Ekonomika

Týždeň vo svetovej ekonomike: Veľký brat na akciovom trhu, ďalšia prvá pomoc v USA

V USA sa odohráva ďalší nekonečný príbeh fiškálnych stimulov, trh je úspešný, aj keď sa hospodárske oživenie spomaľuje. Prečítajte si výber najzaujímavejších správ zo sveta podnikania a financií.

Ekonomika USA potrebuje podporu

Vývoj na akciových trhoch bol minulý týždeň poznačený aj americkou politikou a korunou. V pondelok sa investori tešili z prepustenia Donalda Trumpa z nemocnice, hoci otázka jeho zdravia ešte nie je úplne uzavretá.

Hlavnou témou týždňa bol nový balík fiškálnych stimulov vlády USA. Trump v stredu uviedol, že pred voľbami neuvidí žiadny ďalší stimul – zrejme súčasť rokovaní, v piatok to vyzeralo na dohodu medzi oboma politickými stranami – a prezident s tým súhlasil.

V americkej ekonomike teda môžeme očakávať stovky miliárd dolárov, ale podrobnosti zatiaľ nie sú známe. Jedna vec je istá – v súčasnosti je nevyhnutná väčšia podpora.

Americká ekonomika sa cez leto zotavovala raketovou rýchlosťou, ale neúnavná pandémia návrat spomalila. Na začiatku roka bola nezamestnanosť v USA na úrovni 3,5% a v najhoršom okamihu výluky dosiahla až 14,7%. Údaje za september ukazujú ďalší pokles, tesne pod 8%, ale bolo len málo nových pracovných miest – väčšinu poklesu tvorili ľudia, ktorí si prestali hľadať prácu.

#SpajaNasZodpovednost

Aktuality.sk ukazujú pravú tvár Slovenska – bez zahmlievania faktov a ohýbania reality. Prinášame vám spoľahlivé a vyvážené správy každý deň. Vaša podpora zabezpečí, že náš obsah zostane otvorený pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť.

READ  SpaceX vydal 100. výročie svojej misie a prelomil ďalší rekord (+ záznam)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close