Svet

Uhuru Kenyatta: Nepolapiteľný vodca zanecháva zmiešané dedičstvo

Bábka alebo stratég?

Po takmer 10 rokoch pri moci a zmiešanom dedičstve zostáva Uhuru Mukai Kenyatta po odchode z úradu pre mnohých Keňanov záhadou.

Jedna vec je však istá: Keďže dvaja zo štyroch kenských prezidentov pochádzajú z dynastie Kenyatta, odchádzajúceho vodcu nemožno oddeliť od svojej rodiny, ktorá je jednou z najbohatších v Keni.

Jeho podpora historického úhlavného rivala Railu Odinga, ktorý nemohol znovu kandidovať po dvoch funkčných obdobiach na čele, sa zdala byť šikovným ťahom kráľa, ktorý mal ovplyvniť budúcnosť Kene po odchode do dôchodku.

Dráma však zlyhala.

Jeho zástupca a niekdajší blízky spojenec William Ruto zvíťazil k víťazstvu – a Kenyatta sa ocitol odsúdený aj vo svojom vlastnom srdci, pričom voliči v Keni sa obrátili v prospech jeho súpera.

Jeho zámery či plány do budúcnosti sú skutočne nejasné.

Mnohí však veria, že bude stavať na diplomatickom dedičstve, ktoré vzniklo od jeho znovuzvolenia v roku 2017.

Tento 60-ročný muž tvrdo pracoval na pozdvihnutí medzinárodného profilu Kene, snažil sa vyriešiť konflikty v Etiópii a Konžskej demokratickej republike a premenil sa na regionálneho politika.

Posilnil svoju pozíciu východoafrickej ekonomickej veľmoci spustením niekoľkých veľkých infraštruktúrnych projektov vrátane Nairobi Expressway, ktorá bola otvorená v júli.

Tieto projekty však zvýšili dlh Kene na približne 70 miliárd dolárov.

Vo svojom poslednom prejave k národu pred Rutovou inauguráciou Kenyatta povedal, že ekonomika sa pod jeho dohľadom strojnásobila a Keňa je na dobrej ceste stať sa krajinou so strednými príjmami.

„Pri celej svojej práci prezidenta som sa riadil snami našich predkov: odstrániť chudobu, nevedomosť a choroby, zlepšiť kvalitu života všetkých Keňanov a vytvoriť podmienky pre všetkých na budovanie svojho postavenia. Sny,“ dodal. povedal.

READ  Čo je potrebné na dobrý spánok, Shreveport?

Politické spojenectvá
Jeho odhodlaný boj proti korupcii vyvolal dezilúziu a posmech medzi Keňanmi, ktorí dlho považovali rodinu Kenyattovcov za stelesnenie zovretia moci elitou.

Jeho otec Jomo bol prvým nezávislým prezidentom Kene a rodina vlastní najväčší pozemkový majetok v krajine vrátane mliekarenskej spoločnosti Brookside, banky NCBA a televízneho vysielateľa Mediamax.

Forbes odhadol jeho majetok v roku 2011 na 500 miliónov dolárov.

Uhuru („sloboda“ vo svahilčine), ktorý sa narodil v októbri 1961 Jomovi a jeho štvrtej manželke „Mama“ Nkina, študoval v Spojených štátoch a v polovici 90. rokov vstúpil do politiky.

V priebehu rokov sa pripojil k lídrom naprieč celým spektrom, od diktátora „princa kenskej politiky“ Daniela Arap Moi – raného mentora – po bývalého prezidenta Mwai Kibakiho, ktorý ho podporil vo voľbách v roku 2007.

Toto kontroverzné hlasovanie viedlo k vypuknutiu politicky motivovaného kmeňového násilia, ktoré zabilo viac ako 1100 ľudí, najmä dve hlavné kenské etnické skupiny, Kikuyu a Kalenjin.

V roku 2013 bol Kenyatta – Kikuyu – zvolený za prezidenta v aliancii s Rutom, Kalenjinom.

Obaja muži boli obvinení Medzinárodným trestným súdom z vrážd v rokoch 2007-2008, ale prípady nakoniec zlyhali, pretože podľa prokuratúry išlo o neúnavnú kampaň zastrašovania svedkov.

Kenyattova kandidatúra na znovuzvolenie v roku 2017 uvrhla krajinu do nepokojov, keď polícia zasiahla proti opozičným protestom so smrteľným účinkom.

Jeho víťazstvo bolo zrušené Najvyšším súdom, ale vyhral znova potom, čo jeho vtedajší súper Odinga ignoroval proces.

V marci 2018 však títo dvaja muži ohromili krajinu podaním rúk a vyhlásením prímeria – nazývaného „podanie rúk“ – ktoré Ruta odsunulo na vedľajšiu koľaj.

Kenyattov domáci politický projekt, Iniciatíva budovania mostov (BPI), zameraný na rozšírenie administratívy, narazil na prekážku po tom, čo ho Najvyšší súd označil za nezákonný.

READ  Globálna stratégia pre zdravie detí a dospievajúcich žien (2016-2030) – Svet

Ústavné návrhy vrátane vytvorenia nového premiéra údajne vyhradeného pre Kenyattu mnohí vnímali ako poslednú snahu udržať sa pri moci po jeho poslednom prezidentskom období.

‚Party Animal‘
Globálny profil Kene sa pod jeho dohľadom zvýšil. Privítal zahraničných investorov a hosťujúcich hodnostárov vrátane bývalého prezidenta USA Baracka Obamu a pápeža Františka.

Niektoré diplomatické zdroje ho charakterizujú ako „stranícke zviera, ktoré túto prácu neznáša“, iné ho opisujú ako prefíkaného politika so spoločným nádychom, ktorý „vie, ako sa rozprávať s ľuďmi“.

Pravidelný návštevník kostola sa ľahko mieša s obyčajnými Keňanmi, dychtivo udiera na tanečný parket a žartuje v slangu miestnej mládeže.

Jeho hanblivý brat Muhoho spravuje rodinné financie, zatiaľ čo Kenyatta si vraj užíva nočné jazdenie v Nairobi a podľa všetkého ho chráni hŕstka bodyguardov.

Zatiaľ čo mnohí Keňania pochybujú, že Kenyatta udrží svoju ruku v hre, on sám špekulácie odmietol.

„Nechcem byť pri moci, ako ma obviňujú. Je to ťažká práca,“ povedal minulý mesiac na modlitbe.

„Desať rokov mi stačí.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close