Hlavné správy

Ukrajinskí študenti sú pre slovenské univerzity drahí

Vysoké školy na Slovensku uviedli, že krátenie v hodnote niekoľkých miliónov eur znamená, že túto jeseň nemôžu prijať ukrajinských študentov, pričom sa očakáva vlna prijímania.

Od začiatku ruskej invázie sa na univerzity v susednom Slovensku mohlo zapísať len niekoľko stoviek študentov z Ukrajiny, pred vojnou ich bolo asi 7000, uviedla generálna tajomníčka Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Mária Čikešová. ), povedal Times Higher Education. S podporou súrodencov utekajúcich z Ukrajiny, ktorí sa pripojili k existujúcim študentom na univerzitných internátoch, však vznikli náklady a očakáva sa, že tento mesiac sa zapíše veľký počet ukrajinských študentov.

„Univerzity teraz oznamujú, že im došli zdroje na podporu ukrajinských študentov a akademikov,“ uviedla SRK vo vyhlásení a dodala, že z rozpočtu na vysoké školy bolo v rokoch 2021 aj 2022 znížených 45 miliónov eur (44 miliónov dolárov). Zníženie o 27 miliónov EUR (26 miliónov USD) v roku 2023. „Bez dodatočných prostriedkov zo štátneho rozpočtu už verejné vysoké školy nebudú mať v novom akademickom roku prostriedky na štipendiá, bezplatné ubytovanie a stravu pre ukrajinských študentov.“

Ministerstvo školstva SR na otázky neodpovedalo Times Higher Education Chcete zrušiť škrty v roku 2023 alebo poskytnúť dodatočné finančné prostriedky na rok 2022 na pokrytie nákladov na hosťovanie a výučbu.

Čikešová uviedla, že väčšina z tých, ktoré sa prihlásili po februárovej invázii Ruska, boli ženy, ktoré v septembri absolvovali jazykové kurzy v rámci prípravy na ďalšie štúdium, pričom väčšina ukrajinských študentov študovala v Košiciach, menej ako dve hodiny jazdy od ukrajinských hraníc.

Jana Mojišová je rektorkou Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Verejná vysoká škola poskytuje vzdelanie študentom, ktorí absolvujú prijímacie skúšky s financovaním štátu. Jeho univerzita mala pred vojnou 34 študentov z Ukrajiny a 20 ďalších sa pridalo neskôr.

READ  Bradon Curie žiari na úvodnom podujatí Collins Cup Triathlon na Slovensku

„Oveľa viac“ študentov z Ukrajiny sa v budúcom akademickom roku pripravuje na štúdium na Slovensku, pretože od februára mali čas na splnenie podmienok prijatia, z toho viac ako 1000 na univerzitách v Košiciach.

„Ak nám vláda poskytne financie na prijatie ďalších učiteľov a vybudovanie infraštruktúry, môžeme prijať viac študentov,“ povedal, no bez ďalších financií bude musieť jeho inštitúcia v najbližších rokoch znížiť počet zamestnancov. ovplyvniť kvalitu výučby.

Hosťovanie každého študenta stojí univerzitu podľa Mojžišovej najmenej 300 eur (297 eur), vrátane 60 eur za spoločnú internátnu izbu a 100 eur za základné stravovanie v jedálni.

Ukrajinci si dali prácu pri upratovaní univerzitnej nemocnice pre zvieratá, aby pokryli svoje náklady, dodal.

Niektorí ukrajinskí rodičia poslali svoje deti k starším súrodencom, ktorí študujú na univerzite. Podľa vládnych pravidiel môže univerzita vrátiť prostriedky na podporu týchto utečeneckých súrodencov, ale nie ukrajinským študentom zapísaným na univerzite.

Mojžišová uviedla, že konferencia riaditeľov a jednotlivé vysoké školy neúspešne žiadali vládu o dofinancovanie. Povedal, že niektorí ukrajinskí študenti by museli odísť, ak by museli platiť svoje životné náklady, pretože je ťažké udržať si prácu počas takéhoto intenzívneho štúdia.

Vzhľadom na to, že súčasná koaličná vláda balansuje na pokraji kolapsu, vyhliadky na včasné opatrenia pre nadchádzajúcu vlnu pristúpenia sú nepravdepodobné.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close