Ukážka svetov IIHF: Kanada vs. Kazachstan

Tambir, Fínsko – Kanadský národný tím mužov Z majstrovstiev sveta 2022 IIHF si priniesli domov striebornú medailu po tom, čo v nedeľňajšom zápase o zlato podľahli Fínsku 4:3 v predĺženom trileri.

Po bezgólovej prvej tretine Dylan Cozens (Whitehorse, DT/Buffalo, NHL) Prelomil patovú situáciu pri presilovej hre v druhej tretine a pri jednorazovom prekonaní fínskeho brankára Jussiho Olkinuoru – prvý gól Fínska povolený na penalty na turnaji. Toto vedenie vydržalo až do úvodných minút tretej tretiny, keď Michael Granlund strelil po sebe presilové góly, aby dostal hostí do vedenia, a Joel Armia zvýšil vedenie na 3:1 so zostávajúcimi 5:56.

Zostávajú necelé tri minúty a kanadská sieť je prázdna. Zach White Cloud (Brandon, Man./Vegas, NHL) Dal Kanadu dokopy a Max Comtois (Longueuil, Que./Anaheim, NHL) Vyrovnal na 1:24, aby poslal zápas do predĺženia. Matthew Parcell (Coquitlam, BC/New York Islanders, NHL) Zaznamenal primárnu asistenciu na všetky tri kanadské góly a prispel k zvýšeniu odrazu.

Sakari Manninen dokončila zápas s výsledkom 6:42 po predĺžení, keď Kanada získala 16. striebornú medailu a 51. na majstrovstvách sveta.

„Skutočnosť, že sme sa dokázali odraziť v dvoch veľkých zápasoch, ukazuje, aký charakter má tento tím. Nikdy sme sa nevzdali, verili sme si a očividne je ťažké prísť skrátka ako my,“ povedal kapitán. Thomas Chabot (Saint-Marie-de-Beauce, Que./Ottawa, NHL). „Musíme dať Fínsku veľkú zásluhu, pretože je to skvelý tím. Hrajú spolu dobre a to bol veľký dôvod, prečo dnes hrali proti nám.“

Chris Tridger (Winnipeg, Man/Seattle, NHL) Kanaďan bol výborný v bránke, pred odchodom zo zápasu na začiatku tretej tretiny pre zranenie zastavil 16 striel. Matt Tomkins (Sherwood Park, Alta./Frolunda HC, SHL) Svoj debut na Majstrovstvách sveta v IIHF absolvoval v úľave od Dredgera, pričom dosiahol 11 zákrokov.

Kompletné zhrnutie hry nájdete tu HockeyCanada.ca.

Po zápase o zlato, Pierre-Luc Dubois ((St. Agatha-des-Monts, Que./Winnipeg, NHL) Pomenovaný do tímu Media All-Star Team.

„Je frustrujúce prehrať v predĺžení, keď máte nedostatok. Pracujete tak tvrdo počas celého zápasu a je ťažké sa priblížiť k víťazstvu,“ povedal DuBois. „Chcem vyhrať, preto som chcel reprezentovať Kanadu. Je pre mňa cťou reprezentovať vašu krajinu a tento tím bol neuveriteľný. Dali sme do toho všetko, čo sme mali, mali sme svoje vzostupy a pády, ale držali sme sa toho a boli sme tak blízko k získaniu zlata.“

„V tomto hokejovom klube sme mali skvelý charakter. Dva veľké zápasy [against Sweden and Finland] „Prehrali sme o dva góly a v posledných dvoch minútach sa nám podarilo vyrovnať,“ povedal hlavný tréner. Claude Julien (Orleans, Ont.). „Ukazuje to, aký typ tímu sme mali. Som hrdý na našich chlapcov, ktorí sem prišli reprezentovať Kanadu a ako tvrdo hrali celý turnaj.“

Kanada skončila predkolo na treťom mieste v A-skupine po tom, čo zdolala Nemecko, Taliansko, Slovensko, Kazachstan a Francúzsko. Miesto v zápase o zlato si zabezpečilo štvrťfinále 4:3 po predĺžení nad Švédskom a v semifinále dramatickým víťazstvom 6:1 nad Českom.

Od roku 1931 nazbierala Kanada na majstrovstvách sveta 28 zlatých medailí, 16 strieborných a sedem bronzových medailí.

Pre viac informácií o Hockey Canada a Kanadskom národnom tíme mužov navštívte stránku HockeyCanada.ca alebo nás sledujte cez sociálne médiá Facebook, Twitter A Instagram.