Svet

Ukrajina: Záporožská jadrová elektráreň opäť odpojená | Ukrajina

Ukrajinská a najväčšia európska jadrová elektráreň bola v sobotu skoro ráno opäť vypnutá, počas opakovaného ostreľovania, ktoré zničilo kľúčové elektrické vedenie a preniklo hlboko do komplexu elektrárne, uviedli miestni predstavitelia podporovaní Ruskom.

Tvrdenia prišli deň po tom, čo tím inšpektorov z jadrovej agentúry OSN navštívil jadrovú elektráreň v Záporoží, ktorá bola zasiahnutá nedávnymi prudkými bojmi medzi ukrajinskými a ruskými silami, šesť mesiacov po tom, ako to nariadil ruský prezident Vladimir Putin. Vojaci napadli Ukrajinu.

Poslaním MAAE je pomôcť zabezpečiť miesto, keďže Moskva a Kyjev si vymieňajú vinu za ostreľovanie jadrovej elektrárne a jej okolia.

„Bolo zasiahnuté elektrické vedenie Dneprovskaja. Jadrová elektráreň prešla na to, aby slúžila vlastným potrebám,“ napísal v telegrame člen regionálnej administratívy menovanej Kremľom Vladimir Rokov. Jeho tvrdenia nebolo možné okamžite overiť.

V piatok večer predstavitelia podporovaní Ruskom oznámili, že elektráreň bola v plameňoch asi dve hodiny, pričom obvinili ukrajinské sily.

Do sobotňajšieho rána sa ukrajinská vláda ani tamojší prevádzkovateľ jadrovej elektrárne Enerhoatom k obvineniam nevyjadrili.

Závod je od minulého týždňa úplne odpojený od ukrajinskej elektrickej siete, pričom Enerhoatom obviňuje mínometné ostreľovanie a požiare v blízkosti miesta.

Miestni ukrajinskí predstavitelia obvinili Moskvu z odpaľovania rakiet na dve mestá s výhľadom na elektráreň za riekou Dneper, toto obvinenie opakovali aj v posledných týždňoch.

V Zorya, malej dedine 20 km (12 míľ) od závodu Záporoží, obyvatelia v piatok počuli výbuchy v oblasti. Najviac ich nevystrašilo ostreľovanie, ale riziko rádioaktívneho úniku v elektrárni.

„Elektráreň, áno, je to veľmi desivé, pretože to zasiahne deti aj dospelých, je to desivé, ak vyhodí jadrovú elektráreň do vzduchu,“ povedala Natalia Stokos, matka troch detí.

Oleksandr Pascoe, 31-ročný farmár, povedal: „Je tu napätie, pretože sme tak blízko.“ Pascoe povedal, že ruské ostreľovanie sa v posledných týždňoch zintenzívnilo.

READ  Zuzana Plačková zverejnila cenu operácie: Z tejto sumy sa vám zatočí hlava ... Najdrahší nos na Slovensku?!

V prvých týždňoch vojny úrady poskytovali jódové tablety a masky ľuďom žijúcim v blízkosti závodu pre prípad ožiarenia. Nedávno boli jódové tablety distribuované v meste Saporigia, asi 50 km (31 míľ) od závodu.

Ruské sily spustili ostreľovanie a raketové útoky na obytné oblasti na východe a severovýchode Ukrajiny, informovali v sobotu miestni predstavitelia.

Guvernér východnej Doneckej oblasti, ktorá je miestom niektorých z najprudších stretov za posledné týždne, v piatok uviedol, že dvaja civilisti zomreli a traja ďalší boli zranení. Pavlo Kyrylenko v telegrame uviedol, že boje pokračovali veľkú časť piatku, keď sa ruské sily tlačili hlbšie na územie ovládané Ukrajinou a pokúšali sa priblížiť k hlavnému mestu Bagmut.

Ruské ostreľovanie v severovýchodnej oblasti Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta, poslalo v noci nadnes šesť civilistov do nemocnice, uviedol guvernér Oleh Sinihubov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close