svet

Udalosti v celej Európe. Tisíce protestov proti rasizmu a policajnému násiliu

Dnes sa vo veľkých európskych mestách zhromažďujú tisíce ľudí, aby demonštrovali proti rasizmu a policajnému násiliu.

Ľudia v Londýne, Manchestri, Berlíne a Hamburgu sa zišli na počesť spomienok na čierneho muža, Georga Floyda, ktorého na konci mája pri zatknutí v Spojených štátoch zatkla biela policajtka.

Hoci parížske zhromaždenie zakázalo úrady kvôli koronavírusovej infekcii, demonštranti sa zhromaždili v centre mesta.

V Londýne sa zišli tisíce ľudí, aby demonštrovali proti rasizmu napriek daždivému počasiu. Na námestí neďaleko Westminsterského paláca, kde sídli britský parlament, demonštranti pokľakli na protest. Tiež spievali meno Floyd.

Stretli sa napriek výzvam orgánov

V centre britského hlavného mesta sa ľudia zhromažďovali napriek výzvam orgánov, aby zostali doma a šírili koronavírusy.

V Anglicku je v súčasnosti povolené stretávať sa iba v skupinách až šiestich ľudí za predpokladu, že si ľudia zachovajú vzdialenosť medzi dvoma metrov. Agentúra AP uviedla, že kvôli počtu demonštrantov na Parlamentnom námestí nebolo možné pozorovať divízie.

Okrem Londýna sa tisíce ľudí zhromaždili na protesty v Manchestri, Cardiffe a Leicesteri. Nové protesty sa očakávajú v nedeľu mimo amerického veľvyslanectva v Londýne.

Udalosti v Nemecku

Protesty sa konali aj v nemeckých mestách pod názvom Silent Demos. Ľudia k nim často prichádzali v čiernych šatách.

Organizátori demonštrácie Alexanderplatz v Berlíne uviedli 1 500 účastníkov, ale miestna polícia odhadovala účasť 10 000 ľudí. Podľa DPA polícia vyzvala demonštrantov, aby rešpektovali odstupy a vyplnili ulice vedúce na námestie.

V centre Frankfurtu nad Mohanom sa zišlo 8 000 ľudí. Podľa polície dodržiavali pravidlá hygieny a nosili na tvári závoj.

Počas demonštrácie v Hamburgu polícia spočítala približne 9 000 ľudí. Z dôvodu opatrení týkajúcich sa šírenia koronárnych orgánov bolo povolených účasť iba 525 osôb. Pred demonštráciou na Twitteri mestská radnica v Hamburgu napísala, že je na strane demonštrantov. „Rasizmus nesmie mať v našej spoločnosti miesto“, stojí v tweete.

V Mníchove polícia odhadovala účasť na 7 000 ľuďoch. Radnica povolila demonštráciu pod podmienkou, že prišlo len 200 osôb. „Pravidlá medzier sa nedodržiavajú“, uviedol hovorca DPA pre mníchovskú políciu.

Zákaz v Paríži

V piatok v Paríži polícia zakázala dva protesty pred americkým veľvyslanectvom a tretiu zakázala.

Ako dôvod identifikovala nebezpečenstvo šírenia koronavírusu. Na námestie Svornosti, v blízkosti ktorého sa nachádza americké veľvyslanectvo, však prišlo asi tisíc ľudí. Protestovali nielen proti smrti Georga Floyda, ale aj Adama Traorého, ktorý v roku 2016 zomrel vo väzbe vo Francúzsku za okolností, ktoré nie sú úplne objasnené.

Ľudia tiež demonštrovali proti rasizmu a policajnému násiliu v iných francúzskych mestách, vrátane Lyonu, Lille a Rennes.

Stovky ľudí demonštrovali aj v Neapole mimo amerického konzulátu. Podľa agentúry AP sa dnes protesty budú konať v iných talianskych mestách.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close