Ukrajinci oslavujú historické víťazstvo, kritika sa vzniesla na brankára De Geu

včera 11:20
|

Ukrajinskí futbalisti získali cenný skalp a vrátili sa do boja o prvé miesto vo 4. skupine A-divízie Ligy národov.

Futbalisti Ukrajiny.

Prečítajte si tiež

Ich historicky prvý triumf nad Španielskom sa podaril po rýchlom brejku striedajúcemu Viktorovi Cygankovovi, ktorý proti tomuto súperovi strelil prvý gól za posledných sedemnásť rokov.

Ukrajinci sú na 3. mieste tabuľky a na svojom konte majú šesť bodov, rovnako ako druhé Nemecko, prví Španieli získali ešte jeden. Zverenci trénera Andrija Ševčenka ukončili trojzápasovú sériu prehier. Navyše, triumf nad „La Roja“ sledovalo priamo na olympijskom štadióne v Kyjeve asi 15 000 fanúšikov.

Mužstvá opúšťajú ihrisko na polčasovú prestávku v 76. minúte, kapitán Andrij Jarmolenko z tímu Cygankova využil v 76. minúte zaváhanie domácej obrany a upravil na 0 – 4 pre hostí. „Prehrali sme tri zápasy za sebou a dlžili sme našim fanúšikom ospravedlnenie. Veľmi nám chýbali a sme radi, že sme im dnes dali dôvod na radosť,“ strelec gólu citovaný AP.

V prvom polčase mal duel jednoznačne v rukách Španieli, pomer držania lopty bol v ich prospech až 75:25 a súpera prestrieľali 10: 1 (4: 1 na bránu). Heorhij Buščan však „čaroval“ v ukrajinskej bránke, vyrovnal sa s hlavičkou Rodriga, strelou Ansu Fatiho či priamym kopom z diaľky Sergia Ramosa. „Hrali sme so srdcom a absolútnym nasadením. Museli sme sa veľa brániť a čakať na svoje šance. Bohužiaľ nemôžeme hrať z pozície sily proti takým špičkovým súperom ako Španielsko.“ povedal Buščan.

V druhom polčase mali viac hry a šancí Španieli, ale nedokázali ich zakončiť. Ukrajinci hrozili iba brejkami a jeden im vyšiel. Zverenci trénera Luisa Enriqueho prehrali pätnásťzápasovú šnúru bez prehry (11 víťazstiev, 4 remízy) a po prvýkrát v zápase Ligy národov nedali gól. „V podstate mali iba jednu dobrú šancu a premenili ju. Je to chyba, z ktorej sa musíme poučiť. Vedeli sme, že v Kyjeve je ťažké dosiahnuť výsledky, ale určite sme neplánovali prehrať,“ povedal záložník Rodri.

READ  Poštový balíček, časť 2 - Športovci

Po zápase nasledovala vlna kritiky De Geu, španielski reportéri a fanúšikovia mu vyčítali, že pred inkasovaným gólom dobehol príliš ďaleko. Enrique však dôrazne vyhlásil, že za prehru nemôže brankár Manchester United.

„Vždy sa dá urobiť viac, ale obviňovať De Geu je zlozvyk. Ak budete z takéhoto zápasu viniť Davida, môžeme to zabaliť a odísť. Ak budete stále útočiť, viete, že prídu brejky. Chytili nás v jednej akcii. Musíme im zablahoželať. Nič sa nedeje, len nedáte góly v jednom alebo dvoch zápasoch. Mali sme šancu rozhodnúť, zápas mal jednoznačne pod kontrolou. Nakoniec sme však trochu spanikárili. „ povedal Enrigue zo stránky goal.com.

Španieli v novembri v záverečných dvoch kolách LN privítajú Švajčiarsko a potom smerujú do Nemecka. Ukrajina bude hrať najskôr v Nemecku a potom s „helvétmi“.