Ekonomika

Ukrajina hľadá v rímskom prístave veľký export z farmy

Keď Rusko oblieha svoje vlastné prístavy, Ukrajina sa snaží vyvážať poľnohospodársku produkciu, od ktorej je veľa krajín závislých, cez rumunský čiernomorský prístav Konstanca.

Riešenie je dôležité pre ukrajinskú ekonomiku a pre celú populáciu, ktorá je silne závislá od pšenice a slnečnicového oleja.

Bukurešť potvrdila, že prebiehajú rozhovory s Kyjevom, pričom poukázala na to, že Konstanca sa už zaoberá niektorými dovozmi a vývozmi z Ukrajiny.

Pred vojnou predstavovala Ukrajina 12 percent celosvetového exportu pšenice, 15 percent kukurice a 50 percent svetového slnečnicového oleja.

„My a naši spojenci hľadáme alternatívne logistické spôsoby, ako vyvážať náš tovar cez európske prístavy vrátane Konstanca,“ povedal nedávno ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Cholsky.

– Prístavy Ukrajiny obliehané –

S prítomnosťou ruských vojnových lodí a mín pri pobreží Ukrajiny je komerčná lodná doprava takmer nemožná.

Ruské sily od začiatku vojny blokujú prístup k juhovýchodným ukrajinským prístavom Berďansk a Mariupol v Azovskom mori, ktoré sa otvára v Čiernom mori.

Na juhozápade je dôležitý čiernomorský prístav Odesa blízko hraníc v Mykolajive.

Odesa spracováva 90 miliónov ton vývozu ročne – 60 percent celkovej prístavnej dopravy krajiny – podľa Krellmina.

Internetová stránka Marine Traffic, ktorá monitoruje stav všetkých lodí, názorne ukazuje praktickú blokádu týchto vôd.

Obchodné lode nie sú v zóne, pretože raketové útoky na lode posielajú peniaze z poistenia do rakety.

Podľa ministerstva pôdohospodárstva Ukrajina v súčasnosti kvôli embargu na vývoz prístavov stráca 1,5 miliardy dolárov (1,4 miliardy eur) mesačne.

Medzitým sa v krajinách, ktoré sa spoliehajú na vývoz ukrajinských fariem, najmä na južnom pobreží Stredozemného mora, začína rozvíjať potravinová kríza.

Kyjev tvrdí, že má dostatok rezerv na pokrytie vlastných potravinových potrieb Ukrajiny na najbližšie dva roky. Rovnako má však záujem zabezpečiť, aby vývoz pokračoval ako zvyčajne.

READ  Závery 51. zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva

„Ukrajina chce ukázať, že chráni svoje exportné trhy a svoj región a uvedomila si svoj význam ako dodávateľa potravín aj priemyselného tovaru,“ povedal Paul Tourette, šéf Ismar Institute vo Francúzsku, ktorý sa špecializuje na námornú ekonomiku.

– Alternatívne možnosti –

Kyjev sa snaží zvýšiť export obilia do Poľska, Rumunska a na Slovensko železničnou dopravou a v menšej miere aj kamiónmi.

Bukurešťská vláda hovorí, že diskutuje o spôsoboch spolupráce rumunských a ukrajinských železničných spoločností.

Cieľom je exportovať 600 000 ton mesačne, čo je však „malé“ v porovnaní s exportnou kapacitou ukrajinských námorných prístavov, uviedol analytik Acridel Gaudier Le Molkat.

Tourret povedal, že Constanta predstavuje najlepšiu možnosť. Rumunsko je členom NATO, čo znamená, že jeho voda je chránená. Ako druhý najväčší vývozca pšenice do EÚ po Francúzsku má potrebnú infraštruktúru.

Constanta je najväčší prístav na Čiernom mori. Do roku 2021 spracovala viac ako 67 miliónov ton vývozu vrátane viac ako 25 miliónov ton obilia. Jeho celková kapacita je 100 miliónov ton.

Prístav je v procese prijímania ukrajinských akcií, pretože v tomto ročnom období už rímsky vývoz obilia odišiel do svojich destinácií.

Ak však obliehanie vlastných prístavov zo strany Ukrajiny potrvá až do ďalšej úrody, skladovacia kapacita Constanty sa môže predĺžiť.

„Rumunsko má z toho tiež niečo… morálny prospech,“ povedal nedávno rímsky minister obrany Vasile Dink.

Predseda rumunského parlamentu a ministerstva dopravy začiatkom tohto týždňa oznámili, že v prístave Constanta sa plánujú nové investície.

– Idem do Constanty –

Hlavnou črtou je dostupnosť komerčného tovaru z Ukrajiny do Konstanca.

Existuje mnoho možných spôsobov, povedal Tourret.

Je veľmi nebezpečné prepravovať tovar nákladným autom z Odesy na pobrežie Čierneho mora v prístave Galati na Dunaji a potom loďou do kanála, ktorý spája rieku s Konstancou. Trvá to jeden alebo dva dni.

READ  Lamborghini Huracán v službách talianskej polície: transport obličiek v rekordnom čase

Druhou možnosťou je preprava tovaru cez Moldavsko s výnimkou Transdnestra, ktorý sa oddeľuje v roku 1990 a prevádzkuje ruskú vojenskú základňu.

Vyhnúť sa tejto oblasti pod praktickou ruskou kontrolou môže znamenať niekoľko stoviek kilometrov odklonu v závislosti od východiskového bodu.

Tretia voľba je príliš dlhá, ale v súčasnosti je riskantná. Prekračuje západnú hranicu Ukrajiny, ktorá je vojnou najmenej postihnutou oblasťou, a vstupuje priamo do severného Rumunska.

Táto trasa sa v súčasnosti využíva na odklonenie dodávok na Ukrajinu.

bur-mdz / sb / soe / alebo / gil / lth

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close