Ekonomika

Ukrajina môže v septembri povoliť vývoz 100 000 ton uhlia do Poľska

Ukrajina na žiadosť poľskej strany zváži v septembri otvorenie kvóty na vývoz 100 000 ton uhlia do Poľska.

Podľa agentúry Ukrinform to povedal ukrajinský premiér Denis Shmihal telegram.

Ukrajina sa spolu s Európskou úniou pripravuje na najťažšiu zimu za posledné roky, povedal.

„Na pokyn prezidenta Ukrajiny, na žiadosť poľskej strany je Ukrajina pripravená zvážiť možnosť otvorenia kvóty na vývoz uhlia do Poľska. Ide o cca 100 000 ton v septembri, čo je teraz naša Poľskí partneri. Kriticky potrební,“ napísal Schmihal.

Zásoby uhlia v ukrajinských skladoch sú takmer dva milióny ton, čo je 2,5-krát viac ako k tomuto dátumu minulého roka, „preto sme pripravení podporiť našich poľských priateľov“.

„V súčasnosti tiež aktívne renovujeme prenosové vedenie z našej jadrovej elektrárne Chmelnyckyj do poľskej rozvodne v Rzeszowe. Plánovali sme to dokončiť do 14. decembra, ale keďže sme práce urýchlili, môžeme to ukončiť o týždeň skôr. nám umožní vyviezť do Poľska ďalších 1 000 MW. Z jeho strany žiadame Poľsko, aby prispelo k rozšíreniu exportných kvót v rámci ENTSO-E,“ povedal Schmihal.

Ukrajina podľa neho v súčasnosti vyváža do európskej siete len 300 MW elektriny.

„Do konca roka 2022 robíme všetko pre to, aby sme zvýšili množstvo dostupnej prenosovej kapacity v smere na Slovensko, Rumunsko a Maďarsko na ďalších 200-300 MW a v smere do Poľska na viac ako 1000 MW.“ povedal Schmihal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 9. septembra na spoločnej tlačovej konferencii s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim povedal, že Ukrajina je pripravená riešiť budúce energetické riziká a výzvy pre Poľsko.

Kabinet ministrov zaviedol 7. septembra úplný zákaz vývozu ukrajinského uhlia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close