Hodnota tureckej líry dlhé roky naďalej klesala a minulý týždeň sa dostala do voľného pádu po tom, čo centrálna banka napriek rastúcej inflácii znížila úrokové sadzby. Lira nikdy predtým nebola taká slabá.

Vládna strana AICC preto vo voľbách dopadla zle. V súčasnosti Erdogan voľby v roku 2023 nevyhrá. Konflikt so západnými národmi môže odvrátiť pozornosť od tohto všetkého alebo myslenia. Yavuz Agiralioglu z opozičného IYI povedal: „Tento obrázok už poznáme.“ „Skutočnými problémami tejto krajiny je túžba vysporiadať sa s ekonomickou krízou.“

V centre hry je 64-ročný Osman Kawala, vedúca osobnosť tureckej občianskej spoločnosti. Vedie Anatolský cech, organizáciu pre kultúrne a spoločenské projekty. Anatoly Culture veľa pracuje s umelcami, menšinami a znevýhodnenými deťmi.

Strážca je vo väzbe už štyri roky. Obvinili ho z pokusu o zvrhnutie vlády počas povstania Gezi v roku 2013 a z účasti na neúspešnom prevrate v Turecku v roku 2016.

Prípad Kawala sa stal pre Európu významným míľnikom v diskusii s Ankarou o páde demokracie a právneho štátu. V roku 2019 Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že proti Kavalovi neexistujú žiadne dôkazy. Európska rada začala trestné stíhanie proti Turecku. To by mohlo viesť k pozastaveniu členstva Turecka.

Priebeh konfliktu

Strany v Snemovni reprezentantov kritizujú Erdoganovo vyhlásenie v sobotu. Je to „v procese konfliktu“, hovorí Kati Piri (PvdA). Podľa zahraničného hovorcu VVD Rubena Brecklemansa Erdogan krok za krokom ukazuje svoju pravú tvár. Prezident „stratil rozum a v starobe vyzerá ako sultán“, napísal na Twitteri Dirk John Epping (JA21).

Medzitým hrozí, že atmosféra medzi Tureckom a Európou sa ochladí inými spôsobmi. Podľa Európskej komisie sa rozhovory s Ankarou o vstupe do EÚ „takmer zastavili“. Komisia to píše vo svojej bezprecedentnej kritickej správe o vzťahoch s Tureckom. Správa o pokroku nebola od začiatku rokovaní o zlúčení v roku 2005 taká negatívna.

Brusel je znepokojený najmä eróziou právneho štátu v Turecku. Ankara ignorovala odporúčania Komisie v tomto smere. „Vážne obavy EÚ týkajúce sa zhoršovania demokracie, právneho štátu, základných práv a nezávislosti súdnictva neboli zohľadnené,“ uviedla komisia.

READ  Harry a Megan sa stretávajú s rodinou na verejnosti na slávnosti Dňa vďakyvzdania - ale sú oddelení od Cambridge a Charlesa | Správy zo Spojeného kráľovstva

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close