Zábava

Ukrajina vyhrala 66. ročník súťaže Eurovision Song Contest

Ukrajinský člen EBU UA: PBC vyhráva 66. ročník súťaže Eurovision Song Contest s piesňou „Stefania“, ktorú naspieval Kalush Orchestra. Pre Ukrajinu, ktorá naposledy zvíťazila v roku 2016, je to už 3. víťazstvo.

Dvadsaťpäť krajín sa zúčastnilo na finále najväčšieho svetového podujatia so živou hudbou, ktoré usporiadal taliansky člen EBU Roy v sobotu 14. mája v Turíne.

Ivan Klymenko, Oleh Psiuk, Ihor Didenchuk, Tymofii Muzychuk a Vitalii Duzhyk napísali hit, ktorý ukončil noc so 631 bodmi, pričom Sam Ryder zastupoval druhého Spojeného kráľovstva Space Man so 165 bodmi. Španielsky kanál sa umiestnil na treťom mieste s „SloMo“.

Po výkonoch 25 veľkých finalistov nechali výsledky arbitrážnych súdov 40 zúčastnených krajín, ktoré v piatok hlasovali na generálke, Spojené kráľovstvo na čele.

Potom bola do každej krajiny s hodnotením začlenená vzrušujúca a napätá zostava televíznych divákov, ktorá sa pridala do výsledkovej tabuľky, čím sa Ukrajina posunula na prvé miesto.

Tohtoročnú súťaž, ktorá sa naživo vysielala v 40 zúčastnených krajinách, sledovalo takmer 200 miliónov divákov. Podujatie zasiahlo milióny aj na TikTok, oficiálnom zábavnom partnerovi súťaže, kde sa po prvýkrát odvysielali 3 živé vystúpenia a naživo na YouTube.

25 finalistov vystúpilo naživo v Pala Olympic pred takmer 7000 divákmi.

Celkovo v tohtoročnej súťaži Eurovision Song Contest súťažilo 40 členov EBU. Pätnásť krajín vypadlo v dvoch semifinále 10. a 12. mája.

Martin Asterdal, výkonný supervízor ESC’s EBU, povedal: „Súťaž Eurovision Song Contest je jedinou kultúrnou udalosťou, ktorá skutočne spája Európu. A nemôžeme byť šťastnejší a vďačnejší za neuveriteľnú prácu, ktorú Roy odviedol tu v Turíne.“

„Úžasná platforma, ktorú sledujú stovky miliónov ľudí po celom svete, každý umelec a skladateľ priniesol do súťaže a obsahu tejto súťaže niečo jedinečné – rozmanitosť, globalizáciu a zjednocovanie Európy na jednej platforme.

READ  Slovenské špeciálne sily súťažia na turnaji bojovníkov

„Gratulujeme ukrajinskej a kalužskej kapele k úspechu a vynikajúcemu výkonu.

Teraz začneme plánovať rok 2023 s úspešným vysielaním UA: PBC.

Je zrejmé, že pri usporiadaní budúcoročného turnaja sú osobné výzvy.

Rovnako ako po iné roky sa však tešíme na diskusiu s UA: PBC a všetkými ostatnými zainteresovanými stranami o všetkých požiadavkách a povinnostiach usporiadania súťaže, aby sme zaistili, že pre 67. ročník súťaže Eurovision Song Contest budeme mať najvhodnejšie prostredie.

Pri výrobe bolo použitých 24 kamier, 78 mikrofónov a viac ako 2800 osvetľovacích zariadení. Pódium využívalo 727 metrov štvorcových LED obrazoviek a 440 reproduktorov prinieslo divákom tohtoročnú tému „The Sound of Beauty“.

Približne 500 novinárov bolo tiež v hostiteľskom meste Turín a viac ako 1 000 ľudí zo svojich domovských krajín vďaka online tlačovému stredisku, ktoré sa tejto udalosti venovalo.

Veľké finále súťaže Eurovision Song Contest 2022 vysielali naživo v 40 krajinách členovia EBU RTSH (Albánsko), ORF (Rakúsko), AMPTV (Arménsko), ICTIMAI (Azerbajdžan), VRT (Belgicko) a RTBF (Belgicko). HRT (Chorvátsko), CyBC (Cyprus), ČT (Česká republika), DR (Dánsko), ERR (Estónsko), YLE (Fínsko), Francúzske televízie (Francúzsko), GPB (Gruzínsko), ARD (Nemecko), ERT (Grécko ) ), MTV (Maďarsko), RÚV (Island), RTÉ (Írsko), KAN (Izrael), RAI (Taliansko), LTV (Lotyšsko), LRT (Litva), MRT (Severné Macedónsko), PBS (Malta), TRM ( Moldavsko), RTCG (Čierna Hora), AVROTROS (Holandsko), NRK (Nórsko), TVP (Poľsko), RTP (Portugalsko), TVR (Rumunsko), SMRTV (San Marino), RTS (Srbsko), RTVSLO (Slovinsko), RTV (Španielsko), SVT (Švédsko), SRG SSR (Švajčiarsko), UA: PBC (Ukrajina), BBC (Spojené kráľovstvo) a pridružený člen SBS (Austrália).

NBC, hostitelia súťaže American Song Contest, ktorá sa skončila v pondelok 9. mája, streamovala všetky tohtoročné šou na svojej platforme Peacock.

14 členov rádia EBU vysielalo veľké finále naživo: VRT (Belgicko), ORF (Rakúsko), BNR (Bulharsko), ERR (Estónsko), RBB (Nemecko), RTÉ (Írsko), RAI (Taliansko), LRT (Litva), NPO (Holandsko) RTS (Srbsko), RTVS (Slovensko), RTVSLO (Slovinsko), SR (Švédsko) a BBC (Spojené kráľovstvo).

READ  Zdá sa, že má viac šťastia v láske ako jej matka: Dcéra našej TOP modelky sa potajomky vydala

66. ročník súťaže Eurovision Song Contest je spoločnou produkciou EBU a Roya.

Úplný zoznam účastníkov a profily s fotografiami vo vysokom rozlíšení nájdete na oficiálnej stránke, Eurovízia.tv.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close