Svet

Ukrajina a Moldavsko oficiálne udelili štatút kandidátskej krajiny EÚ

Aktualizované pred 1 hodinou

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová dnes večer na tlačovej konferencii.

Zdroj: Lauren Poland / The Journal

Vyhlásenie Lauren Poland z Európskeho parlamentu v Bruseli

Európska únia oficiálne vyhlásila Ukrajinu za kandidáta na členstvo v EÚ.

Krajina má teraz právo začať zložitý proces plnenia požiadaviek EÚ ako plnoprávny člen.

Po žiadostiach Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska sa v Bruseli stretáva Rada EÚ, aby prediskutovala možné rozšírenie únie, vrátane hláv štátov a vlád 27 členských štátov vrátane Davosu a Michaela Martina.

Na tlačovej konferencii o oznámení Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie, odporučila, aby Rada prijala žiadosť Ukrajiny, pričom rozhodnutie označila za „určujúci moment a dobrý deň pre Európu“.

„V týchto ťažkých časoch nemôže existovať lepšia známka nádeje pre občanov Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska,“ povedal.

„Samozrejme, predtým, ako prejdú do ďalšej fázy prístupového procesu, všetky krajiny by si mali urobiť svoju domácu úlohu, ale dúfam, že sa pohnú čo najrýchlejšie a budú čo najtvrdšie pracovať na implementácii potrebných reforiem,“ dodal. .

„Som presvedčený, že rozhodnutie, ktoré sme dnes prijali, nás všetkých posilnilo. Tvárou v tvár ruskej okupácii Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko posilňujú a posilňujú Európsku úniu, pretože svetu opäť ukazuje, že Európska únia jednotní a silní tvárou v tvár vonkajším udalostiam.

Očakávalo sa, že Ukrajina a Moldavsko schvália formálnu kandidatúru, zatiaľ čo Gruzínsko počas práce poskytlo „európsku perspektívu“. Priority Založená Európskou komisiou.

Stretnutie sa z veľkej časti zhodlo na stanovisku troch krajín, nebolo však jasné, ako bude pokračovať vo vzťahu k ostatným západobalkánskym štátom. E magazín Rozumie.

READ  Takto vyzerá silno opevnený americký vrch Capitol Hill

Jeden zdroj uviedol, že medzi členmi existujú rozdielne názory na to, ako pokročiť pri uchádzaní sa o vstup súčasných kandidátov už niekoľko rokov, no ešte nesplnili všetky podmienky EÚ v rokovaniach.

Rada sa môže pokúsiť vyslať pozitívny signál niektorým krajinám, najmä voči Bosne a Hercegovine.

Taoiseach dnes skôr uviedol, že povolenie vstupu krajín západného Balkánu do EÚ trvá príliš dlho.

Martin pred stretnutím lídrov Európskej rady a krajín západného Balkánu uviedol, že začlenenie týchto krajín do regiónu by bolo užitočnou odpoveďou na „manipuláciu“.

Lídri Taoiseach a ďalších členských štátov sa dnes ráno stretli s lídrami Albánska, Bosny a Hercegoviny, severného Macedónska, Čiernej Hory, Kosova a Srbska, aby prediskutovali svoje snahy o vstup do Európskej únie a dôsledky ruskej vojny na Ukrajinu.

V rozhovore s novinármi Taoiseach označil zasadnutie rady za „významné“ a „historické“.

„Ako člen Európskej únie my v Írsku vieme, čo je Európska únia. Pripomíname si 50. výročie rozhodnutia Írska vstúpiť do Európskej únie, čo je najvýznamnejšie rozhodnutie a udalosť v modernej írskej histórii,“ povedal Martin.

„Nie vždy chápem, ako môžeme odmietnuť pripojiť sa k iným členským štátom, pretože vieme, že členstvo môže priniesť zmenu a stimulovať reformy a ekonomický rast,“ povedal.

Ukrajina čelí hroznej, hroznej, neľudskej vojne. Ich mestá boli zrovnané so zemou a ľudia boli terorizovaní, čo je najväčšia humanitárna kríza od druhej svetovej vojny.

„Myslím si, že EÚ dnes posiela ľuďom na Ukrajine odkaz solidarity, že patríte do európskej rodiny a patríte do Európskej únie. Rozhodnutie o zjednodušení vašej žiadosti padne dnes a budete mať štatút kandidáta.“

Taoiseach povedal, že dúfa, že by to mohlo „pokročiť“ pre západný Balkán, najmä severné Macedónsko a Albánsko, ktoré chcú vstúpiť do EÚ.

