Svet

Uganda nasadzuje prvú skupinu regionálnych síl v Konžskej demokratickej republike

Autor: Jonathan Kamoka

Ugandské ľudové obranné sily (UPDF) na budúci týždeň rozmiestnia svoj kontingent v rámci nových východoafrických regionálnych síl do východnej časti Konžskej demokratickej republiky, čím sa pripojí k regionálnym náprotivkom v úsilí o upokojenie vojnou zničeného regiónu.

Východoafrické regionálne sily (EARF) sú ambiciózny projekt vedúcich predstaviteľov východoafrickej komunity, ktorého cieľom je priniesť trvalý mier do nepokojného východného Konga Konga a vyžaduje, aby regionálne krajiny prispeli obmedzeným počtom bojovníkov.

Ak regionálne sily odmietnu zložiť zbrane a pripojiť sa k prebiehajúcemu mierovému procesu v Nairobi, budú bojovať proti niekoľkým povstaleckým skupinám pôsobiacim v oblasti.

Povedal to hovorca UPDF brigádny generál Felix Gulaike východoafrický Vojaci, ktorí budú vyslaní do KDR v rámci regionálnych síl, sú v záverečnej fáze prípravy a dokončujú orientačné stretnutia predtým, ako sa pridajú k svojim kenským náprotivkom, ktorí sú už v Kome.

Odoslať do provincie Ituri

„Podľa harmonogramu nasadenia by sme sa mali nasadiť do konca novembra a mali by sme obsadiť provinciu Iduri. Predsunutý tím z UPDF však už dorazil na veliteľstvo síl v Gome,“ povedal vo štvrtok Kulaikye.

Reklama

Nasadením Ugandy v KDR sa počet regionálnych krajín, ktoré sa tam už nachádzajú, zvýši na tri, po Burundi a Keni.

Zatiaľ iba Burundi, Uganda a Keňa podpísali dohodu o ozbrojených silách, ktorá obsahuje pravidlá nasadenia misie.

Uganda už má svoje sily na východe KDR, ktorá už rok bojuje s rebelmi zo Spojeneckých demokratických síl, ktorých Kampala obviňuje z bombových útokov a masakrov na jej území, ugandskej povstaleckej skupine s napojením na ISIL.

Ugandská armáda uviedla, že nasadenie v rámci regionálnych síl neovplyvní vojnu proti ADF, nazývanú operácia Shujaa.

„Operácia Shuja je samostatná operácia a bude pokračovať podľa plánu v rovnakom čase ako regionálna operácia a navzájom sa neovplyvnia,“ povedal Gulaiyiye.

READ  Hotel a helikoptéry boli zabavené, keď Zambia urýchlila hnutie proti plavidlám

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close