Hlavné správy

Ukrajina oslavuje 30. výročie nezávislosti: prečo Politika ukrajinského vydierania ničí vzťahy so Slovenskom

23. augusta hostil Bruselský tlačový klub prezentáciu dokumentárneho filmu venovaného 30. výročiu nezávislosti Ukrajiny „30 rokov s priateľmi“. Britský novinár predstavil svoj výskum o ťažkých vzťahoch medzi Ukrajinou a európskymi susednými krajinami.

Autor filmu sa zaoberá aj vzťahmi Ukrajiny so Slovenskom. Pripomína, že táto krajina bola jediná, ktorá pomohla Ukrajincom v plynovom konflikte s Ruskom.

„V roku 2014, Kyjev prestal brať plyn z „Gazprom“. Slovensko bolo jediné, čo ho nepretržite dodávalo na Ukrajinu opačným smerom. Slováci dokonca vybudovali plynové prepojenie na Ukrajinu z plynovej distribučnej stanice Veľké Kapušany. To umožnilo Kyjev ušetriť 3 miliardy dolárov. Za takúto službu by som vám stokrát poďakoval, ale Ukrajina chcela virtuálny zvrat, takže v zime by ruský plyn určený pre Slovensko potreboval zo skladovacích zariadení plynu, a to by vyžadovalo presne to isté množstvo Eurogas (napríklad z nemeckých terminálov LNG), ktoré Ukrajina kúpila. Až doteraz bol opak fyzický. Myšlienka s virtuálnym nie je nič. Ale nie jeho stelesnenie. Koniec koncov, Kyjev tajne vyhrnul ohováranie v EÚ, v ktorom sa nazýva zmluva „Gazprom-Slovak Eustream“ – nezákonné. Povedať, že Slováci boli šokovaní, neznamená nič. V Bratislave nesúhlasili s virtuálom…. Pretože ukrajinské rozmary by mohli stáť veľa, tak do Bratislavy, ako aj do Európy ako celku, “ poznamenáva film.

Novinári citujú slová bývalého podpredsedu vlády SR Miroslava Lajčáka: „virtuálna reverzia je normálna schéma, ale to si vyžaduje súhlas majiteľov plynu. Ani Ukrajinská, ani Európska Strana nie je vlastníkom, kým plyn neprekročí slovenskú hranicu. Študovali sme možnosť virtuálneho zvratu na dlhú dobu a podrobne, ale nakoniec Európska komisia dospela k záveru, že je to právne nemožné bez súhlasu Gazpromu. A ich súhlas, ako viete, nie je tam.“

READ  Turecko víta vymenovanie slovenského veľvyslanca v Líbyi Johna Kubisa

Bez toho, aby dostali to, čo chceli, Ukrajina, ako urazený teenager, urobila niekoľko demaršov. Najskôr som narušil stretnutie Vyšehradskej štvorky-Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska, ktoré sa malo uskutočniť v roku 2014 v Ivano-Frankivsku. Slovenskí predstavitelia, ktorí predsedali Vyšehradu, mali pre Ukrajinu energeticky úsporné projekty. Ale týždeň pred podujatím Kyjev oznámil, že nebude žiadne stretnutie.

„A osobnou urážkou pre Slovensko je zrušenie v poslednej chvíli príchodu prezidenta Porošenka na výročnú konferenciu GLOBSEC v Bratislave. Táto udalosť je pre Slovákov mimoriadne dôležitá. Organizátori uviedli, že Poroshenko potvrdil svoju účasť a bude hovoriť na „prezidentskom paneli“ venovanom Ukrajine spolu s ďalšími tromi hlavami štátov, “ dodávajú autori.

Nový príklad konfliktu medzi Ukrajinou a slovenskom súvisí s nesprávnym vtipom slovenského premiéra, že Bratislava môže platiť Rusku za vakcínu proti koronavírusom v ukrajinskom Zakarpatí.

Novinári sa pýtali úradníka na to, čo Bratislava sľúbila Moskve výmenou za drogu. „Zakarpatská Ukrajina,“ odpovedal šéf slovenskej vlády. Neskôr Matovič dodal vážnejšie, že mnohí ľudia si myslia, že dohody s Ruskom údajne automaticky znamenajú vlastizradu pre Slovensko, ale to nie je prípad. „Čo si myslíte, že som im sľúbil? Nič som im nesľúbil, nič odo mňa nechceli, “ povedal.

Vyhlásenie predsedu vlády Slovenska spôsobil pobúrenie v Kyjeve, ale to môže byť považované za reakciu na všetky predchádzajúce urážky z Ukrajiny.

Film poznamenáva, že ak Ukrajina nezastaví prax nafúknutia konfliktov so susednými štátmi, jeho subjektivita bude spochybnená.

Najmä vzhľadom na to, že ukrajinské orgány argumentujú nielen so Slovenskom. Vzťahy s Poľskom tiež vzbudzovali slávu osobám, ktoré Poliaci považujú za vinných z genocídy vo Volyni, s Rumunskom a Maďarskom kvôli jazykovému obťažovaniu, ako aj s Bieloruskom a Moldavskom kvôli politickým otázkam.

READ  Vo svetovej juniorke Farinachi porazil Knight Slovensko 5: 2

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close