„Problémy a naše výzvy sú tu. Môj osobný názor je umožniť čo najrýchlejší a najrýchlejší proces expanzie na základe stránky susedstva, “povedal Martin.

READ  Štyria iránski špióni obvinení z plánovania únosu amerického novinára a kritika | Americká správa

„Je to dobré pre EÚ, je to dobré pre politickú stabilitu, ale predovšetkým je to skvelá príležitosť pre susedné krajiny napredovať ekonomicky a sociálne.

„Oneskorenia sú veľmi dlhé. Krajinám ako severné Macedónsko a Albánsko to bude trvať dlhšie,“ povedal.

„Európa sa často sťažuje na manipuláciu okolia.

„Ako vieme, členstvo prináša svoju vlastnú dynamiku z hľadiska hospodárskeho rastu a reforiem.“

Na západnom Balkáne nemecký kancelár Olaf Scholes povedal: „Najdôležitejšou otázkou je, či môžeme všetci spolupracovať a či štáty západného Balkánu majú príležitosť stať sa členmi Európskej únie.“

„Veľmi tvrdo pracovali a je našou spoločnou úlohou, aby sa to stalo.“

Zástancovia jej prípadu pracovali na sprístupnení skutočného prepisu tohto vyhlásenia online.

IMG_6128

Zdroj: Lauren Poland / The Journal

Predseda Európskeho parlamentu Roberto Metzola povedal, že vymenovanie Ukrajiny za kandidáta by „posilnilo“ volebný obvod a že by bolo „nesprávne“ nedovoliť Ukrajine urobiť ďalší krok k nominácii.

Metzola na zasadnutí rady povedal: „Neexistujú ľahké odpovede ani ľahké rozhodnutia – len sa uistite, že existujú chyby, ktorým sa môžeme vyhnúť.“

„Neudelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku dnes by bolo historicky nesprávnym rozhodnutím alebo by nedalo Gruzínsku jasnú perspektívu,“ povedal.

„Je to neuveriteľné. Posilní EÚ a posilní Ukrajinu a Moldavsko.

„Zistili sme, že naše hodnoty sú dôležitejšie ako naša rétorika. Táto nádej predstavuje výsledky. Ostatné čakajúce krajiny – krajiny západného Balkánu – musia hľadať nádej, ktorá povedie k výsledkom. Je čas. “

Medzitým v Európskom parlamente poslanci EP väčšinou hlasovali za uznesenie vyzývajúce Radu, aby „bezodkladne“ udelila Ukrajine štatút kandidáta.

Podporte nás teraz

Uznesenie bolo prijaté pomerom hlasov 529 proti, 45 proti a 14 sa zdržali hlasovania. Väčšina írskych poslancov EP hlasovala za, hoci nezávislí Claire Daly a Mick Wallace nie.

Rada tiež vyzvala, aby Moldavsku udelila štatút kandidáta „bezodkladne“ a „hneď ako to jeho vláda udelí“ Gruzínsku. Priority Ako uviedla Európska komisia.

Hovorí Denník Poslankyňa za Fine Gael Deirdre Clune v parlamente povedala: „Dôležitý odkaz, ktorý chcem počuť z dnešného zasadnutia rady, je, že Európa udelí Ukrajine štatút kandidáta.“

„Myslím si, že vyslanie odkazu Ukrajine, že Ukrajina by mala byť členom Európskej únie, je veľmi dôležité pre demokraciu, slobodu, ľudské práva a ďalšie,“ povedal klaun.

„Toto chce Ukrajina a pre Rusko je to dôležitá správa, že členovia EÚ vás takto podporujú.

„Ak dnes zaznie toto posolstvo, myslím si, že to bude veľmi dôležité a významné pre nás, pre Ukrajinu a pre Rusko.“

Zelený poslanec Ciarán Cuffe povedal: „V parlamente je veľká podpora členstva Ukrajiny v Európskej únii.“

„Je však dôležité si uvedomiť, že členstvo v EÚ je maratón, nie šprint, takže môže trvať roky, kým sa vráti,“ povedal.

„Niektoré krajiny, ako napríklad Albánsko a severné Macedónsko, čakali viac ako desaťročie a je z toho cítiť frustráciu.

„Ale s Putinovou vražednou vojnou na Ukrajine si myslím, že to bude impulz na urýchlenie a dúfam, že Ukrajina sa stane členom Európskej únie v priebehu nasledujúceho desaťročia.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close