Svet

Ukrajinské živé správy, Rusko – Dnešné správy o Ukrajine, Vojnové správy z Ruska, Krízové ​​správy o Ukrajine, Správy z 3. svetovej vojny, Deň víťazstva Ruska

Vzdanie sa Mariupolu ukončilo najničivejšie obliehanie ruskej vojny na Ukrajine a umožnilo prezidentovi Vladimirovi Putinovi dosiahnuť vzácne víťazstvo v jeho zakopnutiach, o ktorých mnohí vojenskí analytici tvrdia, že sa zastavili. Hoci to Rusko označilo za kapituláciu, Ukrajinci sa tomuto slovu vyhli.

Fínsko a Švédsko oficiálne požiadali o vstup do NATO v rámci kroku poháňaného ruskými obavami o bezpečnosť na Ukrajine súvisiacimi s vojnou. Ruský minister zahraničných vecí Lavrov uviedol, že spojenie Fínska a Švédska do NATO „nespôsobí veľký rozdiel“, pretože obe krajiny sa už dlho podieľajú na vojenských cvičeniach koalície.

Mariupol sa v utorok objavil na pokraji pádu do rúk Rusov, keď sa Ukrajina rozhodla opustiť svoju oceliareň, ktorá niekoľko mesiacov držala stovky bojovníkov pod neúnavným bombardovaním poslednej pevnosti odporu v meste.

Dobytie Mariupolu by sa stalo najväčším mestom, ktoré by moskovské sily dobyli, a prinieslo by Kremľu tak potrebné víťazstvo, hoci terén sa z veľkej časti zmenil na trosky.

Viac ako 260 ukrajinských militantov – niektorí z nich boli vážne zranení a odvezení na nosidlách – opustilo v pondelok ruiny závodu Azovstal a prihlásilo sa do Ruska v rámci dohody, ktorú vyjednala bojujúca strana.

Do bývalej trestaneckej kolónie v meste Olenivka, asi 88 kilometrov severne od Mariupolu, pricestovalo v utorok ďalších sedem autobusov s nezisteným počtom ukrajinských vojakov zo závodu.

Napriek tomu, že Rusko to označilo za kapituláciu, Ukrajinci sa tomuto slovu vyhýbali a namiesto toho tvrdili, že posádka v závode úspešne dokončila úlohu zväzovania ruských jednotiek a má nové rozkazy.

Získanie plnej kontroly nad Mariupolom by Rusku poskytlo neprerušený pozemný most cez Krymský polostrov, ktorý sa zmocnilo Ukrajine v roku 2014, a ukoristilo by pre Ukrajinu významný prístav. Mohlo by to tiež oslobodiť ruské sily od bojov inde vo východnom priemyselnom centre Donbass, ktoré sa Kremeľ snaží dobyť. A Rusku to prinesie víťazstvo na bojisku a po sérii neúspechov na diplomatickom fronte.

READ  Polícia pri streľbe v Modesto zabila 1 muža, D.A.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close